Aлбанија и Србија ја прошируваат соработката и покрај дипломатскaта препирка

ЕУ ја пофали посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград како пресвртница во односите меѓу двете земји. Aлбанскиот премиер Еди Рама (лево) стана првиот албански шеф на владата што ја посети Србија во последниве 68 години. [Никола Барбутов/SETimes] Состанокот на премиерите на Албанија и Србија, Еди Рама и Александар Вучиќ, во Белград на 10-ти ноември беше најпрво обележан со тензија, но резултираше со согласност дека двете страни треба да го остават минатото зад себе и да соработуваат во иднина, велат експертите. Рама е првиот албански премиер што ја посети Србија во последниве 68 години. Двата шефови на владите се обидоа да ја истакнат взаемната соработка како долготраен интерес за нивните земји, по вжештената вербална препирка на заедничката прес-конференција. Препирката започна кога Рама рече дека независноста на Косово е реалност која Србија треба да ја прифати, додека Вучиќ одговори дека Косово е дел од Србија. Но, по вербалната препирка двата премиери се обидоа да осигурат намалување на тензиите ...
| | веќе видена | слични

Иванов побара од новоименуваниот претседател со Европскиот совет, Доналд Туск, на претстојниот самитот на лидери на Европската унија на 18 и 19 декември, да го отвори прашањето за деблокада на статус-кво состојбата во која се наоѓа Македонија. Македонскиот претседател побара од новоименуваниот претседател со Европскиот совет, Доналд Туск, на претстојниот самитот на лидери на Европската унија на 18 и 19 декември, да го отвори прашањето за деблокада на статус кво состојбата во која се наоѓа Македонија. „Клучно прашање што верувам дека треба да се постави до премиерот Самарас е: што ќе загуби Грција доколку Македонија добие датум за почеток на преговорите?... Ве уверувам дека Македонија сака најдобри можни односи со нашиот јужен сосед. Нашите две општества немаат никакви проблеми“, се вили во писмото со кое Иванов воедно му ја честита новата функција на поранешниот полски премиер. Хронолошки презентирајќи му ги на Туск блокадите кои Грција ни ги постави во НАТО и ЕУ Иванов во тој контекст ја подвлекува ...
| | веќе видена | слични

Поголема ангажираност во однос на евроинтеграцискиот процес на земјата. Тоа е главното барање од претседателот Иванов упатено во честитката до Доналд Туск за назначувањето на позицијата прв човек на Советот на Европската Унија. Притоа, потсети на шестте последователни препораки од Европската комисија- Македонија да ги започне преговоите, како и на Хашката пресуда во која недвосмислено е наведено дека Грција во 2008-та година на Букурешкиот самит ги прекрши меѓународно преземените обврски. „Во пресрет на Европскиот Совет сакам да побарам поддршка за деблокадата на нашата држава, бидејќи поради предолгата status quo состојба Република Македонија се соочува со сериозни предизвици кои создаваат фрустрации во македонското општество, нестабилност во политичкиот живот и тензичност во меѓуетничките односи “, е наведено во писмото. Претседателот Иванов упати и забелешка поради двојните стандарди и недоволната посветеност на Унијата кон Македонија. Како аргумент ги посочува позитивните примери од регионот, Словенија- ...
| | веќе видена | слични

Што ќе изгуби Грција ако Македонија добие датум за преговори? - Претседателот Иванов побара од претседателот на Советот на ЕУ Туск деблоката на Р. Македонија Што ќе изгуби Грција ако Македонија добие датум за преговори. Претседателот Ѓорѓе Иванов во писмото упатено до првиот човек на ЕУ Доналд Туск побара помош за деблокада на евроинтеграцијата на Р. Македонија. - Сакам да побарам од Вас, како пријател на двете држави, прашањето за деблокада на status quo состојбата во која се наоѓа Република Македонија да го отворите пред Европскиот совет. Клучно прашање што верувам дека треба да се постави до премиерот Самарас е: што ќе изгуби Грција доколку Република Македонија добие датум за почеток на преговорите? Зарем не е во интерес на Грција на својата северна граница да има европски сосед со повисоки европски стандарди, критериуми и вредности, кои би важеле не само за македонските граѓани, туку и за грчките туристи и стопанственици кои доаѓаат во Република Македонија? Ве уверувам дека Република Македонија сака ...
| | веќе видена | слични

Добро е што Иво Вајгл е амбициозен политичар со големо дипломатско искуство и одлично познавање на регионот, смета аналитичарот Сашо Клековски за оптимизмот на новиот репортер за Македонија во Европскиот Парламент. Заложба за паралелни преговори имаше и кај комесарот Филе, но тој не успеа. ,,Клучно е дали ова именување на Вајгл за репортер е одраз на една европска политика за зголемен ангажман околу прашањето на името, што може така да се толкува, земајќи ги и најавите на комесарот за проширување за неговото доаѓање во Македонија‘‘, вели Клековски. За планот на Вајгл преговорите за почнат со помалку важните поглавја кои не задираат во соседските односи, Клековски смета дека Грција има безброј можности да ги блокира преговорите. ,,Грчката позиција во секој момент е појака од нашата и освен од балканско инаетење не е разбирливо зошто инсистираат да нема преговори. Бидејќи, повторувам, тие во секој момент можат да не блокираат. Започнувањето на преговорите, паралелно со решавање на спорот за името е многу ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Вашингтон последниве месеци се слушаат повици за повторно, односно поголемо ангажирање на САД на Балканот, меѓу другото и поради се поприсутното руско влијание во регионот.Додека некои американски политичари порачуваат дека постои голем американски ангажман, аналитичарите потенцираат дека САД мора да имаат поактивна улога.– Ќе кажам отворено дека, додека САД се повлекуваат кога се работи за ангажирање во регионот, Русија седи на прагот подготвена да го заземе нашето место, порача американскиот сенатор и влијателен член на сенаторската Надворешнополитичка Комисија Крис Марфи по враќањето од балканската турнеја.За време на посетата на Марфи на регионот, претседателот на Русија ја гледаше воената парада по повод 70-годишнината од ослободувањето на Белград, која поради неговите обврски е одржана четири дена порано. Се повидливото руско присуство, меѓу другото, го поттикна сенаторот да ја повика администрацијата повторно да се ангажира на Балканот.Со пораката дека го цени мислењето и советот на сенаторот ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Скопје, 5 декември 2014 (МИА) - Помош за деблокада на евроинтеграцијата на Република Македонија, побара денеска шефот на државата Ѓорге Иванов, во писмото упатено до Доналд Туск, по повод стапувањето на функцијата претседател на Советот на ЕУ. - Сакам да побарам од Вас, како пријател на двете држави, прашањето за деблокада на status quo состојбата во која се наоѓа Република Македонија да го отворите пред Европскиот совет. Клучно прашање што верувам дека треба да се постави до премиерот Самарас е: што ќе изгуби Грција доколку Република Македонија добие датум за почеток на преговорите? Зарем не е во интерес на Грција на својата северна граница да има европски сосед со повисоки европски стандарди, критериуми и вредности, кои би важеле не само за македонските граѓани, туку и за грчките туристи и стопанственици кои доаѓаат во Република Македонија? Ве уверувам дека Република Македонија сака најдобри можни односи со нашиот јужен сосед. Нашите две општества немаат никакви проблеми. Република Македонија и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов му упати писмо на новиот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, честитајќи му за изборот на оваа функција и истовремено му порача дека Унијата треба да посвети поголеми внимание на евроинтеграциите на Македонија. „По повод Вашиот избор на функцијата претседател на Европскиот совет, дозволете ми од свое лично име и од името на граѓаните на Република Македонија, да Ви упатам најискрени честитки и желби за успех во извршувањето на одговорната должност. Сакам да Ве уверам дека во вршењето на Вашата исклучително значајна функција, секогаш можете да сметате на мојата и од Република Македонија цврста и принципиелна поддршка“, порача македонскиот претседател. … Дозволете ми да ја искористам оваа прилика да Ве запознам со актуелната состојба на интеграцискиот процес на Република Македонија и воедно да замолам за Вашиот ангажман. Во изминатиов период Република Македонија искрено и посветено ги исполнуваше преземените обврски и постигна виден напредок. Како што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сакам да побарам од Вас, како пријател на двете држави, прашањето за деблокада на статус кво состојбата во која се наоѓа Република Македонија да го отворите пред Европскиот совет, му пиша денеска македонскиот претседател на Полјакот Доналд Туск, новиот претседател на Советот на ЕУ.„Клучно прашање што верувам дека треба да се постави до премиерот Самарас е: што ќе изгуби Грција доколку Република Македонија добие датум за почеток на преговорите? Зарем не е во интерес на Грција на својата северна граница да има европски сосед со повисоки европски стандарди, критериуми и вредности, кои би важеле не само за македонските граѓани, туку и за грчките туристи и стопанственици кои доаѓаат во Република Македонија? Ве уверувам дека Република Македонија сака најдобри можни односи со нашиот јужен сосед. Нашите две општества немаат никакви проблеми. Република Македонија и Република Грција се политички и стратегиски поврзани“, пишува во писмото на претседателот Ѓорге Иванов.Македонскиот претседател вели дека со само еден ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов упати писмо до новоизбраниот Претседател на Европскиот Совет со кое подетално го запознава со интеграцискиот процес на Македонија и побара негов личен ангажман. Во продолжение проследете го интегралниот текст од писмото. По повод Вашиот избор на функцијата Претседател на Европскиот Совет, дозволете ми од свое лично име и од името на граѓаните на Република Македонија, да Ви упатам најискрени честитки и желби за успех во извршувањето на одговорната должност. Сакам да Ве уверам дека во вршењето на Вашата исклучително значајна функција, секогаш можете да сметате на мојата и од Република Македонија цврста и принципиелна поддршка. Господине Претседател на Европскиот Совет, дозволете ми да ја искористам оваа прилика да Ве запознам со актуелната состојба на интеграцискиот процес на Република Македонија и воедно да замолам за Вашиот ангажман. Во изминатиов период Република Македонија искрено и посветено ги исполнуваше преземените обврски и постигна виден напредок. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 227 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 164 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Aлбанија и Србија ја прошируваат соработката и покрај дипломатскaта препирка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: