ЕУ и исплати на Грција две милијарди евра

Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ), наменет за спасување на презадолжените држави во еврозоната, денеска и одобри исплата на Грција во вредност од две милијарди евра во рамки на третиот пакет надворешна финанска помош. ЕСМ и одобри исплата на Грција, откако кон крајот на август е исплатено 13 милијарди долари, пренесува агенцијата АП. Грчкиот парламент минатата недела ги усвои новите мерки на штедење кое вклучува поголем данок на виното и поскпување на патарините, и помала заштита на граѓаните кој бараат хипотекарен кредит. Атина сакаше да најде начин за окулу 70 отсто од сопствениците на куќи да ги заштити од одземање на недвижности, но кредиторите сметаа дека треба да бидат заштитени само најзагрозените граѓани. Преговорите за третиот пакет финансиска помош за Грција ја донесе земјата на ивицата од финансискиот колапс пред неколку месеци, но владата сепак успеа да постигне договор со кредиторите, со што воведе уште подобро мерки за штедење.
| | веќе видена | слични
5 копии

Италијанското министерство за финансии понуди можност за откуп на обврзници кои ги емитуваат регионалните власти во износ од 5,6 милијарди евра. Овој потег е донесен со цел да се намалат финансиските трошоци на локалните власти и да се поедностави структурата на нивните долгови. Трансакцијата ќе ја спроведат банките Barclays, BNP Paribas, Citigroup и Deutsche Bank, а истата нема да има негативен ефект врз јавниот долг на Италија, се наведува во соопштението на министерството за финансии. Инвеститорите ќе може да достават понуди за пријават откуп до 9 декември, а следниот ден ќе бидат објавени резултатите. извор: loading...
| | веќе видена | слични
4 копии

Еврозоната и уплати на Грција вчера рата од две милијарди евра како што вети, откако Атина ги исполни условите барани во рамки на програмата за финансиска помош , соопшти Европскиот механизам за стабилност (ЕМС). Овој износ ќе биде искористен за враќање на колосалниот грчки долг, за плаќање на заостанати побарувања и кофинансирање на проекти кои се финансираат од структурни фондови, се наведува во соопштението на ЕСМ. Грција мора во декември на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) мора да му врати 1,244 милијарди евра, во три рати, односно на 7,16 и 21 декември. Исплатата е дел од планот на тригодишната помош вредна 86 милијарди евра кои грчкиот премиер Алексис Ципрас неволно ги прифати за да Грција не излезе од еврозоната.
| | веќе видена | слични

Еврозоната во понеделникот ѝ ја уплати на Грција ратата од две милијарди евра, како што беше ветено, откако оваа земја ги исполнила условите барани во рамките на третиот пакет надворешна финансиска помош кој беше одобрен летово, соопшти Европскиот механизам за стабилност (EMS). Споменатата сума ќе биде искористена во прв ред за враќање на колосалниот грчки долг, за плаќање на заостанатите побарувачки и за кофинасирање на проекти коишто се финансираат од структурните фондови, се наведува во соопштението на EMS. Грција во декември мора да му исплати на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) 1,244 милијарди евра во три рати, на 7–ми, на 16-ти и на 21-ви декември. Оваа исплата е дел од планот за тригодишната помош во износ од 86 милијарди евра, којашто грчкиот премиер Алексис Ципрас и покрај противењето мораше да го прифати, за да го спречи банкротот на Грција и нејзиното излегување од еврозоната.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 185 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 136 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе потпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 203 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша кришум се врати од Кина и отиде на снимањето на Ѕвездите на Гранд, каде не се одвојувала од својот телефон и лекарствата.Таа цело време е под ...
сите 228 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 327 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 14 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ и исплати на Грција две милијарди евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: