Средба на Иванов со нобеловецот Мурад

4 копии

Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со д-р Ферид Мурид, добитник на Нобелова награда, кој потекнува од Гостиварско Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов и д-р Ферид Мурад разговарале за евро-атланските аспирации на Македонија, градењето на мулти-културно општество, како и за состојбите во здравството и медициското образование во земјата. Универзитетскиот професор и истражувач д-р Ферид Мурад кој потекнува од Гостиварско, а живее и работи во Хјустон, Тексас е добитник на бројни награди и признанија за истражувања во областа на медицината. Најзначајното достигнување во неговата научна и истражувачка дејност е добивањето на Нобелова награда за медицина и физиологија во 1998 година за откритието поврзано со примената на нитричкиот оксид како сигнален молекул во кардио-васкуларниот систем.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов вчера во својот кабинет го прими Ферид Мурад, добитник на Нобелова награда од областа на медицината и клиничката фармакологија. “На средбата нобеловецот Мурад ги поздрави напорите на македонските граѓани за развивање и негување на соживотот во едно мултикултурно општество и се заложи да го искористи својот углед во американското општество да лобира за Македонија за што поскоро остварување на стратешките цели на земјата - членство во Европската унија и НАТО“, се вели во соопштението од Кабинетот на Претседателот. Освен за евроатлантските интеграции и за проблемот со името, во соопштението се вели дека Мурад се интересирал и за состојбите во здравството и медицинското образование во Република Македонија, идентификувајќи ги сферите на можна идна соработка. Инаку, Ферид Мурад е универзитетскиот професор и истражувач кој потекнува од Гостиварско, а живее и работи во Хјустон, Тексас и е добитник на бројни награди и признанија за истражувања во областа на медицината. Најзначајното ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со д-р Ферид Мурад, добитник на Нобелова награда од областа на медицината и клиничката фармакологија.Нобеловецот ќе го искористи својот углед и ќе лобира за што поскоро членство на Македонија во НАТО и ЕУ. Во известувањето од кабинетот на претседателот Иванов за средбата со нобеловецот Ферид Мурад стои: „На срдечната средба, д-р Мурад ги поздрави напорите на граѓаните на Република Македонија за развивање и негување на соживотот во едно мулти-културно општество и се заложи да го искористи својот углед во американското општество да лобира за Македонија за што поскоро остварување на стратегиските цели на земјата - членство во ЕУ и НАТО. Д-р Мурад се интересираше за состојбите во здравството и медицинското образование во Република Македонија, идентификувајќи ги сферите на можна идна соработка. Претседателот Иванов му честита на д-р Ферид Мурад за сите досегашни постигнати успеси, изразувајќи надеж дека и понатаму неговите истражувачки проекти ...
| | веќе видена | слични

Единствениот добитник на Нобелова награда со потекло од Македонија, д-р Ферид Мурад денеска се сретна со претседателот Ѓорге Иванов во претседателската вила на Водно, каде што вети дека ќе го искористи својот углед и ќе лобира за што поскоро членство на Македонија во НАТО и ЕУ. На срдечната средба, д-р Мурад ги поздрави напорите на граѓаните на Македонија за развивање и негување на соживотот во едно мулти-културно општество и се заложи да го искористи својот углед во американското општество да лобира за Македонија за што поскоро остварување на стратегиските цели на земјата - членство во ЕУ и НАТО. Д-р Мурад се интересираше за состојбите во здравството и медицинското образование во Република Македонија, идентификувајќи ги сферите на можна идна соработка – се вели во соопштението од претседателскиот кабинет. Претседателот Иванов му честитал на д-р Ферид Мурад за сите досегашни постигнати успеси, изразувајќи надеж дека и понатаму неговите истражувачки проекти ќе придонесуваат кон унапредување на медицината и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба на Иванов со нобеловецот Мурад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: