Груевски го отфрли условот да се ослободат медиумите

Премиерот, според нашите извори, рекол дека А1 телевизија била во центарот на криминални активности и тврдел дека тоа ќе се докажело во текот на судската постапка, зашто според него прашање е дали тој медиум воопшто можел да се смета за независен. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, вчера на лидерската средба, како нелегитимно го оценил барањето на опозицијата за овозможување непречено работење на А1 телевизија и весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“. Груевски, според нашите извори, рекол дека А1 телевизија била во центарот на криминални активности и тврдел дека тоа ќе се докажело во текот на судската постапка, зашто според него прашање е дали тој медиум воопшто можел да се смета за независен. Брифери од владејачката коалиција за „Шпиц“, пак, тврдат дека пописот на населението најверојатно ќе се одложи до лето, а за предвремени избори во април се сложни и премиерот Никола Груевски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Како што велат нашите извори, власта со тоа сака да и покаже на опозицијата дека се ...
| | веќе видена | слични

Не е исклучено веднаш по враќањето од САД, премиерот Никола Груевски да соопшти дека ќе се оди на предвремени избори Предвремени парламентарни избори можно е да се одржат во април, а во игра е и 1 јуни, дознаваме од партиски извори. Се шпекулира дека средбите на премиерот Никола Груевски во Вашингтон се клучни за решавање на проблемот со името, како и дека не е исклучено веднаш по враќањето оттаму тој да соопшти дека ќе се оди на предвремени избори. Во таков случај би се одложил пописот, што за ДУИ нема да биде никаков проблем, особено ако сето тоа е во корист на решавање на проблемот со Грција, нешто што партијата на Али Ахмети одамна го бара. Се дознава дека Груевски и Ахмети веќе разговарале за можноста да има предвремени избори наредниве месеци, особено ако не се постигне договор со СДСМ да го прекине бојкотот на парламентот. Според процените на ДУИ, добро би било изборите да се одржат на почетокот на јуни, со што претходно ќе може да се одржи закажаниот пописот, кој треба да се одржи од 1 до 15 април. ...
| | веќе видена | слични

Дали настапот на шефот на ЛДП, Јован Манасијевски, на последната лидерска средба и неговиот состанок со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се сигнал дека либералдемократите поотворено се вртат кон власта? Откако тие останаа во парламентот, каде што сега се во „прочистено“ друштво со владејачката ВМРО-ДПМНЕ и со нејзините партнери, Манасијевски деновиве се виде со Ахмети. Меѓутоа, ниту лидерот на ДУИ ниту Манасијевски не ги објаснија попрецизно причините за средбата, која поради тоа остана доста загадочна. За опозициските партии присутни на средбата кај Иванов нема дилеми дека Манасијевски таму имал осмислен настап - најнапред срамежливо да ја нападне власта, за потоа да каже дека постојниот изборен закон содржи заштитни мерки од злоупотреби, алудирајќи дека претседателските избори во 2009 година биле фер и демократски. „Морам да кажам дека е многу блед односот на ЛДП кон власта, а ригиден е кон Бранко Црвенковски и опозицијата, така што позицијата на оваа партија не е јасна“, вели Тито Петковски, лидер на НСДП. ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите по завчерашната, како што ја оценуваат, неуспешна лидерска средба остануваат на ставот дека ќе ја бојкотираат работата на Собранието. Оттаму, и по вчерашната одлука на Кривичниот совет да ја деблокира сметката на „А1“, велат дека ќе го чекаат конечното решение на истражниот судија, пред да одлучат како ќе постапуваат понатаму. Имено, СДСМ како основен предуслов за враќање во Собранието го постави овозможувањето на телевизијата „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ да функционираат непречено. Неофицијално, од Бихаќка посочуваат дека одлуката на Кривичниот совет да го укине решението за блокираната сметка на „А1“ била резултат на исходот од лидерската средба, на која, според социјалдемократите, премиерот Никола Груевски сакал да види колку Бранко Црвенковски бил сериозен во барањето за сметката на „А1“. Во ВМРО-ДПМНЕ вчера, по лидерската средба, владееше молк. Владејачката партија иако два дена по ред најавуваше дека ќе одржи седница на извршниот комитет за да ги разгледа ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на владината ДУИ и na опозициската ЛДП, Али Ахмети и Јово Манасијевски, ги повикаа премиерот Никола Груевски и првиот човек на СДСМ, Бранко Црвенковски, итно да седнат на заедничка маса и да најдат решение за моменталната политичка ситуација. Ахмети смета дека не е добро да се оди на избори без опозиција, без разлика дали станува збор за предвремени или за редовни. Тој го поддржува дијалогот за изнаоѓање решение за враќање на опозицијата во парламентот и одржување избори со консензус. „Лидерската средба беше корисна за да се чујат ставовите, без оглед што немаше договор. Сметам дека барањата на опозицијата се легитимни и легални и не гледам причина да не се разговара за нив во Собранието. Не мислам дека има голема политичка криза, бидејќи сите институции функционираат, но се залагам за враќање на пратениците во Собранието каде што и им е местото за изнаоѓање решенија за настанатите проблеми“, изјави Ахмети по средбата со претседателот на ЛДП, Јован Манасијевски. Прашан дали на средбата станало збор ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Не е добро да се оди на избори и тие да се закажат без опозиција. На избори се оди со општо прифатен консензус“, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети Во таа насока Ахмети го поддржува дијалогот за изнаоѓање решение за враќање на опозицијата во Парламентот и одржување избори со консензус. Тој смета дека барањата на опозицијата за да се врати во парламентот се легитимни и легални и не гледа причина зошто за нив да не се разговара во Собрание. „Вчерашната лидерска средба беше корисна за да се чујат ставовите без оглед што немаше договор. Сметам дека барањата на опозицијата се легитимни и легални и не гледам причина за нив да не се разговара во Собранието. Не мислам дека има голема политичка криза бидејќи сите институции функционираат, но се залагам за враќање на пратениците во Собранието каде и им е местото за изнаоѓање решенија за настанатите проблеми, рече Ахмети по средбата во Собранието со претседателот на ЛДП, Јован Манасијевски. Прашан за евентуални поделби во ДУИ поради меѓусебните ...
| | веќе видена | слични

На предвремени парламентарни избори треба да се оди само доколку за тоа постои консензус меѓу власта и опозицијата, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по вчерашната средба во Собранието со претседателот на ЛДП Јован Манасиевски. Според Ахмети, политичкиот дијалог треба да се води единствено во институциите, иако барањата на СДСМ ги оцени како легални и легитимни. Првиот интегративец смета дека само преку дијалог може да дојде до решение на прблемите. -Сите треба да се ангажираме за некои работи да не отидат во крајност. Лидерската средба беше корисна. Иако не беше постигнат договор, сепак се разговараше.ДУИ смета дека во државата не постои политичка криза од таков обем затоа што сите институции функционираат и се залагаме сите партии кои го напуштија Собранието, да се вратат и тука да го бараме решението на сите можни проблеми, изјави Ахмети. Мансиевски пак го повтори ставот кој го изнесе на лидерската средба дека доколку не профункционира дијалогот меѓу власта и опозицијата, односно меѓу Груевски и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје - Не е добро да се оди на избори без опозиција без разлика дали станува збор за предвремени или редовни, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети. Тој го поддржува дијалогот за изнаоѓање решение за враќање на опозицијата во Собранието и одржување избори со консезус. - Вчерашната лидерска средба беше корисна за да се чујат ставовите без оглед што немаше договор. Сметам дека барањата на опозицијата се легитимни и легални и не гледам причина за нив да не се разговара во Собранието. Не мислам дека има голема политичка криза бидејќи сите институции функционираат, но се залагам за враќање на пратениците во Собранието каде и им е местото за изнаоѓање решенија за настанатите проблеми, изјави Ахмети во по средбата со претседателот на ЛДП Јован Манасијевски Собранието на Република Македонија, пренесе Телма. Прашан дали на средбата станало збор за евентуална коалиција, Ахмети рече дека сега не може да се одредат идните коалиции.
| | веќе видена | слични

Груевски и Црвенковски веднаш да седнат на маса и да почнат суштински разговори за излез од кризата. Откако судот одлучи да се деблокира сметката на А1 телевизија. Со ваков повик денеска излезе Јован Манасиевски по средбата со Али Ахмети. Лидерите на ЛДП и ДУИ час и половина дебатираа како да се надмине актуелната ситуација во која западна државата. Обидувајќи се да се наметнат како фактор на политичкиот разум во моментов. - Потребно е веднаш, итно, уште денеска лидерите на СДСМ ио ВМРО-ДПМНЕ, да седнат и да почнат суштински да ги дебатираат прашањата, повика Манасиевски. Предлогот од Манасиевски, Ахмети го оцени како целосно конструктивен. Лидерот на ДУИ кој вчера на лидерската средба беше молчелив, денеска многу поконкретен во дефинирањето на она што во моментов се случува во државата. Убеден е дека Македонија не се соочува со голема криза. - Не мислам дека има голема криза, затоа што сите институции функционираат, но се залагам за враќање на пратениците во Собранието, каде е местото за изнаоѓање на ...
| | веќе видена | слични

СДСМ од денес нема да учествува во работата на Собранието. СДСМ од денес оди на другата, вистинска и бидете сигурни победничка страна од барикадата. Ова го изјави претседателот на најголемата опозициска партија Бранко Црвенковски на денот кога истата го напушти Парламентот. Бојкотирајќи ја работата на законодавниот дом, незадоволни од „недемократијата“ во државата, но и притисокот кој според нив се вршел врз медиумите, од СДСМ истакнаа дека бараат предвремени парламентари избори. По овој став на опозицијата, реакции пристигнаа од сите страни. Реагираа дури и од меѓународните институции, но не во насока како што посакуваа од СДСМ. Пораката која сите ја испратија беше дека политичкиот дијалог треба да се води во рамки на институциите, односно во Парламентот. Повеќе од јасна порака, во која опозициската партија јавно се повикува да се врати во законодавниот дом и со политички дијалог и квалитетна дебата да ги решава државните проблеми. И што по ова да прави Социјадемократкиот сојуз? Колку тие останаа доследни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Централениот дневник на 1ТВ уредникот Сашо Ордановски зборуваше со кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски. Пендаровски се осврна ...
сите 386 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 117 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски го отфрли условот да се ослободат медиумите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: