Избор поезија за 90 години од раѓањето на Матеја Матевски

6 копии

Со изборот од поезијата „Дождови – 90 песни“ од Матеја Матевски, приреден од поетот Раде Силјан, вчера во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Големиот македонски поет Матеја Матевски во нашиот духовен простор внесе иновативни моменти за својата поезија и во период од шест децении создаде дела кои ја ...
| | веќе видена | слични

На денешен ден - 13 март 13 март 2019 1325.- Основан бил градот Теночтитлан, престолнина на државата на Ацтеките. 1781.- Англискиот астроном од германско ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Друштвото на писателите на Македонија секоја година традиционално ја доделува наградата „книжевен жезол“ за поетски опус со високи естетски вредности на еден ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Избор поезија за 90 години од раѓањето на Матеја Матевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: