На северот на Косово напнато

2 копии

Специјалните единици на косовската полиција вчера навечер го заземаа административниот граничен премин на северот на Косово, додека локалните Срби успеала да ги спречат да го заземат и блискиот пункт Јариње. Извори од косовското МВР за агенцијата Бета велат дека граѓаните ги блокирале патиштата во Лепосавиќ, во селото Рударе и во Зубин поток на северот на Косово. Во тек се преговори помеѓу локалните Срби и претставниците на специјалната полиција и состојбата е многу напната. Радиотелевизија Косово, пак, пренесе дека косовската полиција почнала со акцијата на преземање на административните премини со Србија по наредба на премиерот Хашим Тачи.
| | веќе видена | слични

Јариње Советот за Безбедност го прифати барањето на Србија за итна седница но зад затворени врати а не јавна. По вчерашните нови насилства кога етнички срби го запалија преминот Јариње, кој беше завземен од специјалните косовски полициски сили во понеделникот Приштина го обвини Белград дека стои зад нападите. Кфор соопшти дека го засилува своето присуство на граничниот премин Јариње кој синоќа беше нападнат и запален, исто како и на Брњак другиот премин меѓу Косово и Србија. Косовскиот Премиер Хашим Тачи пак ги обвини властите во Белград дека стојат зад нередите на северот од Косово и за палењето на граничниот премин Јариње. „Организрана криминална група предводена од српски паралелни структури мотивирани од белградксите власти ги нападнаа граничните премини. Насилството е наредено од највисоките стрктури на власта во Србија“. Насилството е наредено од највисоките структури на Белград И покрај моменталните проблеми нема да има компромис и реципроцитетот во трговските односи меѓу Косово и Србија ќе ...
| | веќе видена | слични

Полски и американски војници од силите на НАТО (КФОР) започнаа престрелка со напаѓачите и употребија солзавец за да ја растераат толпата од околу 200 момчиња. Засега нема информации за повредени лица. Шефот на преговарачкиот тим на Белград во преговорите со Приштина Бирислав Стефановиќ потврди утрово дека со командантот на КФОР генерал Ерхард Билер е постигнат договор КФОР да го преземе преминот Јариње. - И покрај неповолната ситуација во која не доведоа екстремистите со палење на Јариње, добивме цврста гаранција дека никакви упади на специјалните единици на косовската полиција нема да има, ниту пак обиди за донесување на албански службеници на административниот премин, изјави Стефановиќ. Српскиот претседател Борис Тадиќ веднаш по вчерашниот инцидент повика на моментален прекин на насилствата на премиенот Јариње и воспоставување на мир на северот на Косово. Тој порачал дека хулиганите кои предизвикуваат насилство не се оние што ги бранат граѓаните, ниту Србија. Тадиќ ги повика косовските Срби на ...
| | веќе видена | слични

- Остро го осудувам насилството во северно Косово. Последните случувања се неприфатливи, изјави Ештон по инцидентите на два гранични пункта. Нападите беа извршени откако косовската полиција објави преземање контрола врз двата оспорувани гранични пункта Јариње и Брњак. Во инцидентите загина еден полицаец. Ештон посочи дека имала телефонски разговор со српскиот претседател Борис Тадиќ и со косовскиот премиер Хашим Тачи. - Сега е неопходно двете страни да го обноват дијалогот и да ги решат спорните прашања, додаде таа. Ештон нагласи дека „насилството нема да биде толерирано“.
| | веќе видена | слични

Изминатата ноќ на северот на Косово мина мирно, откако претходно дојде до инцидентот, во кој беше запален граничниот премин Јариње, јави агенцијата Бета. Според претходно постигнатиот договор, преминот Јариње ноќеска го обезбедуваа припадници на Кфор. Слично беше и на преминот Брњак, каде што е зголемено присуството на војници од силите на Кфор, со цел да се спречат евентуални нереди. На магистралниот пат Лепосавиќ-Митровица во текот на ноќта се собирале граѓани од српска националност, поради можноста на северот на Косово да бидат упатени специјални единици на косовската полиција. Централниот мост на реката Ибар во Митровица во текот на ноќта беше затворен за сообраќај. Преминот Јариње на границата меѓу Косово и Србија синоќа беше запален од околу 40 српски екстремисти. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Премиерот на Косово Хашим Тачи на специјална прес-конференција објави дека операцијата за утврдување на законитоста на северот на земјата ќе продолжи „без никакви компромиси". Тачи ги повика граѓаните на смиреност, нагласувајќи дека владата ќе ја продолжи акцијата на утврдување на контролата врз северно Косово. - Одржувањето на мирот, безбедноста и територијалниот интегритет на Косово е наша примарна задача. Тоа е принципиелно прашање и не подлежи на какви и да е компромиси, изјави Тачи според кого немирите деновиве се „координирани и помогнати од високите политички кругови во Србија, кои се обидуваат да го уништат територијалниот интегритет на Косово". Според Тачи, меѓународните сили KFOR и косовската полиција „ги прават сите напори за да ја зачуваат контролата над преминот Брњак и враќање на функционирањето на преминот Јариње“. Косовскиот премиер вети и дека „владеењето на правото ќе биде обезбедено", нагласувајќи дека „нема враќање назад". Изјавата на Тачи доаѓа непосредно по заострувањето на ситуацијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Административните премини Јариње и Брњак на северот на Косово од минатата ноќ се под контрола на КФОР, а разговор на претставник на владата на Србија и командантот на меѓународните сили Ерхард Билер денеска ќе продолжат за да се донесе трајно решение на кризата која настана по обидот специјалните сили на Косовската полиција да го преземат тој премин, јавува “Танјуг“, пренесува Нетпрес. Иако ситуацијата на северот на Косово во изминатите неколку часа е мирна, локалното население трета ноќ по ред било собрано на повеќе места на патиштата кои од северниот дел на Косовска Митровица водат кон спорните административни премини. Стационирање на припадниците на КФОР на премините е извршено во контакт со претставници на српската влада и генералот Билер откако група маскирани лица со молотови коктели запалиле објекти на Јариња, што наишло на остра осуда во Србија. Уште не е утврдено кој стои зад овој вандалски напад на Јариња, а властите во Србија на експлицитен начин ги отфрлиле обвиненијата на Приштина дека тој ...
| | веќе видена | слични

Лепосавиќ, 28 јули - Административните премини Јариње и Брњак ги обезбедуваат војници на Кфор, почитувајќи го синоќешниот договор на претставниците на Србија и командантот на меѓународните сили. Ноќта и утрово поминуваат мирно, по синоќешните немири., јавува „РТС“, а сообраќајот се одвива нормално, додека во Косовска Митровици и на северот на Косово и Метохија, исто така, било мирно. Стационирање на припадниците на Кфор на премините договорено е као преодно решение откако вчера вечер маскирани лица со молотови коктели запалија објекти на Јариње. Според синоќешниот договор на шефот на преговарачкиот тим са Приштина Борислав Стефановиќ и министерот за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ са командантот на Кфор, Ерхард Билер, контролата на премините ја презедоа меѓународните сили. „И покрај неповолната ситуација во која не доведоа екстремисти со палење на Јариње, добивме цврсти гаранции дека никакви упади на специјалните единици на косовската полиција нема да има и нема да има обиди за доведување албански ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон ги осуди пројавите на насилство кои избувнаа во северниот дел на Косово на границата со Србија, и ги оквалификува како „неприфатливи“. - Остро го осудувам насилството во северно Косово. Последните случувања се неприфатливи, изјави Ештон по инцидентите на два гранични пункта. Нападите беа извршени откако косовската полиција објави преземање контрола врз двата оспорувани гранични пункта Јариње и Брњак. Во инцидентите загина еден полицаец. Ештон посочи дека имала телефонски разговор со српскиот претседател Борис Тадиќ и со косовскиот премиер Хашим Тачи. - Сега е неопходно двете страни да го обноват дијалогот и да ги решат спорните прашања, додаде таа. Ештон нагласи дека „насилството нема да биде толерирано“.
| | веќе видена | слични

Српскиот министер за Косово и Метохија Горан Богдановиќ изјави дека со командантот на КФОР Ерхард Билер е договорено силите на КФОР да го преземат граничниот премин Јариње. Добивме гаранции дека нема да има упади на специјалните единици на косовската полиција, дека ќе нема Албанци на премините и дека нема да има царина, рече Богдановиќ по разговорите со Билер, водени на полноќ на преминот Јариње. Тој додаде дека разговорите за чекорите кои ќе бидат преземени ќе продолжат и изутринава. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На северот на Косово напнато

Од:
До кого (е-маил):
Порака: