Притвор за дадилката која малтретираше бебе


2 копии

Триесет дневен притвор за дадилката одредил Основниот суд Скопје 1, откако на ФБ беше објавено видео на кое се гледа како таа малтретира деветмесечно бебе. Случајот беше обелоденет вчера попладне кога обвинителството соопшти дека се води истражна постапка против Скопјанка која била ангажирана да чува бебе. Родителите на деветмесечното бебе ја ангажирале пред пет месеци, но се посомневале дека жената го малтретира нивниот син кога забележале модринки по неговото тело. По соопштението на Обвинителството, тетката на бебето на социјалната мрежа ФБ објави видео од скриена камера што ја поставил таткото на бебето, на кое се гледа како дадилката наместо да го чува, го малтретира бебето.
| | веќе видена | слични

Родителите да внимаваат кому го доверуваат детето да им го чува, додека се на работа, предупредуваат социолозите. Посочуваат дека најчесто се несвесни за ризиците и можат да преживеат хорор како оној што деновиве ја потресе јавноста. Изборот треба да се сведе на дадилки со лиценца или градинка. Професорот Ацевски дава предност на второто. „Сепак тие колективни форми, можеби се поиздржливи, во смисла што сепак тоа е јавно. Поединецот не може да направи насилство, зашто го гледаат другите. На оној на кој му е дадено да го чува детето затворен во дом може да си дозволи некои нешта кои не се во ред“, вели универзитетскиот професор Илија Ацевски. Професорот Ацевски вели дека дадилките мораат да поминат обука за чување деца, бидејќи станува збор за специфична работа. Особено во случајов каде станува збор за дете кое што нема ниту една година, период клучен за неговиот развој. Статистиката на приватните агенции за негувателки е поразителна. Од 100 кандидати, само шест или седум ги задоволуваат критериумите за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Засега дадилката останува во истражниот затвор во Шуто Оризари откако полицијата и поднесе кривична пријава и беше одреден 30дневен притвор. Случајот излезе во јавноста откако родителите после долго сомневање ја снимиле дадилката додека го чувале бебето.Истрагата за случајот против дадилката која е осомничена за злоупотреба и малтретирање на деветмесечното бебе кое и било доверено на чување е во тек и се вршат истражни дејствија, велат од јавното обвинителство, објави Канал 5.Видео снимката на која се гледа како дадилката го удира, штипе, грубо го тресе бебето во релаксаторот останува како доказ во случајот и покрај барањето на адвокатот на осомничената, 61годишната Т.С., Ванчо Митев снимката да се одвои од случајот бидејќи според него незаконски е прибавена.За дилемата дали снимката, од која јавноста остана згрозена и шокирана, може и треба да биде доказ во случајот против дадилката, Канал 5 консултирал и правници. Адвокатите се поделени со мислењата.Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ вели видеото треба да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Истрагата за случајот против дадилката која е осомничена за злоупотреба и малтретирање на деветмесечното бебе кое и било доверено на чување е во тек и се вршат истражни дејствија, велат од јавното обвинителство, објави Канал 5. Видео снимката на која се гледа како дадилката го удира, штипе, грубо го тресе бебето во релаксаторот останува како доказ во случајот и покрај барањето на адвокатот на осомничената, 61годишната Т.С., Ванчо Митев снимката да се одвои од случајот бидејќи според него незаконски е прибавена. За дилемата дали снимката, од која јавноста остана згрозена и шокирана, може и треба да биде доказ во случајот против дадилката, Канал 5 консултирал и правници. Адвокатите се поделени со мислењата. Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ вели видеото треба да се изнесе како доказ пред судот бидејќи е снимено во дом на родителите на бебето и не е нарушена приватноста. Додека пак адвокатката Мирјана Бојаџиева Ивановска е со став дека постојат различни случаи и во праксата различно се постапува кон вака прибавените ...
| | веќе видена | слични
15 копии

СВР Скопје - Одделение за малолетничка деликвенција и семејно насилство до Основно Јавно Обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против Т.С.(61) поради постоење основано сомневање дека сторила кривично дело „запуштање и малтретирање на дете“ предвидено и казниво по член 201 од КЗ на РМ. Пријавената во периодот од мај 2015 до 01.09.2015 година во Скопје, додека била ангажирана како негователка задолжена за грижа за животот, здравјето и негувањето на 9-месечно дете го малтретирала и грубо се однесувала од што истото пројавило проблеми со врискање во ноќните часови, невеселост и нервоза. Имено, на 20.08.2015 година, татко на 9 месечното дете ненајавено влегол во домот и ја забележал Т.С. како со рака по лицето го удира, но истиот не изреагирал, сметајќи дека можеби се работи за негов превид. Наредните денови поставил видео камера во својот дом со цел да го заштити своето дете и да утврди како за него се грижи пријавената, при што на 02.09.2015 година ја извадил видео снимката и забележал како го ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Наспроти барањето на адвокатот на дадилката, видео-снимките да се изземат како незаконски прибавени, правниците уверуваат законот за кривична постапка, предвидува фотографии, снимки и други електорнски записи да може да се икористат како доказен материјал пред Судот. Во овој случај снимките се направени од страна на сопственикот на домот и со тоа како што велат не се нарушува приватноста. Адвокатите посочуваат низа случаи каде токму снимки од видео камери биле уважени како докази. И за адвокатот Мирослав Вујиќ не може да се спори нарушената приватност. Особено што како што вели тој станува збор за специфична категорија- малтретирано бебе. Посочува на меѓународната пракса, јавниот интерес и загарантираната заштита на правата на детето. Правниците се едногласни дека и кога станува збор за снимки обезбедени без налог на Судот, тие можат и треба да се искористат барем како индиција за сторено кривично дело, врз основа на која ќе се приберат други докази, а дел од судската пракса, особено онаа на Судот за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на вчерашниот ден СВР Скопје поднесе кривична пријава против 61-годишната Т.С. поради постоење основано сомневање дека сторила кривично дело запуштање и малтретирање на дете предвидено и казниво по член 201 од КЗ на РМ Кој се грижи за нашите деца додека сме на работа? Ова прашање веќе одекнува како ехо и ноќна мора на многу родители кои имаат мали дечиња откако македонската јавност се згрози од видеоснимката на која 61-годишна скопјанка без причина садистички малтретира 9-месечно машко дете. Таа буквално ја злоупотребила довербата што и ја укажале неговите родители кои и ги отвориле вратите и ја пуштиле во својот дом, без да насетат дека таа ќе им го земе мирот и спокојството и дека ќе го трауматизира нивното синче. Дадилката го чувала детенцето од мај годинава до први септември. Но, додека била ангажирана како негова негувателка, требало да се грижа и за неговото здравје, а не да го малтретирала и грубо да го тресе. Родителите забележале дека нивното детенце има проблеми, бидејќи често почнало да ...
| | веќе видена | слични

Таткото на малтретираното дете ги доставил снимките до полицијата на кои, како што може да се забележи од социјалните мрежи, се гледа како дадилката го тепа и пцуе деветмесечното бебе. Полицајци од СВР Скопје односно од Одделението за малолетничка деликвенција и семејно насилство, откако ги разгледале доказите, поднеле кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против дадилката Т.С. (61). Таа се товари за кривично дело запуштање и малтретирање дете. Истрагата на полицијата покажала дека малтретирањето се одвивало од мај до почетокот на септември годинава. -Додека била ангажирана како негувателка задолжена за грижа за животот, здравјето и негувањето на 9-месечното дете, таа го малтретирала и грубо се однесувала поради што тоја пројавило проблеми со врискање во ноќните часови, невеселост и нервоза - велат во МВР. Прв пат таткото на 20 август се уверил дека детето е малтретирано кога ненајавено влегол во домот и ја забележал Т.С. како со рака го удира по лицето. Тој не изреагирал, сметајќи дека ...
| | веќе видена | слични

Во видеото се гледа како дадилката наместо да го чува и да се грижи , го малтретира деветмесечното бебе. Според информациите од полицијата дадилката речиси пет месеци го чувала бебето, кое во последно време станувале се повознемирено и понервозно, што предизвикало сомнеж кај неговите родители. Поради тоа таткото и мајката поставиле скриена камера и се шокирале од тоа што го виделе, како дадилката го малтретира нивното дете.  На оваа тема во Дневникот на Канал 5 Елена Ивановска Мукоска разговара со Драги Змијанац , од првата детска амбасада Меѓаши. Како понатаму да не се повторат вакви случаи? -Ова е добар пример на храбри родители кои решија да проговорат за она што им се случувало. За тој очај што дома го трпеле тие и нивното бебе. Ова може да биде само една превентивна мерка аларм до сите родители да внимаваат кому им ги оставаат своите деца на чување, смета Драги Змијанац. Целиот разговор погледнете го во видеото.
| | веќе видена | слични

5 месеци дадилка од Скопје малтретирала бебе. Во полиција пријавиле родителите откако на телото на бебето забележале модринки па дадилката ја снимале со скриена камера. Дадилката која веднаш по објавувањето на видеото на социјалните мрежи го доби прекарот „монструм“ од денеска е во истражниот затвор Шутка, по судската одлука за притвор. Против 61 годишната скопјанка полицијата поднесе кривична пријава за малтретирање на 9 месечното бебе Даријан. Наместо да се грижи за детето за што и била платена, дадилката го тепала по главата и лицето, го покривала со крапа, го псуела и му викала да престане да плаче. „Спиј ѓубре едно“, се слуша дадилката на видеото. 5 месеци траело изживувањето врз малиот Даријан. Родителите се посомневале кога на телото на бебето забележале модринки, а почнало со врескање да се буди од сон. Еднаш на влегување таткото ја затекнал дадилката како замавнува на детето но помислил дека му се причинува. Сомневањата се потврдиле откако решил да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Притвор за дадилката која малтретираше бебе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: