Екс владин портпарол го прогласи Милчин за конвертит


Доајенот на македонското новинарство Зоран Иванов кој беше портпарол на владата на СДСМ и на претседателот Црвенковски вели дека е време да се реформира и “Сорос” додека старите кадри докрај не го деградирале, затоа што според него “како тргнале на добар пат се” Иванов кој беше новинар на Македонското радио и на Сител вели дека “треба да се смени насловот на уставот и именките во него, да ги зачуваме, придавките како идентитетските белези, на Грција да и го дадеме Ерга, и конечно на граѓаните да им се отвори патот за НАТО и ЕУ додека не ја снемало државата, додека не бидеме Македонци без институции како пред АСНОМ 1944 година”. “Се зареков ќе молчам зашто е веќе се кажано за се и сега само повторувања, досадни повторувања без визија. Но не можам да им се изначудам на конвертитството, на луѓето, нели интелектуалци, уредници со вселенски погледи и на нивните мали големи богови, на бушавите театарски режисери и на уште по некој соросов следбеник. На нивните нагли вртења за 180 степени. Се фатиле сега контра ...
| | веќе видена | слични

Во Уставот единствено треба да влезе клаузула што ќе се однесува на договорот што евентуално би се постигнал со Грција и која ќе го утврди нашето име за меѓународна употреба. Други промени не треба да има, рече уредникот и новинар Бранко Геровски во денешната дебата во „Само вистина“ на Канал 5. Според него, „ерга омнес“ значи едно име за сите употреби во меѓународната заедница, а не и за идентификација внатре во државата. Неговиот соговорник, новинарот Зоран Иванов, поранешен портпарол на Владата и на екс-претседателот Бранко Црвенковски, пак, смета дека промената на Уставот е неопходна, бидејќи позициите на Грција во спорот бараат „ерга омнес“, што според него значи едно име за сите употреби, дома и надвор. – Ако Грците бараат „ерга омнес“, да им дадеме „ерга омнес“. Македонија ќе влезе во НАТО и не губи ништо со „ерга омнес“ – рече Иванов, кој верува дека ако дојде до решение за компромисно име, во Собранието ќе гласаат и власта и опозицијата. Геровски смета дека во моментов парламентарното мнозинство не ...
| | веќе видена | слични

На прва криза ќе паднеме на колена, нас ни треба НАТО, изјави Иванов. Што ако на корицата на уставот пишува Северна Република Македонија, прашањето за идентитетот и идентификацијата се две различни работи, вели Иванов.Тоа никој не го бара од нас, треба да правиме разлика мегу националност-државјанство и идентитет на еден народ. Обидот на Грција во моментов е да ја наметне тезата од Скопје до Радовиш, до личните документи, реплицираше Героски. Грчката позиција во моментов е дефинитивно максималистичка и преговарачкит тим има проблеми,изјави Героски. Повеќе детали од дебатата погледнте во најновото издание на „Само Вистина“.
| | веќе видена | слични

Грција до сега нема ниту една отстапка, промената на Уставот е флагрантно мешање во внатрешните работи, изјави професорот Ристовски, кој праша зошто никој тоа не му го кажал на Нимиц бидејки вели тој ОН осудуваат било каков акт на мешање во внатрешните работи на било која земја. Коѕиас вели од вселената се гледа кој бил крив, еве јас прифаќам ние да сме криви само да не го смениме името. Јас не сум за прекин на преговорите, туку на ваквиот начин на водење на истите, изјави Костов. Имаме правен лек да ја тужиме Грција, смета Костов. Двајцата се на став дека Македонија има други излезни решенија. Повеќе детали од дебатата со Костов и Ристовски погледнете во најновото издание на „Само Вистина“.
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева која беше идолизирана како симбол на борбата со високата корупција и организиран криминал заврши во притвор. Шефицата на СЈО доби 30 дена притвор ...
сите 941 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Екс владин портпарол го прогласи Милчин за конвертит

Од:
До кого (е-маил):
Порака: