Иванов ќе се сретне со лидерите на младинските организации на политичките партии

3 копии

Скопје - Во пресрет на одбележувањето на 2 годишнината од инаугурацијата, Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес ќе ги прими лидерите на младинските организации на политичките партии кои ќе учествуваат на претстојните парламентарни избори. Целта на средбата е да се поттикнат младите лидери и сите членови на подмладоците на партиите да го развиваат политичкиот дијалог и активно да придонесат во спроведувањето мирни, фер и демократски избори. Share this:
| | веќе видена | слични
2 копии

Претстојните избори и како може секој да придонесе тие да поминат во мирна и фер атмосфера, беа тема на вчерашната средба на претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, со лидерите на подмладоците на политичките партии во Македонија. Иванов ја оцени дебатата за содржинска во која младите ги искажале своите видувања како тие очекуваат да поминат изборите и како би придонесле Македонија, која е 20 години демократска земја, навистина да покаже дека знае да организира слободни фер и демократски избори. На средбата, која ја иницираше на двегодишнината од неговиот претседателски мандат, станало збор и за иницијативи кои подмладоците сами би ги спровеле, меѓу другото, и во вид на кодекс на однесување. „Мислам дека тоа е вистинскиот начин како треба да се однесуваме во државата. По завршувањето на изборите, се согласивме повторно да се сретнеме да поразговараме за сето она што се случува, да донесеме оцена заедно со лидерите на подмладоците што е пропуштено или што не е направено и што е направено и тоа да биде еден ...
| | веќе видена | слични

На Претседателот Иванов денеска на гости му дојдоа лидерите на подмладоците на политичките партии. Разговарале како младите да допринесат за фер и демокртски избори. Иванов ги ислушал сите и посакува ваквите средби да преминат во традиција. За подмладокот на СДСМ средбата била само за сликање. Велат дека воопшто не се разговарало за партиските притисоци од власта врз администрацијата. Младите од ДУИ се надеваат на фер избори, а инцидентите од 2008-та да не се повторат. Впечатоците за средбата со Претседателот Иванов не ги слушнавме од младите сили на ВМРО ДПМНЕ. Си заминаа без збор.
| | веќе видена | слични

Иванов дебатата ја оцени за содржајна во која младите ги искажале своите видувања како тие очекуваат изборите да поминат и како би придонесле Македонија која е 20 години демокартска земја, навистина да покаже дека знае да организира слободни фер и демократски избори. На средбата која ја иницираше на двегодишнината од неговиот претседателски мандат, станало збор и за иницијативи кои подмладоците сами би ги спровеле меѓу другото и во вид на кодекс на однесување. - Мислам дека тоа е вистинскиот начин како треба да се однесуваме во државата. По завршувањето на изборите се согласивме повторно да се сретнеме да поразговараме за сето она што се случува, да донесеме оценка заедно со лидерите на помладоците што е пропуштено или што не е направено и што е направено и тоа да биде еден вид традиција која треба да се случува во државата пред и по секои избори. Изборите доаѓаат и поминуваат, а ние останува и ние сме тие коишто го креираме животот како нашиот така и на сите тие што доаѓаат по нас, рече претседателот ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов ги собра подмладоците на политичките партии со цел и тие да се обврзат дека нема да прават проблеми на изборите.Но, Социјалдемократската младина не се согласи со начинот на кој е направен... Претседателот Ѓорге Иванов ги собра подмладоците на политичките партии со цел и тие да се обврзат дека нема да прават проблеми на изборите.Но, Социјалдемократската младина не се согласи со начинот на кој е направен обидот да се потпише таква декларација. Претстојните избори и како може секој да придонесе тие да поминат во мирна и фер атмосфера, беа тема на денешната средба на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов со лидерите на помладоците на политичките партии во Македонија. Иванов дебатата ја оцени за содржајна во која младите ги искажале своите видувања како тие очекуваат изборите да поминат и како би придонесле Македонија која е 20 години демокартска земја, навистина да покаже дека знае да организира слободни фер и демократски избори. На средбата која ја иницираше на двегодишнината од ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов денес ги повика лидерите на помладоците на политичките партии, каде што било разговарано за тоа како тие можат да допринесат за спроведување на фер и демократски избори. Иванов дебатата ја оцени за содржајна во која младите ги искажале своите видувања како тие очекуваат изборите да поминат и како би придонеле Македонија која е 20 години демокартска земја, навистина да покаже дека знае да организира слободни фер и демократски избори. На средбата која ја иницираше на двегодишнината од неговиот претседателски мандат, станало збор и за иницијативи кои подмладоците сами би ги спровеле меѓу другото и во вид на кодекс на однесување. - Мислам дека тоа е вистинскиот начин како треба да се однесуваме во државата. По завршувањето на изборите се согласивме повторно да се сретнеме да поразговараме за сето она што се случува, да донесеме оценка заедно со лидерите на помладоците што е пропуштено или што не е направено и што е направено и тоа да биде еден вид традиција која ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на младинските организации на политичките партии денеска ќе имаат средба со претсдеателот Ѓорге Иванов. Средбата се организира по повод двегодишнината од инаугурацијата на македонскиот претседател. Целта е, како што информираат од Кабинетот на Иванов, е да се поттикнат младите лидери и сите членови на подмладоците на партиите да го развиваат политичкиот дијалог и активно да придонесат во спроведувањето мирни, фер и демократски избори. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов ќе се сретне со лидерите на младинските организации на политичките партии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: