Началниците на генералштабовите на армиите од Балканот на собир во Охрид

3 копии

Зајакнувањето на соработката, како и продолжување на започнатите процеси за заедничко справување со современите безбедносни предизвици, се во фокусот на петтата Конференција на началниците на генералштабовите на армиите од балканските земји, што се одржува во Охрид Конференцијата на која учествуваат началници, заменици началници и претставници на армиите на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Романија, Србија, Црна Гора и на Турција ја отвори претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов кој посочи дека Балканот денес активно придонесува за безбедноста на поширокиот регион, јавува OhridNews . „Пред една деценија Балканот и на Балканот се роди нов дух на соработка. Напредувајќи кон интеграциите, Балканот престана да биде хроничен извозник на нестабилност и наместо тоа, градејќи ја својата безбедност, стабилност и градејќи го сопствениот мир, се трансформира во активен придонесувач кон регионалната и пошироката безбедност и стабилност“, истакна Иванов. Според началникот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

“Ние најдобро се бориме за европските вредности и идеали, за слободата, демократијата и владеењето на правото. Убеден сум дека Југоисточна Европа ќе го најде своето вистинско место во системите на колективната безбедност и одбрана.“ Вака претседателот Горѓе Иванов вчера ги поздрави учесниците на петтата конференција на генералштабовите од Балканот во Охрид. Според него, балканските лидери, мотивирани од европската агенда, изминативе десет години свртеа нова страница од заедничката историја. “Затоа, ве поттикнувам да изнаоѓате нови начини за соработка кои ќе придонесат за унапредување на мирот, безбедноста и стабилноста на нашиот регион и чување на слободата на нашите деца. Нашата генерација едноставно не смее да заборави дека и денес слободата има свои непријатели и противници“, истакна Иванов. Генерал-полковникот Мирослав Стојановски додаде дека токму приклучување кон НАТО и Европската унија е главната заедничка цел на сите генералштабови од регионот. “Со своите заложби и во наредниот период ќе направиме ...
| | веќе видена | слични

Балканот престана да биде хронич ен извозник на нестабилност и наместо тоа, градејќи ја својата безбедност, стабилност и градејќ и го сопствениот мир, се трансформира во активен придонесувач кон регионалната и пошироката безбедност и стабилност, рече командантот на вооружените сили Иванов -Прифаќајќи ја идејата за обединета Европа, ние најдобро се бориме за европските вредности и идеали, за слободата, демократијата и владеењето на правото. Убеден сум дека само така Југоисточна Европа ќе го најде своето вистинско место во системите на колективната безбедност и одбрана, а само така Европа ќе биде вистински стабилна, рече меѓу другото претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на отварањето на петтата Конференција на началниците на генералштабовите на армиите од балканските земји, којашто започна вчера во Охрид. Обраќајќи се пред учесниците на собирот потсети дека соработката во областа на безбедноста се темели врз споделени вредности, интереси и приоритети и оти континуирано и посветено се надградува ...
| | веќе видена | слични

Денеска започнува работниот дел од петтата Конференција на Началниците на генералштабовите на армиите од балканските земји. Покрај Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Мирослав Стојановски како домаќин и претседавач, на конференцијата ќе учествуваат: Началниците на Генерал штабовите на вооружените сили на Албанија бригаден генерал Максим Малај, на Босна и Херцеговина генерал-потполковник Миладин Милојчиќ, на Бугарија генерал Симеон Симеонов, заменикот на Началникот на Генерал штабот на Грција генерал-потполковник Георгиос Накопулос, заменикот на Началникот на Генерал штабот а Романија генерал-потполковник Дан Гика-Раду, на Србија генерал Милоје Милетиќ, командантот на третата Турска армија генерал Јалчин Атаман и Началникот на Генерал штабот на Црна Гора вице адмирал Драган Самарџиќ. Покрај началниците на Генерал штабовите на армиите од балканските земји во улога на гости ќе присуствуваат: Заменик претседавачот на Воениот комитет на НАТО генерал-потполковник Валтер Гаскин, Командантот на Здружената ...
| | веќе видена | слични

Безбедносната состојба во регинот и покрај внатрешните проблеми со кои се соочуваат дел од државите е на завидно ниво, истакна денеска началникот на Генералштабот на АРМ, Мирослав Стојановски на Петтата конференција на началниците на генералштабовите на Балканските земји што се одржува во Охрид. Учесниците се согласија дека соработката меѓу армиите е одлична и оти заедничка цел на сите е што побрзо членство во НАТО на целиот Балкан. На средбата учествуваат високи воени претставници на генералштабовите на Македонија, Албанија, Босна, Бугарија, Грција, Романија, Србија, Турција и Црна Гора. Како гости има претставници на НАТО, САД, Хрватска и Словенија. „Во овој момент генерално стабилноста и безбедноста во регионот е на високо ниво. Тоа што одредени држави се среќаваат со домашни проблеми е нешто за што ние во овој момент не сме разговарале од причини што се работи за појави кои се врзани за тие држави. Ние ги дискутираме безбедносните предизвици во поширок контекст.“- Мирослав Стојановски Началник на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 385 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Началниците на генералштабовите на армиите од Балканот на собир во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: