Амбасадорите порачуваат изборите да бидат слободни и фер

2 копии

Изборите да бидат слободни и фер, порачаа денеска амбасадорите на САД и Британија, Филип Рикер и Кристофер Ивон и евроамбасадорот Петер Соренсен на последниот ден од кампањата „Каков белег ќе оставиме? „Многу е битно каков белег ќе оставиме како граѓани утре на денот на гласање. Изборите да бидат слободни и фер. Белегот што ќе го оставиме е битен за иднината на Македонија. Ние како амбасада и ОБСЕ ќе ги набљудуваме изборите и се надеваме дека на крајот ќе имаме позитивни извештаи од тоа каков белег имаме оставено на изборите“ - рече американскиот амбасадор Филип Рикер Евроамабсадорот Соренсен рече дека политиката на Европската Унија е да соработува со било која влада која ќе дојде по утрешните предвремени парламентарни избори. „Сите ние како општество се надеваме дека ќе оставиме демократски белег за слободни и фер избори. Знаме дека можете да го достигнете тоа како општество“ - изјави Соренсен. Британскиот амбасадор Кристофер Ивон го истакна правилото „Еден човек еден глас“ „Се надевам дека ...
| | веќе видена | слични

Сашо Срцев од ДИК оценува дека ова се фер и демократски избори и вели дека до ДИК немало ниту една пријава од граѓаните за инцидент! „Ова се едни од најдобро организираните избори кои поминуваат во фер и демократски амбиент. Граѓаните на слободен начин можат да ја изразат својата волја. За прв пат до ДИК не пристигна забелешка од граѓаните. Имаше неколку од политичките партии , а јас изразувам благодарност до МВР кои во 2-3 случаи на прекршување на правилата реагираа веднаш„ изјави Сашо срцев од ДИК во интервју за Канал 5 кое можете да го погледнете во видеото. Срцев ги најавува првичните резултати од изборите за вечерва во 20 часот.
| | веќе видена | слични

Генерално досега изборите се едни од најмирните и најдемократските во последниве 20 години. Карактеристично за овие избори е зголемената излезност на граѓаните. До 13 часот гласале 35,08 отсто, осносно 612814 граѓани. Претседателот на Државната изборна комисија Борис Кондарко изјави дека изборите се одвиваат во мирна атмосвера. Тој истовремено ги повика граѓаните да излезат и да го искористат загарантираното право на глас. Борiс Кондарко како и директорот на МОСТ Дарко Алексов, изјавија дека изборите помнуваат во демократска атмосфера со минимални нерегуларности. Како нерегуларност е посочена на неколку избирачки места, гласачите да ги сликаат своите ливчиња, при што не им било да го вметнат ливчето во кутијата додека не ја избришат сликата. Полицијата како и изборната администрација дејствува законски и навремено и спрема најмалите нерегуларности. Сашо Срцев од ДИК оценува дека ова се фер и демократски избори и вели дека досега до ДИК немало ниту една пријава од граѓаните за инцидент. - Ова се едни од ...
| | веќе видена | слични

Граѓанската асоцијација МОСТ парламентарите избори ги следи со 3.700 набљудувачи, со што ќе покрие речиси 70 проценти од гласачките места. Во име на МОСТ, првиот човек Дарко Алексов го повтори апелот за одржување фер, демократски и мирен изборен процес. Тој верува дека дека учесниците во изборниот процес ќе покажат демократска култура и политичка волја и ќе ги стават државните пред партиските интереси. (Крај)
| | веќе видена | слични

Тој нагласи дека во интерес на демократски и фер избори никој не смее да биде принудуван како да го даде својот глас, дали воопшто да излезе на гласање, ниту да биде заплашуван за тоа како и за кого ќе гласа. „Слободното и тајно гласање, неповредливоста на определувањето на слободната волја на секој граѓанин е битно за сите нас, за Република Македонија, за заедничката иднина на државата и одговорноста е заедничка на сите. Во таа насока, интересот за мирни, слободни и демократски избори е врвен приоритет и на ДИК и на целата наша држава“, рече Кондарко. Тој предупреди дека кривичните санкции за какви било изборни неправилности и манипулации, злоупотреби и нерегуларности, се многу строги и високи. Повик до граѓаните да не се плашат и да излезат на праведни и фер избори упатија и амбасадоротите на САД, ЕУ и Велика Британија во Македонија, Филип Рикер, Петер Соренсен, и Кристофер Ивон. Тројцата амбасадори изјавите ги дадоа на прес-конференцијата на граѓанската асоцијација МОСТ. „Многу е битно каков белег ќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Државната изборна комисија ги повика граѓаните во што е можно поголем број да излезат и слободно да гласаат на предвремените парламентарни избори. Воедно предупреди дека секаков вид изборна нерегуларност и прекршување на законот најостро ќе се санкционира. “ДИК ги повикува сите граѓани и гласачи во што е можно поголем број, слободно, масовно и мирно да излезат на гласачките места и слободно да го дадат својот глас за оној за кој самите ќе одлучат. Кај ниеден гласач не треба да постои никаков страв. Гласањето е тајно и тајноста на гласањето е гарантирана. Гласачот од никого не може да биде откриен за кого гласал, ниту, пак, треба да биде прашан за кого гласал, а исто така никој не може да биде земен на одговорност за гласот што го дал“, изјави претседателот на ДИК Борис Кондарко вчера на прес-конференција. Според првичните информации на ДИК, отворени се сите избирачки места и досега нема регистрирано никакви инциденти. Кондарко нагласи дека во интерес на демократски и фер избори никој не смее ...
| | веќе видена | слични

Воедно предупреди дека секаков вид изборна нерегуларност и прекршување на законот најостро ќе се санкционира. - ДИК ги повикува сите граѓани и гласачи во што е можно поголем број, слободно, масовно и мирно да излезат на гласачките места и слободно да го дадат својот глас за оној за кој самите ќе одлучат. Кај ниеден гласач не треба да постои никаков страв. Гласањето е тајно и тајноста на гласањето е гарантирана. Гласачот од никого не може да биде откриен за кого гласал, ниту, пак, треба да биде прашан за кого гласал, а исто така никој не може да биде земен на одговорност за гласот што го дал, рече претседателот на ДИК Борис Кондарко вчера на прес-конференција. Тој нагласи дека во интерес на демократски и фер избори никој не смее да биде принудуван како да го даде својот глас, дали воопшто да излезе на гласање, ниту да биде заплашуван за тоа како и за кого ќе гласа. - Слободното и тајно гласање, неповредливоста на определувањето на слободната волја на секој граѓанин е битно за сите нас, за Република ...
| | веќе видена | слични

Граѓанската асоцијација овие избори со свои набљудувачи ќе покрие околу 70 проценти од гласачките места во државата. Фер и демократски предвремени парламентарни избори. На Македонските граѓани повеќе од потребен им е мирен утрешен изборен ден, апелира МОСТ. - Граѓанската асоцијација МОСТ уште еднаш апелира за одржување на фер, демократски и мирен изборен процес, кој што им е повеќе од потребен на граѓаните на Р. Македонија. МОСТ верува дека учесниците во изборниот процес ќе покажат демократска култура и политичка волја и ќе ги стават државните пред партиските интереси, вели Дарко Алексов. Со статични и мобилни тимови МОСТ го набљудува и предвременото гласање на болни и немоќни лица, внатрешно раселени во затвор или притвор како и гласањето на дијаспората во 19 дипломатско конзуларни претставништва меѓу кои Виена, Париз, Белград, Истанбул, Лондон, Чикаго, Њујорк. - За граѓаните кои сакаат да пријават евентуални нерегуларности или да дадат информации поврзани со изборниот процес, ќе биде отворена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Граѓаните кои не знаат или не се сигурни каде треба да гласаат на денешните парламентарни избори, може да ја добијат или да ја проверат информацијата на интернет-страницата izbirackispisok.gov.mk каде што треба да ги внесат своите податоци (име, презиме и матичен број). Граѓаните може да пријават евентуални нерегуларности или да дадат информации поврзани со изборниот процес на бесплатната телефонска линија 080 080 080.
| | веќе видена | слични

Гласајте слободно, Македонија може и мора да организира фер и демократски избори заради евроатлантската иднина, порачаа амбасадорите на САД и на ЕУ во Македонија, Филип Рикер и Петер Соренсен, на завршувањето на кампањата за мирни избори „Каков белег ќе оставиме - фер и демократски избори 2011“. Тие денеска во Градскиот парк во Скопје нагласија дека граѓаните се најважни и оти мора да гласаат по сопствена волја и без притисоци. - Овие избори се важен дел од демократијата. Тие се важни за македонската иднина и секој граѓанин треба да мисли каков впечаток ќе остави утре кога ќе отиде на избирачкото место да гласа. Сакаме да видиме слободни и фер избори без насилство, изјави Рикер. Амбасадорот на ЕУ во Македонија посочи дека е убеден оти граѓаните на Македонија ќе остават демократски белег на претстојните избори. - Апсолутно сме сигурни дека белегот што ќе го остават граѓаните на Македонија зад себе ќе биде демократски, слободни и фер избори. Знаеме дека можете и сакаме да го направите тоа зашто е интегрален ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 278 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 231 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 184 | | | веќе видена

Белата куќа отфрли барања на конгресмени од Демократската партија да им бидат доставени информации за разговорите на американскит претседател Доналд Трамп и ...
сите 103 | | | веќе видена

Лаги и клевети се тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека бил на власт како министер за внатрешни работи и како директор на БЈБ,тврди за ТВ21, ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Амбасадорите порачуваат изборите да бидат слободни и фер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: