Обраќање на Иванов на Меѓународната годишна балканска конференција – IBAC

2 копии

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска (1 во хотелот Александар Палас во Скопје, ќе се обрати на Меѓународната годишна балканска конференција – IBAC. Меѓународната годишна балканска конференција – IBAC е во организација на Истанбулскиот Универзитет, Универзитетот „Св Кирил и Методиј“ – Скопје, Државниот Тетовски Универзитет и Универзитетот „Свети Климент Охридски“ – Битола. Научната конференција која се одржува од 9 – 13 мај во Скопје со учество на 236 професори од неколку светски држави е вклучена во државната програма за одбележување на 10 годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен Договор, како и одбележувањето на 20 годишнината од независноста на Република Македонија. Целта на конференцијата е проучување на заедничката култура и историја на балканските народи, како и подобрување на соработката меѓу земјите на Балканот. Share this:
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Скопје ќе се обрати на Меѓународната годишна балканска конференција - IBAC. Меѓународната годишна балканска конференција - IBAC е во организација на Истанбулскиот Универзитет, Универзитетот „Св Кирил и Методиј“ - Скопје, Државниот Тетовски Универзитет и Универзитетот „Свети Климент Охридски“ - Битола. Научната конференција која се одржува од 9 - 13 мај во Скопје со учество на 236 професори од неколку светски држави е вклучена во државната програма за одбележување на 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, како и одбележувањето на 20-годишнината од независноста на Република Македонија. Целта на конференцијата е проучување на заедничката култура и историја на балканските народи, како и подобрување на соработката меѓу земјите на Балканот.
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 205 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 160 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обраќање на Иванов на Меѓународната годишна балканска конференција – IBAC

Од:
До кого (е-маил):
Порака: