Честитка од Иванов до Саркози по повод Денот на Бастиља

5 копии

По повод 14 јули – Денот на Бастиља, Националниот празник на Француската Република, Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов испрати писмо до Претседателот на Француската Република, Никола Саркози. „Почитуван господине Претседателе, По повод Денот на Бастиља, Националниот празник на Француската Република, во името на граѓаните на Република Македонија и во свое лично име, Вам лично и на сите граѓани на Вашата земја, Ви упатувам најсрдечни честитки и искрени желби за просперитет на Вашата земја и за благосостојба на пријателскиот народ на Франција„, се вели во честитката на Иванов. „Важноста на 14 јули 1789 година, за Франција, но и за Европа и светот е голема. Тоа е славење на идеалите на Француската револуција – слобода, еднаквост, братство, како и идеалите зацртани во Декларацијата за правата на човекот и граѓанинот – слободата, правото на сопственост, безбедност, правото на борба против угнетувањето. Идеали кои во континуитет претставуваат инспирација за луѓето и народите ширум светот во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод 14 јули, Денот на Бастиља, националниот празник на Франција, претседателот Ѓорге Иванов испрати писмо до неговиот француски колега, Никола Саркози. Во него, Иванов му го честита празникот и му упати желби за просперитет на Франција. “По повод Денот на Бастиља, Вам лично и на сите граѓани на Вашата земја, Ви упатувам најсрдечни честитки и искрени желби за просперитет на Вашата земја и за благосостојба на пријателскиот народ на Франција. Важноста на 14 јули 1789 година за Франција, но и за Европа и светот е голема. Тоа е славење на идеалите на Француската револуција - слобода, еднаквост, братство, како и идеалите зацртани во Декларацијата за правата на човекот и граѓанинот - слободата, правото на сопственост, безбедност, правото на борба против угнетувањето. Идеали кои во континуитет претставуваат инспирација за луѓето и народите ширум светот во својот стремеж за остварување на природните права на човекот. Идеали кои пред две децении ги исполни и Република Македонија“, се вели во писмото на ...
| | веќе видена | слични

Во Франција вчера се славеше падот на озлогласената тврдина Бастиља, симбол на самоволието на кралот Луј 16, со што симболично почнала и Француската револуција. Овој настан французите го слават како национален празник, во сеќавање на 14 јули 1789 година, кога со нападот на револуционерните сили е освоена тврдината. Гломазната четирикатна градба со осум кули меѓусебе поврзани со дебели ѕидови, од 14 век се користи како затвор. Овој празник е славење на идеалите на Француската револуција - слобода, еднаквост, братство, како и идеалите зацртани во Декларацијата за правата на човекот и граѓанинот - слободата, правото на сопственост, безбедност, правото на борба против угнетувањето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сеќавајќи се на визионерските зборови на големиот Французин и Европеец, Жан Моне - „да се гради Европа значи да се гради мир“ - сакам да Ве уверам, господине Претседателе, дека Република Македонија и нејзините граѓани остануваат посветени за исполнување на вековниот сон за европска и евроатлантска Македонија Ова во честитката по повод 14 јули - Денот на Бастиља и Националниот празник на Франција му порачува претседателот Ѓорге Иванов на неговиот француски колега, Никола Саркози. „ Важноста на 14 јули 1789 година, за Франција, но и за Европа и светот е голема. Тоа е славење на идеалите на Француската револуција - слобода, еднаквост, братство, како и идеалите зацртани во Декларацијата за правата на човекот и граѓанинот - слободата, правото на сопственост, безбедност, правото на борба против угнетувањето. Идеали кои во континуитет претставуваат инспирација за луѓето и народите ширум светот во својот стремеж за остварување на природните права на човекот. Идеали кои пред две децении ги исполни и Република ...
| | веќе видена | слични

- Важноста на 14 јули 1789 година, за Франција, но и за Европа и светот е голема. Тоа е славење на идеалите на Француската револуција - слобода, еднаквост, братство, како и идеалите зацртани во Декларацијата за правата на човекот и граѓанинот - слободата, правото на сопственост, безбедност, правото на борба против угнетувањето. Идеали кои во континуитет претставуваат инспирација за луѓето и народите ширум светот во својот стремеж за остварување на природните права на човекот. Идеали кои пред две децении ги исполни и Република Македонија, вели Иванов во писмото. Македонскиот претседател изразува задоволство од досегашниот развој на односите кои се развиваат и надградуваат во духот на заедничките заложби за демократска, стабилна, обединета и просперитетна Европа. - Сеќавајќи се на визионерските зборови на големиот Французин и Европеец, Жан Моне - „да се гради Европа значи да се гради мир“ - сакам да Ве уверам дека Република Македонија и нејзините граѓани остануваат посветени за исполнување на вековниот сон за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Честитка од Иванов до Саркози по повод Денот на Бастиља

Од:
До кого (е-маил):
Порака: