Усвоено автнтичното толкување на Законот за амнестија

3 копии

Скопје - Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија. Според усвоеното толкување, членот 1 од Законот за амнестија треба да се толкува така што амнестијата се применува на сите сторители на кривични дела поврзани со конфликтот од 2001 година заклучно со 26 септември 2001 година, освен за лицата кои извршиле кривични дела поврзани и во врска со конфликтот, а против кои Меѓународниот трибунал повел постапка. Случаите „Водство на ОНА“, „Непроштено“, „Мавровски работници“ и „Липковска брана“ беа процесуирани во Меѓународниот суд на правдата во Хаг, но во 2008 година тие беа вратени во надлежност на македонските судови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска Претседателот Ѓорге Иванов се сретна со претставниците на семејствата на исченатите во конфликтот од 2011 година. Како што информираат од /Кабиентот на Претседателот на државата, Иванов ги сослушал мислењата и ставовите на семејствата на лицата кои се водат како исчезнати во воениот конфликт во 2001 година. Притоа, претседателот Иванов изразил „длабоко сочувствува со болката на семејствата“, се наведува во соопштението од неговиот кабиент. Иванов апелираше до сите политички фактори во земјата, да се воздржат од злоупотребата на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од судирите во 2001 година. Врати се назад
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје – Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска прими група претставници на семејства на лица исчезнати во воениот конфликт во 2001 година и ги сослуша нивните мислења и ставови. На средбата, Претседателот Иванов изјави дека длабоко сочувствува со болката на семејствата. Претседателот апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ги прими претставниците на семејствата на лицата што исчезнаа во воениот конфликт во 2001 година. На средбата, претседателот Иванов ги сослушал нивните мислења и ставови и изјавил дека длабоко сочувствува со болката на семејствата. - Претседателот апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година, стои во соопштението од Кабинетот на претседателот Иванов.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓoргe Иванов во својата резиденција ги прими претставниците на семејствата на исчезнатите Македонци од конфликтот во 2001 година кои се огорчени заради политичката амнестија на хашките случаи. Средбата не беше отворена за медиумите, а... Претседателот Ѓoргe Иванов во својата резиденција ги прими претставниците на семејствата на исчезнатите Македонци од конфликтот во 2001 година кои се огорчени заради политичката амнестија на хашките случаи. Средбата не беше отворена за медиумите, а претседателот, како што соопшти неговиот Кабинет, на семејствата им изразил длабоко сочуство за болката.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево ги прими на разговор роднините на киднапираните Македонци од конфликтната 2001-ва. Роднините, пред средбата, рекоа дека ќе побараат од претседателот да го поништи усвоеното автентичното толкување на законот за амнестија. Иако најавија дека по средбата со Претседателот ќе дадат изјава, тоа не се случи. Ги избегнаа камерите, заминувајќи со од резиденцијата со друго возило. Нивното возило остана на паркингот. Од кабинетот на Претседателот Иванов за средбата информираат преку соопштение: ,,На средбата, претседателот Иванов изјави дека длабоко сочувствува со болката на семејствата. Претседателот апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година,,- стои во соопштението до медиумите. Во меѓувреме, извори од ВМРО – ДПМНЕ брифираат дека роднините на киднапираните вчера имале средба со пратеничката Светлана Карапетрова, од која барале да се поништи амнестијата како и ...
| | веќе видена | слични

Брисел и Вашингтон со ист став околу автентичното толкување на Законот за амнестија. Од амбасадата на САД велат: Не е соодветно ние да коментираме како земјата ги интерпретира сопствените закони, иако ја разбираме болката и загубата што одредени заедници ја претрпеле во изминатите конфликти, ние искрено се надеваме дека сите заедници и поединци ќе можат да ја надминат болката од минатото во правец на помирување и кон една посилна и пообединета земја. Брисел го дели истиот став дека ова е типичен пример за градење модерно мултиетничко општество.
| | веќе видена | слични

Семејствата на исчезнатите во воениот конфликт на средба кај Иванов Претставници на семејствата на лицата исчезнати во воениот конфликт во 2001 година денеска имаа средба со претседателот Ѓорге Иванов по последната одлука на парламентот за амнестија на виновниците на четирите Хашки случаи. Во кусото соопштение од претседателскиот кабинет се наведува дека македонскиот претседател на средбата изјавил дека „длабоко сочувствува со болката на семејствата“ и оти упатил апел „до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година“. По средбата со шефот на државата роднините на изчезнатите Македонци не дадоа изјави. Во знак на револт против изгласаната амнестија на четирите хашки случаи, роднините на киднапираните Македонци вчера протестираа пред Владата, барајќи од премиерот Никола Груевски да им објасни зошто не го почитувал ветувањето дека случајот со киднапираните Македонци од страна на припадници на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов длабоко сочуствува со болката на семејствата на жртвите од Непроштено, за време на конфликтот од 2001 година. Ова го соопштија од кабинетот на шефот на државата, кој денеска оствари средба со жителите на ова тетовско село, поради тоа што Собранието завчера го усвои автентичното толкување на Законот за амнестија за политичко решавање на четирите хашки случаи - Водство на ОНА, Липковска брана, Мавровски работници и Непроштено. „Сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви за време на конфликтот во 2001 година“, апелира Иванов. Овие луѓе бараа, но не добија средба со спикерот Трајко Вељановски и премиерот Никола Груевски. Но, по долго натегање, синоќа одржале средби со претставници на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Од владеачките партии ги примиле пратеничките Светлана Карапетрова и Сузана Салиу, која воедно е потпретседателка на Законодавниот дом. ВС/ВЃ
| | веќе видена | слични

Скопје, 21 јули – Роднините на киднапираните од Непроштено, вчеравечер сепак се сретнале со претставници на пратеничките групи на ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ. Потпретседателката на Собранието, Сузана Салиу, ги примила роднините на киднапираните и им го објаснила Законот за амнестија и зошто според неа овие случаи требло да се затворат. Таа потврди за „Журнал.мк“ дека атмосферата била конструктивна и дека, како што рече, човечки се разбрале, а роднините од неа побарале само помош да се најдат телата на киднапираните за кои се сомневаат дека се убиени, за да можат достојно да ги погребат. Салиу им ветила дека нејзината врата секогаш ќе биде отворена за нив. Додека од ДУИ , роднинните беа примени на потпретседателско ниво, од ВМРО-ДПМНЕ место претседателот на СОбрани Трајко Вељаноски, потпретседателката Светлана Јакимоска или координаторката Силвана Бонева, роднините се сретнале со пратеничката од ИЕ6, Светлана Карапетрова. Роднините и од неа го побарале истото, а таа имм ветила дека се што е во нејзина моќ ќе направи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Транснационалните безбедносни закани, регионалниот и националниот придонес кон регионалната безбедност се теми на расправа на Регионалниот безбедносен форум ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Усвоено автнтичното толкување на Законот за амнестија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: