Ранг листа на ФИФА: Македонија без промени, на 133. место

Македонија е на 133. место на најновата ранг- листа на ФИФА, објавена денес на веб сајтот на меѓународната фудбалска асоцијација. Нашата земја и натаму има 225 бодови, колку што имаше и на претходното рангирање. Ранг - листата на ФИФА не забележа големи промени, со оглед дека минатиот месец беа одиграни само седум меѓународни натпревари. Првите 20 репрезентации ја задржаа својата позиција од минатиот месец, па така, зад водечкиот Бразил, на второто место е Аргентина, додека Германија е на третото место. ФИФА ранг-листа, 4 мај: 1 (1) Бразил - 1672 2 (2) Аргентина - 1603 3 (3), Германија - 1464 4 (4) Чиле - 1411 5 (5) Колумбија - 1348 6 (6), Франција - 1294 7 (7) Белгија - 1281 8 (8) Португалија - 1259 9 (9) Швајцарија - 1212 10 (10) Шпанија - 1204
| | веќе видена | слични

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ОДБРОЈУВА ДО ПОЧЕТОКОТ НА МЛАДИНСКОТО ЕП ВО ФУДБАЛ Италија со 19 учества и Македонија како дебитант се репрезентациите на двата краја на една необична листа, таа за учесниците на 21-то Европско првенство за фудбалери до 21 година, во јуни во Полска. „Аѕурите“, покрај тоа што се селекција со најмногу учества досега (ова ќе им биде 19-то, пропуштиле само две), се и селекција со најмногу трофеи од младинските европски првенства, пет. Италија ги предводи и осумте селекции што играа на минатото Европско првенство, во 2015 година, а во однос на тогаш, сега на првпат проширеното континентално првенство со 12 селекции ќе играат Македонија, Полска, Словачка и Шпанија.Од другите учесници, зад Италија е Англија, со 14 настапи на младинско ЕП (досега има две титули), а потоа следуваат Шпанија (13, три титули), Чешка (13, една титула), Германија (11, една титула), Србија (10, една титула), Португалија (осум, двапати второ место), Шведска (осум, една титула), Данска (седум две полуфиналиња), Полска ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Светската фудбалска федерација (ФИФА) во четвртокот ја објави новата ранг-листа, на која Македонија го задржа 133. место. Во јунските натпревари од квалификациите за пласман на Мундијалот во Русија, фудбалската репрезентација на Македонија ќе влезе до 133. позиција, на која се наоѓаше и на претходното рангирање. Посместувања на позициите немаше и кај противниците на Македонија во квалификациската група: Шпанија е 10., Италија 12., Израел и Албанија се на 63. односно 66., а Лихтенштајн на 189. позиција. Листата ја предводи Бразил, пред Аргентина, Германија, Чиле и Колумбија.
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација остана на 133-то место на мајската ранг-листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА). Бразил остана прв, пред Аргентина, Германија, Чиле и Колумбија. Од селекциите што се со Македонија во квалификациите за СП 2018, Шпанија остана на 10-то место, Италија е 12-та, Израел е 63-ти, Албанија е 66-та, а Лихтенштајн е на 189-то место. ФИФА за рангирањето предвид ги зема резултатите од последните четири години, со тоа што најстарите резултати вредат најмалку, најмногу вредат тие од последната година. Листата „Ело“, пак, ги смета сите натпревари од постоењето на репрезентациите и на таа листа Македонија од пред неколку дена е на 98-то место во светот, што напредок во однос на минатите месеци, за пет места за последните 12 месеци (најдобриот пласман на Македонија е 55-то место). На таа листа води Бразил пред, Германија, Аргентина, Шпанија, Франција, Чиле, Колумбија, Италија, Мексико, Англија итн.
| | веќе видена | слични

Откако минатиот месец македонската фудбалска репрезентација имаше најголем скок од 33. позиции на ФИФА рејтинг-листата и се проби до 133. позиција, во мајското сумирање на резултатите со 225 поени успеа да се задржи на истото место во конкуренција на 211 селекции. Македонија немаше активности, како и повеќето репрезентации во периодот меѓу двете сумирања на резултатите, па затоа и на најновата рејтинг-листа нема и поголеми поместувања. И противниците на Македонија во квалификациската група за СП 2018 ги задржаа истите минатомесечни позиции. Најдобропласирана е Шпанија на 10. место, по што следуваат Италија на 12. пред Израел на 63. и Албанија на 66. позиција. Послабо рангиран од Македонија е само аутсајдерот Лихтенштајн, кој остана на 189. место. Никакви поместувања нема ниту меѓу водечките десет најдобри селекции на оваа листа каде што лидер остана петкратниот светски првак Бразил пред Аргентина, Германија, Чиле, Kолумбија, Франција, Белгија, Португалија, Швајцарија и Шпанија. Следното рангирање ФИФА го ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентаија не забележа ниту напредок ниту пад и остана на 133-та позиција на најновата рејтинг листа од ФИФА за април месец. „Црвено жолтите“ во март месец напредуваа 33 позиции после победите над Лихтенштајн во квалификациите и против Белорусија во контролниот натпревар кој се одигра на „Телеком“ арената. Во големата десетка нема промени, првото место се уште го чува селекцијата на Бразил пред репрезентациите на Аргентина и Германија. Првата петорка ја комплетираат Чиле и Колумбија, а во топ 10 уште се Франција, Белгија, Португалија, Швајцарија и Шпанија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалската репрезентација на Македонија остана на 133.место на најновото рангирање на ФИФА. Скокот забележан на претходното рангирање е како резултат на победите над Белорусија и над Лихетенштајн. Од нашата квалификациска група Шпанија се наоѓа на 10.то место, Италија е 12.та, додека Израел е на 63.то место. Албанија ја има позицијата 66, додека Лихтенхштајн ена 189.то место. Топ 10 селекциите ги предводи Бразил, пред Аргентина и Германија, а следуваат Чиле, Колумбија, Франција, Белгија, Португалија, Швајцарија и Шпанија. Следниот натпревар Македонија го игра во рамките од квалификациите за Светското првенство, а ривал ни е Шпанија. Натпреварот ќе се игра на Националната Арена „Филип Втори“.
| | веќе видена | слични

Фудбалските репрезентации на Македонија и на Албанија тапкаат во место на најновата ранг листа објавена од ФИФА. Македонија со 225 поени останува на 133 – то место, а албанската фудбалска репрезентација со 533 поени го зачува 66 – то место. Косово со 112 поени е рангирано на 172 – то место. А кај„топ десетте“ репрезентации нема промени во најновата ранг листа на ФИФА за април. Исто како пред еден месец, Бразил е најдобриот национален тим, а меѓу петте најдобри репрезентации се наоѓаат четири јужноамерикански национални тимови. Германија го држи третото место.
| | веќе видена | слични

Првото место повторно е резервирано за репрезентацијата на Бразил, а потоа следуваат Аргентина, Германија, Чиле, Колумбија, Франција, Белгија, Португалија, Швајцарија, Шпанија....Фудбалската репрезентација на Македонија остана на 133.место и на најновото издание на ФИФА ранглистата.Кога се во прашање нашите противници во квалификацискиот циклус за престојниот Мундијал во Русија, Шпанија остана на десеттата позиција, Италија е рангирана две позиции подолу, следи селекцијата на Израел на 63.место, Албанија е 66-та, а Лихтенштајн се наоѓа на 189.место на листата на ФИФА.Првото место повторно е резервирано за репрезентацијата на Бразил, а потоа следуваат Аргентина, Германија, Чиле, Колумбија, Франција, Белгија, Португалија, Швајцарија, Шпанија....
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 80 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 79 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ранг листа на ФИФА: Македонија без промени, на 133. место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: