Македонија: Парламентот го одобри новиот кабинет на Груевски


Македонија: Парламентот го одобри новиот кабинет на Груевски Македонскиот парламент попладнево и даде подршка на новата конзервативна коалициска влада на премиерот Никола Груевски, кој ја освои својата четврта по ред победа на предвремените избори што беа одржани во април. Груевски одлучи да ги задржи истите министри на клучните позиции, како и во претходната влада - Гордана Јанкуловска останува министер за внатрешни работи, Зоран Ставрески-финансии и Никола Попоски-надворешни работи. Единствената позначајна промена е направена во Министерството за одбрана на чие чело сега доаѓа Зоран Јолевски, поранешен амбасадор на Македонија во САД и досегашен преговарач на земјата во разговорите околу спорот со името со соседна Грција, под посредство на ОН. Девет од министерските места во 26-члениот кабинет, вклучувајќи го и премиерот, му припаднаа на помалиот коалициски партнер на етничките Албанци, Демократската унија за интеграции-ДУИ. Тие имаат две вицепремиерот места, како и министерствата за правда, ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Со гласа 77 „за“ и шест „против“ Собранието на Република Македонија ја избра новата Влада, чиј претседател е Никола Груевски. Mинистер за одбрана e Зоран Јолевски, за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за правда Аднан Јашари, за надворешни работи Никола Попоски, за финансии Зоран Ставрески, за економија Беким Незири, за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, за здравство Никола Тодоров, за образование и наука Абдилаќим Адеми, за труд и социјална политика Диме Спасов, за локална самоуправа Љирим Шабани, за култура Елизабета Канческа Милевска, за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, за транспорт и врски Миле Јанакиески и за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири. За министри без ресор се избрани Владимир Пешевски, Фатмир Бесими, Муса Џафери, Фуркан Чако, Неждет Мустафа, Веле Самак, Бил Павлески, Џери Наумоф, Висар Фида и Горан Мицковски. (NewTime.mk)
| | веќе видена | слични

Само шест пратеници во Собранието не ја поддржаа Владата на Никола Груевски, за која прексиноќа позитивно се изјаснија 77 пратеници. Во отсуство на пратениците од опозицискиот СДСМ против владиниот кабинет на премиерот Никола Груевски гласаа само шест пратеници од ДПА, додека партискиот лидер Мендух Тачи, кој исто така е пратеник, не присуствуваше на седницата. Пратеничката од ЛДП, Роза Топузова - Каревска, која прва најави дека ќе го прифати мандатот, беше единствената од опозицискиот блок предводен од СДСМ која присуствуваше на седницата и која дискутираше. Но, во моментите на гласањето таа не беше присутна во салата и не гласаше ниту за ниту против Владата. Топузова -Каревска вели дека поради објективни причини морала да замине и не можела да го дочека гласањето. „Одреден период по мојот говор морав да заминам од Собранието. Не присуствував на гласањето, затоа што и онака немаше да ја поддржам Владата на Никола Груевски“, вели Топузова - Каревска. Единствениот пратеник од ГРОМ, Чедомир Саздовски, или ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Повеќето грчки медиуми, меѓу кои и Катимеринии и То Вимаа, информираат за гласањето доверба на новата македонска влада, засега без коментар, јави МИА од Атина. Весниците пишуваат дека изгласаната доверба за Владата на Никола Груевски била очекувана, и информираат дека за новиот кабинет гласале 77 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, додека шест пратеници од опозициската Демократската партија на Албанците на Мендух Тачи гласале против. Во Грција се потсетува дека членовите на опозициската коалиција, предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Зоран Заев, не учествуваа во дебатата и гласањето во Парламентот, и дека не ги признаваат резултатите од парламентарните избори одржани на 27 април. Дебатата и гласањето во Парламентот за доверба на новата влада на Никола Груевски траеја само неколку часаа, пишува Катимеринии. Грчките медиуми информираат дека новата влада на Македонија има 22 министри од кои седум се без ресор и три потпретседатели. Тие нагласуваат дека во новата влада нема значајни промени во споредба со ...
| | веќе видена | слични

Во новата програма главни цели ќе бидат зголемување на економскиот пораст и вработеноста, интеграција во ЕУ и во НАТО, бескомпромисна борба против криминалот, добри меѓуетнички односи и спроведување на рамковниот договор и развој на образованието Никола Груевски ја претстави програмата на идната влада Мандатарот Никола Груевски вчера пред пратениците во Собранието го предложи новиот владин состав и во кратки црти ја претстави програмата што треба да ја сработи кабинетот во наредниов период. Новиот владин состав што го предложи Груевски има 26 члена заедно со него, со што ќе биде и рекордер во регионот по бројност. Од 26 министри, седуммина ќе бидат без ресор. Во новата програма главни цели ќе бидат зголемување на економскиот пораст и вработеноста, интеграција во ЕУ и во НАТО, бескомпромисна борба против криминалот, добри меѓуетнички односи и спроведување на рамковниот договор и развој на образованието. - Во програмата има 2.000 проекти. Во текот на целиот мандат планираме пораст на БДП од 3 до 6 отсто, ...
| | веќе видена | слични

Според дописникот на МИА од Атина весниците пишуваат дека изгласаната доверба за Владата на Никола Груевски била очекувана, и информираат дека за новиот кабинет гласале 77 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, додека шест пратеници од опозициската Демократската партија на Албанците на Мендух Тачи гласале против. Во Грција се потсетува дека членовите на  опозициската коалиција, предводена од Социјалдемократскиот сојуз сојуз (СДСМ) на Зоран Заев, не учествуваа во дебатата и гласањето во Парламентот, и оти не ги признаваат резултатите од парламентарните избори одржани на 27 април. „Дебатата и гласањето во Парламентот за доверба на новата влада на Никола Груевски траеjа само неколку часа“, пишува „Катимерини“. Грчките медиуми информираат дека новата влада на Македонија има 22 министри од кои седум се без ресор и три потпретседатели. Тие нагласуваат дека во новата влада нема значајни промени во споредба со претходната, додавајќи дека Никола Попоски останува министер за надворешни работи, а на истата функција - ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во „Катимерини“ и „То Вима“ и другите грчки медиуми денеска е топ тема гласањето доверба на новата македонска влада. Во „Катимерини“ и „То Вима“ и другите грчки медиуми денеска е топ тема гласањето доверба на новата македонска влада.Како што јавува дописникот на МИА, весниците пишуваат дека изгласаната доверба за Владата на Никола Груевски била очекувана, и информираат дека за новиот кабинет гласале 77 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, додека шест пратеници од опозициската Демократската партија на Албанците на Мендух Тачи гласале против. Се потсетува дека членовите на опозициската коалиција, предводена од Социјалдемократскиот сојуз сојуз (СДСМ) на Зоран Заев, не учествуваа во дебатата и гласањето во Парламентот, и оти не ги признаваат резултатите од парламентарните избори одржани на 27 април.- „Дебатата и гласањето во Парламентот за доверба на новата влада на Никола Груевски траеjа само неколку часа“, пишува „Катимерини“.Грчките медиуми информираат дека новата влада на Македонија има 22 министри од ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски четврти пат вчера попладне ја доби довербата од пратениците за состав на нова влада откако за неа гласаа 77 пратеници, а 6 беа против и ниту еден воздржан. Но, првпат во изминативе осум години владата на Груевски добива нов мандат, без присуство на најголемата опозициска партија СДСМ во собраниската сала. Поддршката ја доби, разбирливо, од своите пратеници, како и од пратеничката група на владиниот партнер Али Ахмети. Против гласаа пратениците на ДПА, а Роза Топузовска-Kаревска од ЛДП не беше во салата за време на гласањето. Единствен пратеник кој го оправда своето отсуство на седницата за избор на владата беше лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Груевски во експозето ги повтори петте стратешки точки за наредните четири години врзани за економскиот раст, вработувањето, евро-атлантската интеграција, борбата против корупцијата, меѓуетничките односи. Груевски ќе води влада составена од петмина вицепремиери и 20 министри, од кои седум се без ресор. - Владата е подготвена да го ...
| | веќе видена | слични

Со празни опозициски собраниски столчиња,по куса и монотона дискусија, Никола Груевски по четврти пат наздрави во Собарнието како избран премиер. Аплзаузот во собраниската сала, но само од сопствените пратеници и од коалициските и традиционална „семејни“ фотографии беа неизбежни. Груевски во експозето вети подобар животен стандард и членство во НАТО и ЕУ. Го повтори ставот за спорот со името – нема решение што ќе задира во идентитетот и што ќе го смени Уставот. На опозицијата и порача дека ја очекува во Собранието. Опозициските бои во Собранието ги бранеа пратениците на Мендух Тачи и Роза Топузовска Каревска, која што вчера влезе во собраниската сала. Топузовска Каревска порача дека големата доверба од граѓаните значи и поголема одговорност за Груевски и Владата. Во албанскиот блок- ДПА со остри критики кон ДУИ- работата на штета на албанците. Пратениците од мнозинството со различни тези. ДУИ ги образлагаше целите на Владата, ВМРО ДПМНЕ , пак се осврна на опозицијата. Груевски од 2006-тата првпат го почнува ...
| | веќе видена | слични

Пет стратешки приоритети - зголемување на економскиот раст, вработеност и унапредување на животниот стандард на граѓаните, членството во ЕУ и НАТО, неселективна борба против корупција, добри меѓуетнички односи и развој на образованието и информатичката технологија ќе бидат клучна основа во работењето на старо-новата влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во наредниот четиригодишен мандат. Во отсуство на опозициските пратеници предводени од СДСМ, мандатарот Никола Груевски го образложи економски и политички концепт на четвртиот премиерски мандат, за кој верува дека на Македонија ќе и' донесе развој, просперитет и економски напредок. Тој искажа уверување дека многу брзо опозициските пратеници ќе се вратат во Собранието, бидејќи токму за тоа ја барале довербата од граѓаните. Единствена опозиција во парламентот вчера беа пратениците од ДПА, кои најавија дека нема да ја поддржат владата, и Роза Топузова-Каревска од ЛДП, која наспроти партиската одлука да не ги признае изборите, одлучи да не го бојкотира Собранието. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 406 | | | веќе видена

Европските медиуми ја пренесуваат информацијата на “Дејли Телеграф“ утрово дека британската премиерка, Тереза Меј, ја разгледува можноста за измени на ...
сите 402 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 377 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија: Парламентот го одобри новиот кабинет на Груевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: