Србија го презеде претседателството на ОБСЕ и се фокусира на соработката

Србија се надева дека ќе придонесе за смирување на кризата во Украина и подобри односи во Југоисточна Европа за време на својата година на претседавање со ОБСЕ. Српскиот министер за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ, говори на состанокот на ОБСЕ во Конгресниот центар Хофбург во Виена на 15-ти јануари. [AФП] Србија, која го презеде едногодишното претседавање со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) на 15-ти јануари, објави дека нејзини приоритети ќе бидат мирното решение за украинската криза, како и подобрувањето на односите во Југоисточна Европа. „Принципите по кои ќе се раководи Србија во текот на своето претседавање со ОБСЕ се мирно решавање на споровите, јакнење на довербата, солидарност, одговорност и соработка. Тоа ќе бидат главните точки по кои ќе се раководиме во решавањето на предизвиците со кои сме соочени“, рече за SETimes српскиот министер за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ. Дачиќ ја посети Украина, која ќе биде главен предизвик за време ...
| | веќе видена | слични

Јас ќе бидам на чело на делегацијата на меѓународната организација ОБСЕ и мојата посета нема да има никаква врска со статусното прашање ниту ќе значи каква било промена на ставот на Србија, рече Дачиќ Министерот за надворешни работи на Србија и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ, најави дека кон крајот на март ќе ја посети Приштина за да учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите од земјите на Западен Балкна, јави Танјуг. - Состанокот во Приштина ќе биде без статусни обележја. Исто така, како што реков, јас ќе ја посетам и Мисијата на ОБСЕ на Косово, која нема статусен карактер, изјави Дачиќ по посетата на Мисијата на ОБСЕ во Белград. - Јас ќе бидам на чело на делегацијата на меѓународната организација ОБСЕ и мојата посета нема да има никаква врска со статусното прашање ниту ќе значи каква било промена на ставот на Србија, рече Дачиќ на заедничка конференција за медиуми со шефот на мисијата на ОБСЕ во Белград Петер Буркхард. Тој најави дека во февруари ќе ги посети мисиите на ОБСЕ во Скопје и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во денешното појаснување за притворот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот ...
сите 370 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Денешното барање на судот да донесе одлука по налог на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 354 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 75 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија го презеде претседателството на ОБСЕ и се фокусира на соработката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: