Иванов ја отвори македонската Амбасада во Бразил


14 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ја отвори македонската Амбасада во Бразил, што претставува прва македонска Амбасада во Латинска Америка. – Отворањето на македонската Амбасада во Бразил е почеток на ново пријателство и соработка меѓу двете земји, порача Иванов на свеченото отворање на Амбасадата во Бразилија. Изразувајќи надеж дека и Бразил ќе отвори своја амбасада во Македонија, претседателот Иванов оцени дека визната либерализација меѓу двете земји претставува дополнителен поттик за унапредување на севкупната соработка, особено во сферата на туризмот. – Покрај дигиталната трансформација, личниот контакт е незаменлив и личното ваше присуство на овој чин кажува дека ова е почеток на едно ново пријателство и соработка. Неопходна ни е соработка и неопходни се лични контакти преку сите претставници на земјите на сите континенти. Бидејќи на сите ни е неопходен мирот и просперитетот, и неопходно е на младите поколенија да им оставиме извесна иднина, рече македонскиот претседател. Македонскиот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во пресрет на одбележувањето на Денот на настава на турски јазик – 21 Декември, претседателот Ѓорге Иванов прими ученици и наставници од основни училишта во кои се одржува настава на турски јазик во земјава, како и претставници од Сојузот на турски невладини организации – МАТУСИТЕБ, информираат од Кабинетот на претседателот преку соопштение испратено до јавноста.Честитајќи го празникот на припадниците на турската етничка заедница Иванов истакнал дека во 1944 година со темелите на АСНОМ-ска Македонија, земјата го избрала патот на интеграција без асимилација, а истата година за прв пат во младата македонска држава започнала наставата на турски јазик, со што бил исполнет заветот за еднаквост и рамноправност на сите граѓани, независно од етничкиот, верскиот и јазичниот идентитет.Како што информираат од Кабинетот, Иванов истакнал дека Турција била една од првите држави што ја признала нашата независност и ни помогнала во мугрите на нашата сувереност.„Република Турција се покажа како стабилен поддржувач и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот Ѓорге Иванов на крајот на годината традиционално има обраќање во Собранието пред пратениците.Иванов со писмо до претседателот на Собранието, Талат Џафери, побара годинава да се обрати на 26 декември.„Во согласност со член 85 став 1 од Уставот на Република Македонија би сакал да се обратам пред пратенците на Собранието и да ги известам за одредени прашања од мојата надлежност. Ве молам, тоа да ми се овозможи на 26 декември“, пишува Иванов.Членот 85 од Уставот гласи: „Претседателот на Републиката го известува Собранието за прашања од неговата надлежност најмалку еднаш годишно. Собранието може да побара од претседателот на Републиката мислење за прашања од неговата надлежност“.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
3 копии

Зборот Македонија потекнува од Индија. Била наречена „Маа Ки Дунија“ (Maa Ki Duniya), а потоа Римјаните ја нарекле Македонија. Ова претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, му го соопштил на индискиот амбасадор во Бразил, Аби Кумар, за време на отворањето на Македонската амбасада во Бразилија. – Имав можност да го запознаам доктор Ѓорге Иванов, претседател на Македонија на церемонијата за отворањето на Македонската амбасада во Бразилија. Ми кажа интересна работа.„Зборот Македонија доаѓа од Индија. Била наречена ‘Маа ки Дунија’, по што Римјаните започнале да ја викаат Македонија“, напиша Кумар на „Твитер“. Извор: Мета
| | веќе видена | слични

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге Иванов, претседател на Македонија, на церемонијата на отворањето на македонската Амбасада во Бразилија. Интересна работа ми кажа тој – ‘Зборот Македонија доаѓа од Индија. Се кажувал ‘Maa Ki Duniya’, кое Римјаните почнале да го викаат Macedonia’“, твитна денеска Кумар. На еден од коментарите под твитот „кажете ми, ве молам, дека се шегувате“, тој одговори: „Никогаш не сум знаел за тоа. Тоа ми беше кажано од претседателот“. Иванов минатата седмица беше во петдневна посета на Бразил, каде што, покрај официјалното отворање на првата македонска амбасада во Јужна Америка, беше примен од бразилскиот претседател Мишел Темер, а оствари и средби со тамошни бизнисмени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на државата Ѓорге Иванов идниот вторник (26 декември) напладне ќе им се обрати на пратениците во Собранието. Тоа е редовното годишно обраќање на претседателот на државата пред законодавниот дом, предвидено со Уставот на државата. „Во согласност со член 85 став 1 од Уставот на Република Македонија би сакал да се обратам пред пратениците на Република Македонија и да ги известам за одредени прашања од мојата надлежност. Ве молам тоа да ми се овозможи на 26 декември 2017 година (вторник), во 12 часот“, стои во барањето од Иванов испратено до претседателот на Собранието, Талат Џафери. Според членот 85 од Уставот, „претседателот на Републиката го известува Собранието за прашања од неговата надлежност најмалку еднаш годишно. Собранието може да побара од претседателот на Републиката мислење за прашања од неговата надлежност“./Извор: Мета.мк
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов на 26 декември точно напладне ќе се обрати во Собранието, што ќе биде негово прво обраќање пред овој парламентарен состав.Редовното годишно обраќање на претседателот во Собранието е предвидено со Уставот на Македонија.„Во согласност со член 85 став 1 од Уставот на Република Македонија би сакал да се обратам пред пратениците на Република Македонија и да ги известам за одредени прашања од мојата надлежност. Ве молам тоа да ми се овозможи на 26 декември 2017 година (вторник), во 12 часот“, пишува во барањето од Иванов до претседателот на Собранието, Талат Џафери.Според членот 85 од Уставот, претседателот на Републиката го известува Собранието за прашања од неговата надлежност најмалку еднаш годишно.Лани, Иванов годишното обраќање го имаше од резиденцијата на Водно, бидејќи се уште не беше конституиран новиот парламент, а година опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотира работата на Парламентот, па не се знае дали нејзините пратеници ќе се појават на обраќањето
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на Република Македонија, денеска во Рио де Жанеиро, одржа предавање на Бразилскиот центар за меѓународни односи, CEBRI, што претставува водечки бразилски тинк-тенк. На предавањето на тема „Европската бегалска криза - научени лекции“, како што соопшти кабинетот на Иванов, присуствувале бројни бразилски дипломати, интелектуалци и претставници на медиумите. Во делот на прашањата и одговорите присутните се интересирале за внатрешната политичка ситуација во Македонија, соживотот помеѓу различните заедници во Македонија и на Балканот, како и за справувањето со идните бегалски закани. Македонскиот претседател, во рамки на официјалната посета на Бразил, беше примен од страна на претседателот на Бразил, Мишел Темер. Претседателот Иванов свечено ја отвори македонската амбасада во Бразилија, што претставува прва македонска амбасада во Латинска Америка, и оствари средби со бразилски парламентарци од Федералниот и Долниот дом на Националниот конгрес. Со предавањето на Бразилски центар за меѓународни односи, ...
| | веќе видена | слични

На предавањето на тема „Европската бегалска криза - научени лекции“, како што соопшти кабинетот на Иванов, присуствувале бројни бразилски дипломати, интелектуалци и претставници на медиумите. Во делот на прашањата и одговорите присутните се интересирале за внатрешната политичка ситуација во Македонија, соживотот помеѓу различните заедници во Македонија и на Балканот, како и за справувањето со идните бегалски закани. Македонскиот претседател, во рамки на официјалната посета на Бразил, беше примен од страна на претседателот на Бразил, Мишел Темер. Претседателот Иванов свечено ја отвори македонската амбасада во Бразилија, што претставува прва македонска амбасада во Латинска Америка, и оствари средби со бразилски парламентарци од Федералниот и Долниот дом на Националниот конгрес. Со предавањето на Бразилски центар за меѓународни односи, Иванов ја заврши официјалната посета на Федеративна Република Бразил, што претставува прва официјална посета на претседател на Република Македонија на Латинска Америка. 
| | веќе видена | слични

ЦИВИЛ – Центар за слобода побара одговор од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија за наводите во јавноста за индикациите дека претседателот Ѓорге Иванов може да посегне по инструментот аболиција на дел од обвинетите што учествуваа во крвавите настани што се случија на 27 април во Собранието. „Како до сега, така и од сега, не кометираме вакви инфромации“ – е официјалниот одговор од Секторот на односи со јавноста од Кабинетот на претседателот Иванов. „Тоа се лажни вести“ – додадоа од таму, кога конечно Цивил успеа да ги добие. Во очекување на потврда или демант ЦИВИЛ претходно излезе со соопштение во кое ја искажа загриженоста од евнетуалните планови за аболиција, оценувајќи дека ваквиот чекор на претседателот Иванов би бил противзаконски и целосно неприфатлив. Во случај наводите за можна аболиција на обвинетите да се вистинити, ЦИВИЛ соопштува дека ќе ги повтори барањата за оставка на Иванов од функцијата Претседател.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов ја отвори македонската Амбасада во Бразил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: