Изборен инцидент во општина Дебрца

2 копии

Изборен инцидент се случил околу 10 часот и 40 минути, на гласачко место 1.314 во село Белчишта, општина Дебрца, јавува Охридњус Брачна двојка, членови на една политичка партија дошле да гласаат со својот син, при што било утврдено дека синот не се наоѓа во избирачкиот список. Незадоволни од тоа, брачната двеојка го напуштил гласачкото место земајќи ги со себе и двете гласачки ливчиња. Случајот, од страна на членовите на ОИК во Дебрца, веднаш бил пријавен во СВР- Охрид од каде било интервенирано. Брачниот пар во моментов се наоѓа на разговор во полициската станица во Охрид, а гласачките ливчиња се одземени од страна на надлежните во СВР- Охрид.
| | веќе видена | слични

Две лица се повикани на информативен разговор во Свр Охрид за да се утврди како се нашле две гласачки ливчиња во нивниот дом. Охридската полиција која разговараше со двајцата сопружници направила претрес во нивниот дом по претходна пријава добиена од претседателот на Избирачкиот Одбор во селото Белчишта. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Околу 10 часот и 40 минути, на гласачко место 1314 во село Белчишта, општина Дебрца, е забележан инцидент на чие расчистување во моментов работи СВР- Охрид, јавува “Охрид њуз“, пренесува Нетпрес. Имено, брачен пар- членови на една политичка партија дошле да гласаат со својот син, при што било утврдено дека синот не се наоѓа во избирачкиот список. Незадоволни од тоа, брачниот пар го напуштил гласачкото место земајќи ги со себе и двете гласачки ливчиња. Случајот, од страна на членовите на ОИК во Дебрца, веднаш бил пријавен во СВР- Охрид од каде било интервенирано. Брачниот пар во моментов се наоѓа на разговор во полициската станица во Охрид, а гласачките ливчиња се одземени од страна на надлежните во СВР- Охрид.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 230 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 73 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 127 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изборен инцидент во општина Дебрца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: