Иванов во Прага кон крајот на неделава

Иванов во Прага кон крајот на неделава Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во четврток и петок ќе престојува во Прага на покана на својот колега, чешкиот претседател Милош Земан, објави денеска чешката новинска агенција ЧТК, повикувајќи се на изјавата на портпаролот на чешкиот претседател. Македонија , како што наведува агенцијата, е една од земјите кандидати за зачленување во ЕУ. Нејзиниот прием, заедно со влегувањето на другите земји од западен Балкан, е еден од приоритетите на чешката надворешна политика. Земан, кој себе си се нарекува „еврофедералист“, ќе разговара со Иванов во прашката тврдина, каде што се наоѓа седиштето на шефот на државата, ден откако ќе се врати по посетата на Европскиот парламент. Чешката новинска агенција, исто така потсетува дека Македонија го очекува и приемот во НАТО. Иванов, како што наведува агенцијата, повика пред две години Македонија да биде примена во Алијансата, а тогашниот чешки шеф на дипломатијата Карел Шварценберг изјави дека Прага го поддржува македонскиот ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, на покана на неговиот чешки колега Милош Земан, денеска ќе престојува во официјална посета на Чешката Република. За време на посетата Иванов, покрај со претседателот Земан, ќе се сретне и со премиерот Бохуслав Соботка. Во пресрет на посетата на Иванов, портпаролот на Земан, Јиржи Овчачек изјави дека еден од приоритетите на надворешната политика на Чешка е влез на земјите од Западниот Балкан во ЕУ, а Македонија е една земјите-кандидатки во Унијата и се стреми за приклучување кон НАТО. Овчачек ја повтори поддршката што Чешка и ја дава на Република Македонија цитирајќи ја изјавата на поранешниот шеф на чешката дипломатија Карел Шварценберг пред две години кога при средбата со Иванов рече дека Прага поддржува што е можно најбрзо приклучување на Македонија во Северноатлантскиот сојуз. Исто така, се потсетува дека и поранешниот премиер Петр Нечас на Македонија и понуди помош со преговорите за пристапување во Унијата, како и дека еден од проблемите кој го кочи ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на посетата, Иванов во Прага ќе се сретне со претседателот на Чешката Република, Милош Земан, како и со претседателот на Владата на Чешката Република, Бохуслав Соботка.
| | веќе видена | слични

По посетата на Мостар, претседателот Иванов денеска престојува во Прага каде се среќава во чешкиот претседател. На средбата со Милош Земан, македонскиот претседател ќе ја бара чешката поддршка за време на самитите на НАТО и на Европската унија, а ќе стане збор и за подобрување на пријателските односи меѓу двете земји. Во пресрет на посетата на Иванов, портпаролот на Земан, Јиржи Овчачек изјави дека еден од приоритетите на надворешната политика на Чешка е влез на земјите од Западниот Балкан во ЕУ, а Македонија е една земјите-кандидатки во Унијата и се стреми за приклучување кон НАТО. Овчачек ја повтори поддршката што Чешка и ја дава на Република Македонија цитирајќи ја изјавата на поранешниот шеф на чешката дипломатија Карел Шварценберг пред две години кога при средбата со Иванов рече дека Прага поддржува што е можно најбрзо приклучување на Македонија во Северноатлантскиот сојуз.  За време на посетата Иванов, покрај со претседателот Земан, ќе се сретне и со премиерот Бохуслав Соботка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако одржа говор на прес-конференција во Стразбур, чешкиот претседател Милош Земан доби предупредување од шефот на Европскиот парламент (ЕП), Мартин Шулц, да не зборува на руски јазик, откако се обиде да одговори на прашање на една жена која се претстави како водач на една од украинските опозициски партии. - Не зборувајте руски, ве молам, ние не ве разбираме - го опомена Земан, претседателот на ЕП. Ситуацијата на Украина не требаше да биде тема на прес-конференцијата, но и покрај реакциите на Шулц, непознатата Украинка успеа да се наметне со обраќањето кон Земан, поставувајќи прашање во врска со постоење на радикали во украинската опозиција. - Ја посетив Украина пред неколку месеци и се сретнав со претседателот Јанукович. Тој вети дека Украина ќе потпише Договор за асоцијација со ЕУ, а не го одржа ветувањето - изјави Земан на руски јазик, но откако беше опоменат на англиски, додаде дека во украинскиот конфликт на двете страни има „демонстранти, но и радикали“, за кои не мисли дека се помногубројни. Според ...
| | веќе видена | слични

За време на посетата Иванов, покрај со претседателот Земан, ќе се сретне и со премиерот Бохуслав Соботка. Во пресрет на посетата на Иванов, портпаролот на Земан, Јиржи Овчачек изјави дека еден од приоритетите на надворешната политика на Чешка е влез на земјите од Западниот Балкан во ЕУ, а Македонија е една земјите-кандидатки во Унијата и се стреми за приклучување кон НАТО, јави дописникот на МИА од Прага. Овчачек ја повтори поддршката што Чешка и ја дава на Република Македонија цитирајќи ја изјавата на поранешниот шеф на чешката дипломатија Карел Шварценберг пред две години кога при средбата со Иванов рече дека Прага поддржува што е можно најбрзо приклучување на Македонија во Северноатлантскиот сојуз.  Исто така, се потсетува дека и поранешниот премиер Петр Нечас на Македонија и понуди помош со преговорите за пристапување во Унијата, како и дека еден од проблемите кој го кочи приемот на земјата во ЕУ и НАТО е спорот со Грција за името. /МИА
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов во Прага кон крајот на неделава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: