Иванов ќе се сретне со лидерите на младинските организации на политичките партии

3 копии

Скопје - Во пресрет на одбележувањето на 2 годишнината од инаугурацијата, Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес ќе ги прими лидерите на младинските организации на политичките партии кои ќе учествуваат на претстојните парламентарни избори. Целта на средбата е да се поттикнат младите лидери и сите членови на подмладоците на партиите да го развиваат политичкиот дијалог и активно да придонесат во спроведувањето мирни, фер и демократски избори. Share this:
| | веќе видена | слични
2 копии

Претстојните избори и како може секој да придонесе тие да поминат во мирна и фер атмосфера, беа тема на вчерашната средба на претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, со лидерите на подмладоците на политичките партии во Македонија. Иванов ја оцени дебатата за содржинска во која младите ги искажале своите видувања како тие очекуваат да поминат изборите и како би придонесле Македонија, која е 20 години демократска земја, навистина да покаже дека знае да организира слободни фер и демократски избори. На средбата, која ја иницираше на двегодишнината од неговиот претседателски мандат, станало збор и за иницијативи кои подмладоците сами би ги спровеле, меѓу другото, и во вид на кодекс на однесување. „Мислам дека тоа е вистинскиот начин како треба да се однесуваме во државата. По завршувањето на изборите, се согласивме повторно да се сретнеме да поразговараме за сето она што се случува, да донесеме оцена заедно со лидерите на подмладоците што е пропуштено или што не е направено и што е направено и тоа да биде еден ...
| | веќе видена | слични

На Претседателот Иванов денеска на гости му дојдоа лидерите на подмладоците на политичките партии. Разговарале како младите да допринесат за фер и демокртски избори. Иванов ги ислушал сите и посакува ваквите средби да преминат во традиција. За подмладокот на СДСМ средбата била само за сликање. Велат дека воопшто не се разговарало за партиските притисоци од власта врз администрацијата. Младите од ДУИ се надеваат на фер избори, а инцидентите од 2008-та да не се повторат. Впечатоците за средбата со Претседателот Иванов не ги слушнавме од младите сили на ВМРО ДПМНЕ. Си заминаа без збор.
| | веќе видена | слични

Иванов дебатата ја оцени за содржајна во која младите ги искажале своите видувања како тие очекуваат изборите да поминат и како би придонесле Македонија која е 20 години демокартска земја, навистина да покаже дека знае да организира слободни фер и демократски избори. На средбата која ја иницираше на двегодишнината од неговиот претседателски мандат, станало збор и за иницијативи кои подмладоците сами би ги спровеле меѓу другото и во вид на кодекс на однесување. - Мислам дека тоа е вистинскиот начин како треба да се однесуваме во државата. По завршувањето на изборите се согласивме повторно да се сретнеме да поразговараме за сето она што се случува, да донесеме оценка заедно со лидерите на помладоците што е пропуштено или што не е направено и што е направено и тоа да биде еден вид традиција која треба да се случува во државата пред и по секои избори. Изборите доаѓаат и поминуваат, а ние останува и ние сме тие коишто го креираме животот како нашиот така и на сите тие што доаѓаат по нас, рече претседателот ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов ги собра подмладоците на политичките партии со цел и тие да се обврзат дека нема да прават проблеми на изборите.Но, Социјалдемократската младина не се согласи со начинот на кој е направен... Претседателот Ѓорге Иванов ги собра подмладоците на политичките партии со цел и тие да се обврзат дека нема да прават проблеми на изборите.Но, Социјалдемократската младина не се согласи со начинот на кој е направен обидот да се потпише таква декларација. Претстојните избори и како може секој да придонесе тие да поминат во мирна и фер атмосфера, беа тема на денешната средба на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов со лидерите на помладоците на политичките партии во Македонија. Иванов дебатата ја оцени за содржајна во која младите ги искажале своите видувања како тие очекуваат изборите да поминат и како би придонесле Македонија која е 20 години демокартска земја, навистина да покаже дека знае да организира слободни фер и демократски избори. На средбата која ја иницираше на двегодишнината од ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов денес ги повика лидерите на помладоците на политичките партии, каде што било разговарано за тоа како тие можат да допринесат за спроведување на фер и демократски избори. Иванов дебатата ја оцени за содржајна во која младите ги искажале своите видувања како тие очекуваат изборите да поминат и како би придонеле Македонија која е 20 години демокартска земја, навистина да покаже дека знае да организира слободни фер и демократски избори. На средбата која ја иницираше на двегодишнината од неговиот претседателски мандат, станало збор и за иницијативи кои подмладоците сами би ги спровеле меѓу другото и во вид на кодекс на однесување. - Мислам дека тоа е вистинскиот начин како треба да се однесуваме во државата. По завршувањето на изборите се согласивме повторно да се сретнеме да поразговараме за сето она што се случува, да донесеме оценка заедно со лидерите на помладоците што е пропуштено или што не е направено и што е направено и тоа да биде еден вид традиција која ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на младинските организации на политичките партии денеска ќе имаат средба со претсдеателот Ѓорге Иванов. Средбата се организира по повод двегодишнината од инаугурацијата на македонскиот претседател. Целта е, како што информираат од Кабинетот на Иванов, е да се поттикнат младите лидери и сите членови на подмладоците на партиите да го развиваат политичкиот дијалог и активно да придонесат во спроведувањето мирни, фер и демократски избори. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 61 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 174 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 107 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов ќе се сретне со лидерите на младинските организации на политичките партии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: