Италија повторно најголем светски производител на вино

Како што пишува британски Daily Telegraph, Италија откако во 2009 година го препушти водечкото место, повторно е најголемиот светски производител на вино, според податоците на Европската комисија и Унијата на италијанските земјоделци „Колдирета“ Италија минатата година произвела 4,96 милијарди литри вино, додека Франција 4,.62 милијарди литри. Во 2010 година производството на вино во Франција е намалено, додека Италија успеала да го задржи новото на производство од минатата година. Според интернет изданието на британскиот весник, производството на италијанската верзија на шампањ - просеко-то изнесувала 420 милиони литри, додека во Франција лани се произведени околу 400 милиони литри шампањ. Последниот пат Италија успеала да ја надмине Франција според производството на вино во 2008 година, а претходно цела деценија во 1998 година. Тројката на европските лидери според производството ја заокружува Шпанија. Најголемите увозници на италијанските вина се САД, Германија и Велика Британија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Италија повторно го врати епитетот најголем производител на вино во светот, што во 2009 година и го отстапи на Франција, објави весникот "Дејли телеграф" повикувајќи се на податоци од Европската комисија и Унијата на италијански фармери "Koldiretti". Италија минатата година успеа да произведе 4,96 милијарди литри вино, а Франција 4,62 милијарди. Производството на вино во Франција во 2010 година е намалено, додека Италија успеа да го задржи производството на нивото од претходната година. Производството на шампањ во Италија, според весникот "Дејли телеграф" го достигнало нивото од 420 милиони литри, додека Франција успеала да произведе 400 милиони литри шампањско. Италија, последен пат успеа да ја надмине Франција во производството на вино во 1998 и 2008 година. Во тројката европски лидери во производството на вино влегува и Шпанија. Најголеми увозници на италијанското вино се САД, Германија и Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 163 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска во Вашингтон, оствари средба со Потпретседателот на Соединетите Американски Држави Мајк ...
сите 275 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 249 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Италија повторно најголем светски производител на вино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: