Иванов: Граѓаните препознаваат кога работите во нивна полза

Граѓаните препознаваат кога работите во корист на сите и кога се вложувате себе си во работата, вели претседателот Ѓорге Иванов, коментирајќи ја анкетата спроведена за неговата работа од страна на ИПИС При денешната посета на општина Ресен, претседателот Ѓорге Иванов им порача на политичарите дека нивната работа секогаш се препознава од страна на граѓаните. „Кога се вложувате во нешто и кога превземате се за да направите нешто во корист на сите што живеат во оваа држава, тоа граѓаните го препознаваат. Тоа што во изминатите две години го работев јас и мојот кабинет, го оценуваат преку вакви анкети и е позитивно што тој тренд е се попозитивен и попозитивен. Така што, би им упатил апел на сите политичари – секој што работи, секој што нешто вложува, што прави нешто за државата, секој пат граѓаните ќе знаат да го оценат и да го вреднуваат“, рече претседателот Иванов. Според анкетата на ИПИС, две години по преземањето на функцијата граѓаните ја оценија работата на претседателот Ѓорге Иванов со оценка 2,85. ...
| | веќе видена | слични

Секој втор граѓанин на Македонија има позитивно мислење за работата на претседателот Ѓорге Иванов, покажуваат резултатите од последната анкета на Институтот за политички истражувања-Скопје Според неа, 49,3 проценти позитивно ја оцениле работата на Иванов, наспроти 36,7 проценти, кои имаат негативно мислење. На скалата од еден до пет, граѓаните според анкетата на Институтот работата на претседателот ја оцениле со средна оценка 2,85, наспроти оценката од 3,18 што Иванов ја добил за својата дипломатска активност и контактите со странските претставници. 49.3% позитивно ја оцениле работата на претседателот 36.7% имаат негативно мислење
| | веќе видена | слични

Две години поминаа од стапувањето на Ѓорге Иванов на највисоката функција во државата, а резимето од неговата работа се состои од неколку реченици: претседателската резиденција на Водно е претворена во оаза на мирот наспроти бурните политички случувања, а претседателот Ѓорге Иванов не успеа да се вклучи во политичкиот живот на земјава. Неговиот кабинет, слично како и премиерскиот, деновиве достави отчет до јавноста за активностите на Иванов во изминатите две години, во кои педантно забележа дека тој во изминатава година отишол во официјални посети на Швајцарија, Србија, Естонија, Црна Гора, Чешка, Словенија, Албанија и Унгарија, а истовремено и пет странски шефови на држави, главно од регионов, на негова покана престојувале во Македонија. Иванов, вели отчетот, имал и педесетина средби со странски државници. Дома, пак, претседателот реферира дека активно учествувал во политичкиот дијалог преземајќи ја често посредничката улога меѓу конфронтираните партии, и за таа цел истакнува дека ги свикувал познатите ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните дале средна оценка за работата на претседателот Ѓорге Иванов, покажаа резултатите од анкетата спроведена од Институтот за политички истражувања. На прашањето како ја оценуваат работата на претседателот на скала од 1 до 5, граѓаните му дале оценка 2,85%. Поголем е процентот на граѓани кои сметаат дека актуелниот шеф на државата не заслужува реизбор.
| | веќе видена | слични

Секој втор Македонец задоволен од работата на претседателот Речиси половина од граѓаните имаат позитивно мислење за претседателот Ѓорге Иванов, а 63,4 проценти сметаат дека чесно си ја врши работата. Зад него за реизбор би застанале 41 отсто Расте довербата на граѓаните во претседателот Иванов од почетоткот на неговиот мандат пред две години до денеска. Според резултатите од испитувањето на јавното мислење што го спроведе Институтот за политички истражувања - Скопје (ИПИС), првиот човек на државата ги исполнил очекувањата на секој втор граѓанин. Рејтингот на претседателот е зголемен од 42 отсто лани на 49 проценти годинава. Намалена е негативната перцепција од 49 на 37 проценти. Средната оценка за работата на Иванов, исто така, покажува зголемување од 2,59 отсто во мај 2010 на 2,85 сега. За неговата дипломатска активност граѓаните го оцениле претседателот со оцена 3,18. Речиси половина од граѓаните, или 49,3 отсто, имаат позитивно мислење за претседателот Ѓорге Иванов, 63,4 проценти сметаат дека чесно ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 75 | | | веќе видена

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 160 | | | веќе видена

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 50 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 103 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 247 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 175 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: Граѓаните препознаваат кога работите во нивна полза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: