Известувачи на ПССЕ за Македонија: Претседателот на Собранието и на Владата мора да бидат назначени преку политички дијалог

6 копии

Ние сме шокирани од нападот на Собранието вчера во Скопје. Ги осудуваме овие насилни и неприфатливи напади против пратениците. Насилството нема место во демократијата – изјавија коизвестувачот на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) за постмониторинг дијалогот со Република Македонија, Лиза Кристофсен (Норвешка, Социјалистичка група), и Валериу Гилецки (Република Молдавија, Европски народни партии) – пренесува дописникот на МИА од Стразбур. Апелираат до сите политички партии и засегнати страни да се воздржат од разгорување на тензиите и да покажат одговорност со поттикнување на дијалогот и отворајќи го патот за мирно политичко решение. – Во демократските земји, претседателот на Собранието и на Владата мора да бидат назначени преку политички дијалог, во согласност со изборот изразен од страна на гласачите и демократските принципи – се вели во нивното заедничко соопштение. Парламентарното собрание внимателно ќе го следи тековниот развој на ситуацијата во земјата. – Време е да се стави крај на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Италија со загриженост го следи продолжението и развојот на политичката криза во Македонија и ја осудува било која форма на насилство во институциите, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Италија по повод насилствата во Собранието од 27 април. Од италијанското МНР повикуваат „дијалогот помеѓу политичките сили во земјата да се одвива во Собранието и во форми предвидени со нормалните демократски правила“. „Италија бара максимална посветеност од страна на сите оние кои се носители на политичката одговорност, за да се избегне било каква форма на насилна конфронтација, како и било каква можност за дивијација кон сценарија кои би можеле да поттикнат опасни меѓуетнички несогласувања“, се вели во соопштението. Италија, се додава во него, се надева дека изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието може да биде почеток на изнаоѓање на што е можно поконсензуално решение кое ќе ја води земјата кон избор на влада со соодветна парламентарна поддршка и во согласност со Уставот. Оттаму ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Франција со голема загриженост ја следи состојбата во Република Македонија и недвосмислено ги осудува извршените насилства во Собранието по изборот на неговиот претседател. Француското министерство за надворешни работи ги повикува сите партии на мирно решавање на проблемите и на конструктивен дијалог кој ќе овозможи трајна стабилизација на земјата. Од Париз порачуваат дека сите одговорни за состојбата треба да ја прифатат сопствената одговорност и бараат да се почитуваат Уставот, демократските принципи и институциите. Примнената на насилство може само да ги зголеми тензиите – порачува франсукото МНР.
| | веќе видена | слични

Бирото на Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПССЕ) соопшти дека на претседателот на ПССЕ Педро Аграмунт му се одземени ингеренциите, бидејќи им се приклучил на пратеници од Руската Дума во посета на Сирија на средба со претседателот Башар Ал Асад. Бирото информира дека Аграмунт повеќе не е овластен да прави официјални посети, да присуствува на средби или да дава јавни изјави во име на Собранието како негов претседател. Аграмунт, кој вели дека во Сирија патувал како шпански сенатор, прво пристигнал во Москва од каде со руски авион заминал за Дамаск. Многумина го сметат Аграмунт за про руски ориентиран, и работи на враѓање на Москва во Собранието, откако на руската делегација и беше одземено правото на глас во 2014. Оттогаш Русија го бојкотира ПССЕ и не ја пријави својата делегација на актуелното заседавање, кое започна во јануари. Аграмунт стана претседател на ПССЕ во јануари 2016. Во Парламентарното Собрание на Советот на Европа има над 300 членови од националните парламенти во Европа. Седиштето ...
| | веќе видена | слични

Бирото на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), на состанокот одржан изутринава на крајот од пролетната сесија на паневроспката асамблеја, изгласа недоверба на Педро Аграмунт, како претседател на Собранието, јавува дописникот на МИА. Бирото на ПССЕ, понатаму одлучи дека шпанскиот парламентарец Аграмунт не е овластен да остварува никакви службени посети, да присуствува на состаноците или да дава какви било јавни изјави во име на Собранието, а во својство на претседател. „Претседателот избра да не присуствува на состанокот на Бирото, и да не достави писмо за оставка. Како резултат на тоа, а во контекст на важечкиот Деловникот за работа под кој претседателот (на ПССЕ) не може да биде принуден да поднесе оставка, Бирото чувствува дека е неопходно да се преземат овие чекори“, изјави Сер Роџер Гејл (Велика Британија,), постар заменик-претседател на Собранието, по претседавањето на состанокот на Бирото. „Стандардите и принципите на Парламентарното собрание се поважни од кој било поединец-член, како ...
| | веќе видена | слични

Насилството нема место во демократијата – изјавија коизвестувачот на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) за постмониторинг дијалогот со Република Македонија, Лиза Кристофсен (Норвешка, Социјалистичка група), и Валериу Гилецки (Република Молдавија, Европски народни партии) – пренесува дописникот на МИА од Стразбур. Апелираат до сите политички партии и засегнати страни да се воздржат од разгорување на тензиите и да покажат одговорност со поттикнување на дијалогот и отворајќи го патот за мирно политичко решение. – Во демократските земји, претседателот на Собранието и на Владата мора да бидат назначени преку политички дијалог, во согласност со изборот изразен од страна на гласачите и демократските принципи – се вели во нивното заедничко соопштение. Парламентарното собрание внимателно ќе го следи тековниот развој на ситуацијата во земјата. – Време е да се стави крај на политичкиот ќор-сокак, четири месеци по парламентарните избори – додаваат Кристофсен и Гилецки. Граѓаните, како што посочуваат, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на прес – конференција уште еднаш ја појасни Спогодбата којашто на 17 јуни ја потпишаа Република ...
сите 72 | | | веќе видена

Две лица добија лесни повреди во скопската населба Ченто, откако 30-тина куршуми биле испукани во нивниот автомобил од автоматска пушка “Калашников”. Куршумите ...
сите 236 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 86 | | | веќе видена

Ниту СДСМ не остана без реакција на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ, па партијата на власт испрати соопштение со кое покрај тоа што се брани од нападите на својот ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Известувачи на ПССЕ за Македонија: Претседателот на Собранието и на Владата мора да бидат назначени преку политички дијалог

Од:
До кого (е-маил):
Порака: