Вклучен портокалов метеоаларм во БиХ - силното невреме предизвика несреќа на патиштата

2 копии

Портокалов метеоаларм е вклучен деновиве во делови на Босна и Херцеговина, а во останатите делови на сила е жолтиот метеоаларм, поради опасните временски неприлики. Портокалов метеоаларм е вклучен деновиве во делови на Босна и Херцеговина, а во останатите делови на сила е жолтиот метеоаларм, поради опасните временски неприлики.Силни ветрови во просек од 60 и 80 километри на час беснеатна југот од земјата, додека на југоистокот нивната брзина достигнува и до 90 километри на час.Автобус со херцеговински регистерски таблички излетал од патот, поради снегот и тешката проодност на патиштата. За среќа никој од патниците не е повреден, пренесува босанкиот портал Антена.Предупредување за невреме е издадено во оваа земја и за наредните неколку денови.
| | веќе видена | слични

Смарт автопатишта во Италија со дронови за интервенција... Италијанската компанија Carlo Ratti Associati склучи договор за изградба на паметни автопатишта, каде дронови ќе бидат спремни во секој момент да интервенираат кога има било каква несреќа на патиштата. Без разлика дали ќе биде сообраќајна несреќа, пожар, поплава или било каква природна непогода, дроновите се тука за да интервенираат и ќе имаат специјални станици за полетување и слетување. Должината на автопатиштата ќе биде 2.500 километри, каде ќе има столбови со сензори и Wi-Fi конекција.
| | веќе видена | слични

Италијанската компанија Carlo Ratti Associati во соработка со агенцијата за автопатишта ANAS ќе направи смарт автопат. Со новиот концепт е предвидено дронови да бидат тука во секое време за пружање на прва помош и ќе ги предупредуваат возачите за да внимаваат во опасните услови по патиштата. Smart Highway програмата ќе се реализира со патишта со должина од 2.500 километри, на кои ќе има столбови со сензори и Wi-Fi конекција. На секој од столбовите ќе има и станица за полнење на дроновите, која ќе биде и терминал за полетување и слетување. Дроновите ќе служат исклучиво за одржување на патиштата, пружање на прва помош, препознавање несреќи, пожари и поплави.
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вклучен портокалов метеоаларм во БиХ - силното невреме предизвика несреќа на патиштата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: