Германија пред бурни времиња во Советот за безбедност на ОН

Германија има одлични шанси да биде избрана во центарот на моќта на ОН како непостојана членка на Советот за безбедност. Но, во највиското тело на ОН пред Германија претстојат тешки години. Пред само неколку недели шефот на германската дипломатија уште еднаш силно врбуваше за место во Советот за безбедност. Во текот на двете посети во САД, германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас нагласуваше дека „Германија сака и може да игра важна улога кога се во прашање превенирање кризи, зачувување на мирот и стабилизација.“ Мас потсети дека Германија е четврт најголем плаќач на придонеси и втор светски донатор на хуманитарна помош. Германија во ОН ужива голема доверба. „Не само што многу држави ја поддржуваат нашата кандидатура за Советот за безбедност, туку и нѐ повикуваат да го искористиме нашето влијание“, рече Мас на крајот на април. Неговиот говор пред Генералното собрание во Њујорк тогаш беше јавно барање за место во највисокото тело на ОН. Порака на министерот за надворешни работи беше: „Разоружување ...
| | веќе видена | слични

Генералното собрание на ОН гласаше за изборот на непостојани членки на двегодишен период, почнувајќи од 1 јануари 2019 година, пренесуваат западните агенции. Претседателот на Генералното собрание на ОН, Мирослав Лајчак ги соопшти резултатите од тајното гласање на светското тело од 193 членки. Германија, Белгија, Јужноафриканската Република и Доминиканската Република добија повеќе од 180 гласови, а Индонезија освои 144 гласа. Советот за безбедност е единственото тело на ОН кое може да донесе правно обврзувачки одлуки и има моќ да воведе санкции и да одобри употреба на сила. Советот за безбедност на ОН има пет постојани членки (САД, Русија, Кина, Велика Британија и Франција), додека преостанатите десет членки на Генералното собрание од 193 земји се бираат на период од две години, со замена на пет членки на секоја година. Добивањето на место во Советот за безбедност претставува врвно достигнување за многу држави, бидејќи им дава силен глас во прашањата кои се однесуваат на меѓународниот мир и безбедност, а кои ...
| | веќе видена | слични

На тајното гласање, од 190 држави - 184 гласаа за Германија по шестипат да биде непостојана членка на СБ на ОН. Белгија доби 181 глас, ЈАР 183, Доминиканска Република 184 и Индонезија 144. Германија, Белгија, Јужноафриканска република, Индонезија и Доминиканска Република се избрани од страна на Генералното собрание на ОН за непостојани членки на Советот за безбедност на Светската организација со двегодишен мандат, кој почнува од 2019 година, јави ДПА. На тајното гласање, од 190 држави - 184 гласаа за Германија по шестипат да биде непостојана членка на СБ на ОН. Белгија доби 181 глас, ЈАР 183, Доминиканска Република 184 и Индонезија 144. За да бидат избрани, државите мораа да добијат две третини од гласовите. Малдиви, кои беа конкурент на Индонезија од Азиско-пацифичкиот регион, добија само 46 гласови.
| | веќе видена | слични

Генералното собрание на ОН избира нов претседател. По четврти пат се назначува жена на чело на Светската организација којашто функционира 73 години. Во трката се амбасадорката во ОН, Мери Елизабет Флорес Флејк од Хондурас и министерката за надворешни работи на Еквадор, Марија Фернанда Еспиноса Гарсес. Претседателот се избира според регионална ротација, а годинава Латинска Америка и Карибите се на ред од септември да го преземат едногодишното претседавање со телото во кое членуваат 193 земји.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 119 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија пред бурни времиња во Советот за безбедност на ОН

Од:
До кого (е-маил):
Порака: