Мандела се бори со смртта


Мандела се бори со смртта Нелсон Мандела се бори со смртта, објави Би-Би-Си, повикувајќи се на изјава на ќерката на првиот црномурест претседател на Јужна Африка. Ќерката Маказиве изјави за националната телевизија „SABC“ дека Мандела е „се уште со нас, силен и смел“. „Дури и од смртната постела тој ни дава лекции за трепние, љубов и толерантност““, изјави Маказиве Мандела. 95-годиошниот Нелсон Мандела добива медицинска грижа во својот дом откако во септември беше отпуштен од болница по тримесечно лекување на белодробна инфекција.
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов испрати писмо со сочувство до претседателот на Јужноафриканската Република Џејкоб Зума, по повод смртта на Нелсон Мендела. - Со голема жалост ја примив веста за смртта на големиот борец за човекови права, борец против злото на апертхејдот, поранешниот претседател Нелсон Мандела… Во период на неслобода и неправда, тој беше инспирација не само за неговите сограѓани, туку и за многу слободољубиви поединци во целиот свет. Храбро, гласно и истрајно спротивставувајќи се на дискриминацијата и нетолеранцијата во својата земја, тој се стекна со голем углед и почит кај многу слободољубиви народи низ сите меридијани, вели во писмото македонскиот претседател. „Да се биде слободен не значи само да се отфрлат синџирите, туку и да се живее со почитување и унапредување на слободата на другите“. Иванов вели дека овие зборови од Мендела вечно ќе му останат во сеќавање на светот. - Бидете уверени дека Република Македонија и македонските граѓани целосно се препознаваат во ова ...
| | веќе видена | слични

ФОТО: Јужноафриканците го оплакуваат Мандела Јужноафриканци те го испраќаат починатиот Нелсон Мандела со песни, солзи и молитви, додека Владата ја подготвува погребната церемонија , на која се очекува да пристигнат лидери и личности од целиот свет, пренесува „Асошиејтед прес“. Се очекува Владата да објави деталната агенда за периодот на жалост, што се очекува да трае повеќе од една недела. На црковна служба утрово, архиепископ Дезмонд Туту изјавил дека борецот против апартхејдот и првиот црн претседател на Јужноафриканската република би сакал неговите сонародници да претставуваат негов споменик, да ги продолжат вредностите на единството и демократијата, за коиј тој беше олицетворение. Ожалостените граѓани се собираат пред домот на Мандела во Јоханесбург, како и пред куќата во која претходно живеел, во предградието Совето, иако неговото тело беше пренесено утрово во воената болница во Преторија. Жени танцуваат и извршуваат стари напеви од ерата на борбата против апартхејдот заедно со импровизирани хорови, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нелсон Мандела беше големиот борец за човекови права, борец против злото на апертхејдот. Во период на неслобода и неправда, тој беше инспирација не само за неговите сограѓани, туку и за многу слободољубиви поединци во целиот свет, се вели во телеграмата која ја напиша шефот на државата Ѓорѓи Иванов до претседателот на Јужноафриканската Република, Џејкоб Зума. „Храбро, гласно и истрајно спротивставувајќи се на дискриминацијата и нетолеранцијата во својата земја, тој се стекна со голем углед и почит кај многу слободољубиви народи низ сите меридијани. Во трајно сеќавање ни остануваат неговите зборови „Да се биде слободен не значи само да се отфрлат синџирите, туку и да се живее со почитување и унапредување на слободата на другите“. Бидете уверени дека Република Македонија и македонските граѓани целосно се препознаваат во ова сфаќање на слободата“, вели во писмото македонскиот претседател.
| | веќе видена | слични

- Со голема жалост ја примив веста за смртта на големиот борец за човекови права, борец против злото на апертхејдот, поранешниот претседател Нелсон Мандела... Во период на неслобода и неправда, тој беше инспирација не само за неговите сограѓани, туку и за многу слободољубиви поединци во целиот свет. Храбро, гласно и истрајно спротивставувајќи се на дискриминацијата и нетолеранцијата во својата земја, тој се стекна со голем углед и почит кај многу слободољубиви народи низ сите меридијани, вели во писмото македонскиот претседател. Во трајно сеќавање, како што вели Иванов, ни остануваат неговите зборови: „Да се биде слободен не значи само да се отфрлат синџирите, туку и да се живее со почитување и унапредување на слободата на другите“. - Бидете уверени дека Република Македонија и македонските граѓани целосно се препознаваат во ова сфаќање на слободата, истакнува во писмото македонскиот претседател изразувајќи сочувство до граѓаните на Јужноафриканската Република и до семејството Мандела.
| | веќе видена | слични
9 копии

По смртта на првиот црн јужноафрикански претседател и икона на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина синоќа во својот дом во Јоханесбург на 95-годишна возраст лидерите од целиот свет денеска изразуваат жалење Британската кралица Елизабета Втора соопшти дека е длабоко потресена од веста за смртта на „борецот против апартхејдот Нелсон Мандела“. - Тој неуморно работеше за доброто на својата земја. Неговото наследство е мирната Јужна Африка, се наведува во соопштението на Бакингамската палата. Кралицата потенцира дека има многу добри спомени од своите средби со Мандела и изрази им сочувство на неговото семејство и народот. Принцот Чарлс, исто така, му оддаде почит на Мандела, нарекувајќи го „инкарнација на храброста и на помирувањето“, кој го промени животот на многумина со својата борба за мир, слобода и праведност. Рускиот претседател Владимир Путин изрази жалење поради смртта на Мандела. Во телеграмата до јужноафриканскиот претседател Џејкоб Зума тој им изрази сочуство и поддршка на сите ...
| | веќе видена | слични

Знамињата над Белата куќа се на половина копје - редок знак на почест за странски лидер. Сегашни и бивши државници од цел свет се сеќаваат на водачот против апартхејдот и поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела кој почина синоќа на 95-годишна возраст. Од Белата куќа, претседателот Барак Обама изјави дека Мандела беше влијателен, храбар и длабоко добар човек. Обама говореше за тоа како Мандела го инспирирал, како и дека слободна Јужна Африка, која живее во мир, е најголемото наследство што тој зад себе го остави. „Јас сум еден од безбројните милиони кои се инспирираа од животот на Нелсон Мандела. Мојата прва политичка акција беше протест против апартхејдот. Ги проучував неговите говори и текстови. Дента кога беше ослободен од затвор ми даде чувство за тоа што може човековите суштества да сторат кога се водат од надеж, а не од страв“, рече Обама. Американскиот претседател нареди знамињата над Белата куќа и другите јавни објекти денес да бидат на половина копје - несекојдневен ...
| | веќе видена | слични

Премиерата на филмот за Нелсон Мандела беше одржана синоќа во Лондон, а за време на неговото прикажување, веста за неговата смрт се уште не беше објавена. Почесни гости на прикажувањето беа принцот Вилијам и војвотката Кејт, која изгледаше неверојатно елегантни во долг, бел фустан. По пристигнувањето, тие се запознаа со ќерката на Мандела и членовите на актерската екипа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчката Влада му оддаде почит на јужноафриканскиот борец против апартхејдот, Нелсон Мандела, опишувајќи го како симбол на универзалната борба против расизмот и ксенофобијата, пишува "Катимерини". „Нелсон Мандела имаше привилегијата да навлезе во територијата на глобалната историја пред многу години и тој стана обележје, фигура на универзална борба против расизмот и ксенофобијата, како и симбол на континуираната борба за човечко достоинство, еднаквост и слобода“, се истакнува во соопштението на грчкото МНР.
| | веќе видена | слични

-Со длабоко жалење ја примив веста за вечното заминување од овој живот на симболот на отпорот, воинот за слобода, политичкиот затвореник, како и државникот кој што остави историска трага во светската историја, г. Нелсон Мандела. Неговото дело инспирираше многу дејци за слобода и правда при народите на секаде низ светот, вклучувајќи и при нашиот албански народ во своите напори да дојде до слобода и правда во своите предели, се вели во телеграмата на лидерот на ДУИ Али Ахмти. -Неговото семејство и народот на Јужна Африка треба да се горди што покрај себе имаа таква личност, но сепак, Мандела му припаѓа на сиот свет и неговата личност денес ги рефлектира вредностите на слободата, демократијата, еднаквоста, мирот. Споменот за Мандела и неговото дело ќе биде вековно и јас ќе се сеќавам на него со неговите зборови “Најголемата слава во живеењето не се состои од тоа да не паднеш никогаш, туку да се подигнеш секогаш кога ќе паднеш”, пишува во телеграмата на Ахмети.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 247 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мандела се бори со смртта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: