Иванов, во пресрет на Чикаго, бара поддршка од членките на НАТО

Иванов, во пресрет на Чикаго, бара поддршка од членките на НАТО Уверен сум дека Вашата поддршка за нашето членство во НАТО ќе придонесе во создавањето позитивна клима и поместување на состојбата на status quo и ќе го охрабри грчкото лидерство да ја почитува пресудата на Судот, се наведува во писмото што претседателот Ѓорге Иванов го испрати до шефовите на државите членки на НАТО. „Во пресрет на Самитот на НАТО во Чикаго, имам чест да Ви се обратам и да замолам за Ваша поддршка за членство на Република Македонија во НАТО. Писмово го пишувам по неодамнешниот нов развој на настаните во случајот со членството на Република Македонија во НАТО, а кои се јавија по пресудата на Меѓународниот суд на правдата – МСП од 5 декември 2011 година“, се наведува во писмото. Пресудата, пишува Иванов, нуди нова, правна димензија и бара нов пристап од сите земји-членки на НАТО. „Во светло на пресудата, очекуваме земјите-членки на НАТО да ги преиспитаат нивните позиции во однос на членството на Македонија во НАТО, односно, ...
| | веќе видена | слични

Сигурно посредникот Метју Нимиц доаѓа со некакви намери и идеи, останува да ги слушнеме и да ги анализираме вели премиерот Груевски по вчерашната средба на државниот врв кај претседателот Ѓорге Иванов одржана во вилата на Водно. Цел на вчерашната средба кај претседателот беше потврдување на македонскиот став и да се разгледаат околностите што може да доведат до поместување во спорот. "Доколку ја прифатеше средбата пред повеќе од месец, кога и беше испратено писмото со покана, веројатно ќе имаше и поголеми изгледи нешто да се реши до крајот на неговиот мандат.Немам преголеми очекувања, но сепак оставам да помине средбата, па да коментирам дали имала суштински или протоколарен карактер" дополни Груевски. Нимиц по посетата на Скопје, во почетокот на идната недела, ќе замине во посета на Атина.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов испрати писмо до шефовите на државите членки на НАТО. Го пренесуваме интегралниот текст на писмото. Во пресрет на Самитот на НАТО во Чикаго, имам чест да Ви се обратам и да замолам за Ваша поддршка за членство на Република Македонија во НАТО. Писмово го пишувам по неодамнешниот нов развој на настаните во случајот со членството на Република Македонија во НАТО, а кои се јавија по пресудата на Меѓународниот суд на правдата – МСП од 5 декември 2011 година. МСП пресуди дека Грција, противејќи се на зачленувањето на Република Македонија во НАТО на Самитот во Букурешт во 2008 година под привремениот начин на обраќање утврден од Обединетите нации, ги прекрши обврските преземени со Времената спогодба од 1995 година. И покрај единствената констатација на сите земји-членки дека Република Македонија ги исполнува сите критериуми за членство, сепак, поради противењето на Грција беше донесен заклучокот во Букурешт, во формата која е позната. Имајќи предвид дека ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски, сепак, не е без очекувања од претстојната посета на посредникот Метју Нимиц Чекајќи го посредникот - Сигурно доаѓа со некакви намери и идеи, останува да ги слушнеме и да ги анализираме - рече Груевски. Македонија, како и досега, активно и конструктивно ќе учествува во преговорите за името со Грција, порача и државниот врв по вчерашната координативна средба кај претседателот Ѓорги Иванов, одржана во пресрет на посетата на посредникот Нимиц. „Како страна што со сериозен пристап учествува во разговорите, Македонија очекува и се надева на иста активност, сериозност и конструктивност и од другата страна“, нагласено е по средбата. - Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, која укажа на неоправданоста на грчката блокада во Букурешт 2008 година, на недвосмислен, објективен и непристрастен начин потврди дека Република Македонија своите позиции во целиот изминат период ги заснова врз меѓународното право и почитувањето на добрососедските односи - се вели во соопштението од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

-Република Македонија, како и досега, активно и конструктивно ќе учествува во процесот и како страна која со сериозен пристап учествува во разговорите очекува и се надева на иста активност, сериозност и конструктивност од другата страна. Ова е заклучокот од координацијата на државниот врв за текот на разговорите за надминување на проблемот кој Република Грција го има со нашето уставно име, што во пресрет на претстојната посета на амбасадорот Метју Нимиц на нашата земја, вчера го свика претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов. На координативниот состанок присуствуваа претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, заменик-претседателот на Владата на Република Македонија, Муса Џафери, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски и специјалниот пратеник на претседателот во разговорите за името, амбасадорот Зоран Јолевски. Македонскиот државен врв ја поздрави посетата на ...
| | веќе видена | слични

Метју Нимиц повторно доаѓа во регионот една година по неговата последна посета на Македонија и Грција. Премиерот Груевски е скептик за тоа дали разговорите ќе бидат суштински и ќе вродат со плод, со оглед на тоа дека Нимиц повеќе од една година има отворена покана за посета од македонска страна, но дури сега обезбедил согласност од Грција Државниот врв на земјава се координираше во пресрет на посетата на медијаторот во спорот за името Метју Нимиц, кој во понеделник и вторник ќе ја посети Македонија, а в среда ќе замине за Атина. Заклучокот е ист, македонската страна останува цврсто посветена за надминување на спорот кој Грција го има со нашето уставно име. - Република Македонија, како и досега, активно и конструктивно ќе учествува во процесот и како страна која со сериозен пристап учествува во разговорите очекува и се надева на иста активност, сериозност и конструктивност од другата страна, се вели во соопштението од Кабинетот на претседателот. Државниот врв укажува и на поткрепата од пресудата на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во пресрет на претстојната посета на амбасадорот Метју Нимиц на Република Македонија, свика координација на државниот врв за текот на разговорите за надминување на проблемот името, што се водат под покровителство на ОН. На координативниот состанок присуствуваа претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, заменик-претседателот на Владата на Република Македонија, Муса Џафери, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски и специјалниот пратеник на претседателот во разговорите за името, амбасадорот Зоран Јолевски. На средбата, амбасадорот Јолевски информираше за разговорите со амбасадорот Нимиц во јануари. Заклучок на средбата, во пресрет на посетата на амбасадорот Нимиц, е дека Република Македонија останува цврсто посветена за надминување на ова прашање. Македонскиот државен врв ја поздрави посетата на амбасадорот Нимиц на Македонија и ...
| | веќе видена | слични

Македонија останува конструктивна, цврсто посветена на процесот за името и се надева на истото и од Грција – очекува посетата на Метју Нимиц на Скопје и на Атина да придонесе за продолжување на разговорите меѓу двете страни. Ова е суштината на соопштението од денешната координација на државно-владиниот врв во пресрет на средбите со медијаторот. Во дописот, кој ги содржи вообичаените и добро познати формулации, се споменува и пресудата во Хаг која, како што се вели во соопштението, на недвосмислен, објективен и непристрастен начин потврдила дека своите позиции Македонија, во целиот изминат период ги заснова врз меѓународното право и почитувањето на добрососедските односи. Ништо не се споменува за тоа со какви позиции ќе се настапи пред Нимиц. Премиерот со воздржан одговор на прашањето што очекува да слушне од посредникот. ,,За тоа би ви одговорил откако ќе дојде медијаторот. Неблагодарно е да кажувам нешто пред тој да дојде. Човекот сигурно доаѓа со некакви идеи и намери. Останува да ги разгледаме, па потоа ...
| | веќе видена | слични

„Катимерини“ пишува дека се замрзнати односите меѓу Скопје и Атина Атина - Новата посета на Метју Нимиц, можеби, ќе им даде нов импулс на преговорите, но тешко дека целосно ќе ја одмрзне студената клима која постои меѓу Атина и Скопје, забележува грчкиот весник „Катимерини“. Доаѓањето на медијаторот Нимиц во регионот во моментов се' уште е во сенка на постојаните проблеми и услови со кои се справува Грција за конечното одобрување на новиот заем и кратењето на државниот долг. Специјалниот претставник на Обединетите нации за спорот за името во Скопје доаѓа в понеделник, а в среда, 22 февруари, ќе пристигне во Атина. Коментирајќи дека климата меѓу двете влади е заладена, грчкиот весник го поставува прашањето зошто медијаторот доаѓа токму сега во овие услови. „Речиси исклучена е можноста во својот багаж Нимиц да донесе и нови предлози за името кои ќе им ги претстави на двете страни. Црвените линии на Скопје и Атина не оставаат многу простор за оптимизам и какво било поместување во спорот за името“, коментира ...
| | веќе видена | слични

Само неколку дена пред посетата на медијаторот Метју Нимиц, шефот на државата Ѓорге Иванов вчера го свика на координација македонскиот државен врв. На средбата во претседателската вила на Водно покрај Иванов, присуствуваа претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, премиерот Никола Груевски, вицепремиерот Муса Џафери, министерот за надворешни работи Никола Попоски и амбасадорот Зоран Јолевски. Заклучокот што произлезе по средбата е со очекувана содржина и без никакви изненадувања околу преговорите за спорот со Грција. Во него, покрај тоа што се поздравува посетата на Нимиц на Македонија и на Грција, се изразува и надеж дека тоа ќе придонесе за продолжување на преговорите за надминување на разликите околу спорот со името. „Македонија останува цврсто посветена за надминување на ова прашање. Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, која укажа на неоправданоста на грчката блокада на македонската покана за членство во НАТО на самитот во Букурешт во 2008 година, на недвосмислен, објективен и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 255 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов, во пресрет на Чикаго, бара поддршка од членките на НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: