Обраќање на Иванов на Меѓународната годишна балканска конференција – IBAC

2 копии

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска (1 во хотелот Александар Палас во Скопје, ќе се обрати на Меѓународната годишна балканска конференција – IBAC. Меѓународната годишна балканска конференција – IBAC е во организација на Истанбулскиот Универзитет, Универзитетот „Св Кирил и Методиј“ – Скопје, Државниот Тетовски Универзитет и Универзитетот „Свети Климент Охридски“ – Битола. Научната конференција која се одржува од 9 – 13 мај во Скопје со учество на 236 професори од неколку светски држави е вклучена во државната програма за одбележување на 10 годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен Договор, како и одбележувањето на 20 годишнината од независноста на Република Македонија. Целта на конференцијата е проучување на заедничката култура и историја на балканските народи, како и подобрување на соработката меѓу земјите на Балканот. Share this:
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Скопје ќе се обрати на Меѓународната годишна балканска конференција - IBAC. Меѓународната годишна балканска конференција - IBAC е во организација на Истанбулскиот Универзитет, Универзитетот „Св Кирил и Методиј“ - Скопје, Државниот Тетовски Универзитет и Универзитетот „Свети Климент Охридски“ - Битола. Научната конференција која се одржува од 9 - 13 мај во Скопје со учество на 236 професори од неколку светски држави е вклучена во државната програма за одбележување на 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, како и одбележувањето на 20-годишнината од независноста на Република Македонија. Целта на конференцијата е проучување на заедничката култура и историја на балканските народи, како и подобрување на соработката меѓу земјите на Балканот.
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обраќање на Иванов на Меѓународната годишна балканска конференција – IBAC

Од:
До кого (е-маил):
Порака: