Србија го презеде претседателството на ОБСЕ и се фокусира на соработката

Србија се надева дека ќе придонесе за смирување на кризата во Украина и подобри односи во Југоисточна Европа за време на својата година на претседавање со ОБСЕ. Српскиот министер за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ, говори на состанокот на ОБСЕ во Конгресниот центар Хофбург во Виена на 15-ти јануари. [AФП] Србија, која го презеде едногодишното претседавање со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) на 15-ти јануари, објави дека нејзини приоритети ќе бидат мирното решение за украинската криза, како и подобрувањето на односите во Југоисточна Европа. „Принципите по кои ќе се раководи Србија во текот на своето претседавање со ОБСЕ се мирно решавање на споровите, јакнење на довербата, солидарност, одговорност и соработка. Тоа ќе бидат главните точки по кои ќе се раководиме во решавањето на предизвиците со кои сме соочени“, рече за SETimes српскиот министер за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ. Дачиќ ја посети Украина, која ќе биде главен предизвик за време ...
| | веќе видена | слични

Јас ќе бидам на чело на делегацијата на меѓународната организација ОБСЕ и мојата посета нема да има никаква врска со статусното прашање ниту ќе значи каква било промена на ставот на Србија, рече Дачиќ Министерот за надворешни работи на Србија и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ, најави дека кон крајот на март ќе ја посети Приштина за да учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите од земјите на Западен Балкна, јави Танјуг. - Состанокот во Приштина ќе биде без статусни обележја. Исто така, како што реков, јас ќе ја посетам и Мисијата на ОБСЕ на Косово, која нема статусен карактер, изјави Дачиќ по посетата на Мисијата на ОБСЕ во Белград. - Јас ќе бидам на чело на делегацијата на меѓународната организација ОБСЕ и мојата посета нема да има никаква врска со статусното прашање ниту ќе значи каква било промена на ставот на Србија, рече Дачиќ на заедничка конференција за медиуми со шефот на мисијата на ОБСЕ во Белград Петер Буркхард. Тој најави дека во февруари ќе ги посети мисиите на ОБСЕ во Скопје и ...
| | веќе видена | слични

Останато

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 65 | | | веќе видена

Никој нема право да се коцка со идентитетот, традицијата, историјата и културата на Република Македонија. Никој нема право да се коцка и како влог да ги става ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија го презеде претседателството на ОБСЕ и се фокусира на соработката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: