Доделени признанијата за најдобар крводарител, пожарникар и полицаец на Град Скопје за 2011 година

Коце Трајановски, градоначалникот на Скопје, денес им ги додели наградите на најдобиот полицаец, пожарникар и крводарител на територија на град Скопје за 2011 година. За најдобар крводарител на подрачјето на град Скопје е прогласена Анка Пендовска-Димовска, најдобар пожарникар-водач на група во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје е Зоран Трајковски, а најдобар полициски службеник за 2011 година е Драгиша Шишковски, вработен во полициската станица за Општа надлежност-Општина Гази Баба. Најдобриот крводарител Анка Пендовска-Димовска, годинава дарувала 3 пати крв, а досега, во изминатите 15 години, вкупно 108 пати. Нејзината животна определба е хуманоста. Најдобриот полицаец за 2011 година Драгиша Шишковски, има работен стаж повеќе од две децении, а во 5-та полициска станица во Гази Баба, досега интервенирал во многу полициски акции за откривање кривични дела. Најдобриот пожарникар Зоран Трајковски, годинава бил вклучен во над 60 противпожарни акции и во 10 технички интервенции, а во Бригадата за ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Коце Трајановски вчера традиционално им ги додели наградите на најдобриот полицаец, пожарникар и крводарител за 2011 година Драгиша Шишковски, вработен во петтата полициска станица Гази Баба, е избран за најдобар полицаец, Зоран Трајковски е најдобар пожарникар, а Анка Пендовска Димовска е избрана за крводарител на годината. Тројцата имаат долг стаж зад себе и учествувале во голем број акции и интервенции. - Вие сте пример и за другите колеги, за тоа како треба да се однесуваат и како да ги извршуваат своите работни задачи. Сето тоа е за подобро, похумано и побезбедно Скопје - нагласи Трајановски. Наградените ќе добијат парична награда во износ од по 10.000 денари.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Коце Трајановски вчера им ги додели наградите на најдобрите и им порача и понатаму вредно да ги извршуваат своите работни задачи Тројца луѓе се занимаваат со различни дејности, пожарникар, полицаец и крводарител, но сите ги спојува едно - најдобри се во она што го работат. Храбри на дело, сите тие спасиле нечиј живот. Драгиша Шишковски, вработен во Петтата полициска станица Гази Баба, е избран за најдобар полицаец за 2011 година. Зоран Трајковски е најдобар пожарникар за годинава, а Анка Пендовска - Димовска од Скопје е избрана за крводарител на годината. Овие награди традиционално ги доделува Град Скопје. Градоначалникот Коце Трајановски вчера им ги додели наградите на најдобрите и им порача и понатаму вредно да ги извршуваат своите работни задачи. - Вие сте пример и за останатите колеги, за тоа како треба да се однесуваат и како да ги извршуваат своите работни задачи. Сето тоа е за подобро, похумано и побезбедно Скопје - изјави Трајановски и додаде оти Град Скопје и следните години ќе ја ...
| | веќе видена | слични

Скопските градски власти избра најдобар пожарникар, полицаец и крводарител. Најдобар крводарител е Анка Пендовска - Димовска, најдобар пожарникар е Зоран Трајковски, водач на група во Бригадата за противпожарна заштита, а најдобар полициски службеник за 2011 година е Драгиша Шишковски, вработен во полициската станица за општа надлежност во општина Гази Баба. Наградата е парична и изнесува 10.000 денари. Како успешно завршена година со многу реализирани проекти и решавање на двата клучни проблеми – сообраќајот и комуналните услуги, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ја оцени 2011 година. За следната вети довршување на веќе започнатите проекти и реализација на нови. Скопје треба да добие луна парк, трамвај и подземна сообраќајница. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Драгиша Шишковски, вработен во петтата полициска станица Гази Баба е избран за најдобар полицаец за 2011 година. Зоран Трајковски е најдобар пожарникар за годинава, а Анка Пендовска Димовска од Скопје е избрана за крводарител на годината. Овие награди традиционално ги доделува Град Скопје. Градоначалникот Коце Трајановски денеска им ги додели наградите на најдобрите и им порача и понатаму да ги извршуваат своите работни задачи. - Вие сте пример и за останатите колеги, за тоа како треба да се однесуваат и како да ги извршуваат своите работни задачи. Сето тоа е за подобро, похумано и побезбедно Скопје, рече Трајановски и додаде оти Град Скопје и следните години ќе ја практикува оваа манифестација. Анка Пендовска Димовска од 1977 година редовно дарува крв, по неколку пати во годината. Досега 108 пати дарувала крв. Драгиша Шишковски 25 години работи како полицаец. - Во оваа 2011 година имам работено на откривање кривични дела, од областа на тежок криминал, провали во куќи на територија на општина ...
| | веќе видена | слични

Прогласени најдобиот полицаец, пожарникар и крводарител на Скопје Анка Пендовска-Димовска е прогласена за прв крводарител на Скопје, најдобар пожарникар е Зоран Трајковски, додека Драгиша Шишковски е прогласен за полицаец на метрополта во 2011 година. Наградите кои традиционално се доделуваат на истекот на секоја календарска година денеска на пригодна свеченост им ги врачи скопскиот градоначалник Коце Трајановски. „И годинава, како и досега, Град Скопје традиционално ја доделува наградата за најдобар полицаец, пожарникар и крводарител на територија на град Скопје за тековната 2011 година. Наградата е парична и изнесува 10 000 денари, а ја добиваат оние што се предложени како најдобри од институциите каде што работат или дејствуваат. На овој начин Градот Скопје сака да ги стимулира вработените во соодветните институции да го дадат својот максимум во работните ангажмани, за и тие догодина да конкурираат за наградата Најдобар, но и совесно и посветено работејќи во својата професија да дадат придонес во ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 43 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доделени признанијата за најдобар крводарител, пожарникар и полицаец на Град Скопје за 2011 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: