Комплетирано третото коло во ракометните квалификации за ЕП 2018


3 копии

Во квалификациите за Европското ракометно првенство што следната година ќе се одржи во Хрватска комплетирано е третото коло. Дербито на колото меѓу Унгарија и Данска заврши без победник, додека македонската репрезентација забележа значајна победа над Исланд со 30-25 по што го презеде првото место на табелата. Комплетни резултати и пласман во три одиграни кола: Група 1: Летонија - Холандија 27:29 и Унгарија - Данска 25:25 Табела: Данска 5 бодови, Унгарија 5, Холандија 2, Летонија 0. Група 2: Белорусија - Полска 32:23 и Романија - Србија 22:23 Табела: Белорусија 4, Романија 4, Србија 4, Полска 0. Група 3: Австрија - Шпанија 29:30 и Финска - Босна и Херцеговина 27:32. Табела: Шпанија 6, Австрија 2, Босна и Херцеговина 2, Финска 2. Група 4: Украина - Чешка 26:23 и Македонија - Исланд 30-25 Табела: Македонија 4, Украина 4, Чешка 2, Исланд 2. Група 5: Словенија - Германија 23:32 и Швајцарија - Португалија 25:27. Табела: Германија 6, Словенија 3, Португалија 3, Швајцарија 0. Група 6: Русија - Шведска 21:29 и ...
| | веќе видена | слични

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ОДБРОЈУВА ДО ПОЧЕТОКОТ НА МЛАДИНСКОТО ЕП ВО ФУДБАЛ Италија со 19 учества и Македонија како дебитант се репрезентациите на двата краја на една необична листа, таа за учесниците на 21-то Европско првенство за фудбалери до 21 година, во јуни во Полска. „Аѕурите“, покрај тоа што се селекција со најмногу учества досега (ова ќе им биде 19-то, пропуштиле само две), се и селекција со најмногу трофеи од младинските европски првенства, пет. Италија ги предводи и осумте селекции што играа на минатото Европско првенство, во 2015 година, а во однос на тогаш, сега на првпат проширеното континентално првенство со 12 селекции ќе играат Македонија, Полска, Словачка и Шпанија.Од другите учесници, зад Италија е Англија, со 14 настапи на младинско ЕП (досега има две титули), а потоа следуваат Шпанија (13, три титули), Чешка (13, една титула), Германија (11, една титула), Србија (10, една титула), Португалија (осум, двапати второ место), Шведска (осум, една титула), Данска (седум две полуфиналиња), Полска ...
| | веќе видена | слични

На 36 дена до почнувањето на завршницата на Европското фудбалско првенство за играчи до 21 година, кое ќе се одржи во Полска, домаќинот и УЕФА почнаа да ја подгреваат атмосферата со претставување на учениците меѓу кои за првпат на еден ваков собир ќе се појави и македонската селекција. На завршницата за првпат со 12 селекции, Македонија стигна откако беше победник во квалификациската група со Франција, Исланд, Украина, Шкотска, Северна Ирска. Сега на завршниот турнир ќе игра во конкуренција со Португалија, Шпанија и Србија. Шестата епизода од серијалот за дванаесетте најдобри млади селекции на Европа беше посветена на Македонија. - Покажаа дека не се случајно на Европското првенство. Тие се освежување на турнирот. Ждрепката за составот на групите од завршницата ги смети во силна конкуренција со Шпанија, Португалија и Србија. Навидум Македонија е аутсајдер, но никој не смее да ја отпише и потцени. За нив ова е историја и веруваме дека ќе уживаат на турнирот - се вели меѓу другото за тимот на македонскиот ...
| | веќе видена | слични

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ОДБРОЈУВА ДО ПОЧЕТОКОТ НА МЛАДИНСКОТО ЕП ВО ФУДБАЛ Европските првенства за фудбалери до 21 година се играат од 1978 година, но дури од 1994 година се игра формат на натпревари со домаќин на завршен турнир. Дотогаш се одиграа осум младински европски шампионати, во кои до победникот се стигнуваше со класичен нокаут-систем и со финале во два меча, дома и на гости.Ниту една земја досега не била двапати домаќин на завршниот турнир, а прв организатор беше Франција во 1994 година. Потоа домаќини беа Шпанија, Романија, Словачка, Швајцарија, Германија, Португалија, Холандија, Шведска, Данска, Израел и Чешка, а на првото ЕП на кое ќе настапи и младинската репрезентација на Македонија домаќин годинава ќе биде Полска. Одредени се домаќините и на следното ЕП, па, така, во 2019 година заеднички организатори ќе бидат Италија и Сан Марино.Од сите досегашни организатори, домашниот терен за освојување титула го искористи само Холандија во 2007 година, а до финале стигна само уште Шпанија во 1996 година.
| | веќе видена | слични

Младата македонска фудбалска репрезентација ќе го има историскиот настап на големите натпреварувања, на Европското првенство во Полска, а убав прилог за нашите херои им беше прикажан на полските фудбалски симпатизери, преку проектот на Фудбалската федерација на Полска, наречен „Наше ЕУРО". Шестата епизода од серијалот за дванаесетте најдобри млади селекции на Европа и е посветен на Македонија, селекција за која се вели дека е вистински хит. Во ТВ прилогот, кој е во копродукција на „ПЗПН“, односно полската фудбалска федерација и УЕФА, посебно место има подвигот во квалификацискиот циклус на македонските таленти, во силната група и во конкуренција на Франција, Исланд, Украина, Шкотска и Северна Ирска. „Ги надмудрија Французите, кои се елитен состав со ѕвезди од калибарот на Дембеле, Толисо, Ламар...И останатите селекции од нивната група се силни, што покажува дека не се случајно на Европското првенство. Тие се освежување на турнирот и пак ждрепката ги доведе во силна група со Шпанија, Португалија и Србија. ...
| | веќе видена | слични

Ракометните репрезентации на Германија, Шпанија и Шведска се квалификуваа за Европското првенство кое ќе се одржи во Хрватска 2018 година. Со максимален ефект тие им се придружија на домаќините, а останатите 12 ќе бидат познати по последните два круга во квалификациите, кои завршат на 18-ти јуни. Македонија е во најинтересната група, каде сите четири репрезентации имаат по 4 бода, а во последните два натпревари треба да гостуваме во Украина и да ја пречекаме Чешка. Резултатите од четвртото коло: ГРУПА 1 Данска – Унгарија 35:27 Холандија – Летонија 25:24 ТАБЕЛА: Данска 7 Унгарија 5 Холандија 4 Летонија 0 ГРУПА 2 Србија – Романија 27:22 Полска – Белорусија 27:27 ТАБЕЛА: Србија 6 Белорусија 5 Романија 4 Полска 1 ГРУПА 3 Шпанија – Австрија 35:24 Босна и Херцеговина – Финска 34:23 ТАБЕЛА: Шпанија 8 Босна и Херцеговина 4 Австрија 2 Финска 2 ГРУПА 4 Чешка – Украина 32:25 Исланд – Македонија 30:29 ТАБЕЛА: Република Чешка 4 Македонија 4 Исланд 4 Украина 4 ГРУПА 5 Германија – Словенија 25:20 Португалија – Швајцарија ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Со комплетирањето на 4-то коло во квалификациите за Европското ракометно првенство што следната година ќе се одржи во Хрватска, познати се три селекции кои веќе обезбедија пласман на шампионатот.Тоа се репрезентациите на Шпанија, Германија и Шведска, кои се единствените кои по четирите кола имаат максимални четири победи.Во последните две рунди најнеизвесно ќе биде во групата 4 во која е и репрезентацијата на Македонија, а во која сите четири селекции имаат идентични четири бодови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тоа се репрезентациите на Шпанија, Германија и Шведска, кои се единствените кои по четирите кола имаат максимални четири победи. Во последните две рунди најнеизвесно ќе биде во групата 4 во која е и репрезентацијата на Македонија, а во која сите четири селекции имаат идентични четири бодови. Пласман по групи по комплетирањето на 4.коло: Табела група 1: Данска 7 бодови, Унгарија 5, Холандија 4, Летонија 0. Табела група 2: Србија 6, Белорусија 5, Романија 4, Полска 1. Табела група 3: Шпанија 8, БиХ 4, Австрија 2, Финска 2. Табела група 4: Чешка 4 (+10), Македонија 4 (+3), Исланд 4 (-5), Украина 4 (-8). Табела група 5: Германија 8, Португалија 5, Словенија 3, Швајцарија 0. Табела група 6: Шведска 8, Црна Гора 4, Словачка 2, Русија 2. Табела група 7: Франција 6, Литванија 6, Норвешка 4, Белгија 0. Потсетување дека, пласман на ЕП ќе изборат двете првопласирани селкции од групите и најдобрата третопласирана. Следните натпревари ќе се играат во периодот од 14 до 17 јуни. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Со одигрувањето на натпреварот Исланд – Македонија комплетирано е 4.коло од ракометните квалификации за ЕП 2018 во Хрватска. И додека во групата на Македонија сите селекции имаат по 4 бодови, три репрезентации веќе обезбедија пласман на шампионатот. Ова коло беше и последниот натпревар за Талант Душебаев како селектор на Полска, откако по серијата слаби резултати најави дека ќе поднесе оставка на таа позиција. Полска има освоено само еден бод, а на СП во Франција не успеа да се палсира во осминафиналето. Тоа се: Шпанија, Германија и Шведска. Табела група 1: Данска 7 бодови, Унгарија 5, Холандија 4, Летонија 0. Табела група 2: Србија 6, Белорусија 5, Романија 4, Полска 1. Табела група 3: Шпанија 8, БиХ 4, Австрија 2, Финска 2. Табела група 4: Чешка 4 (+10), Македонија 4 (+3), Исланд 4 (-5), Украина 4 (-8). Табела група 5: Германија 8, Португалија 5, Словенија 3, Швајцарија 0. Табела група 6: Шведска 8, Црна Гора 4, Словачка 2, Русија 2. Табела група 7: Франција 6, Литванија 6, Норвешка 4, Белгија 0. Пласман ...
| | веќе видена | слични

Ждрепката за квалификациите за Светското првенство 2019 година во кинескиот град Гуанџу, не донесе некоја појасна „слика" кој и каков би биол патот на македонската сениорска репрезентација кон евентуално учество на овој голем настан. Сценариото на луѓето од Светската кошаркарска федерација не предвиде, барем не во оваа прилика, формирање на детален „изглед" на осумте квалификациски групи. Пред се затоа што по одредувањето на оние 24. селекции кои влегоа директно во квалификациите, оние осум кои треба да ги поминат претквалификациите, беа поделени во две групи. Во едната се оние селекции кои ќе завршат како првопласирани, додерка пак во втората се оние другите, кои ќе се водат како најдобри втори во групите. Многу веројатно е дека ќе има дополнителна ждрепка, токму за овие осум селекции кои ќе ги поминат претквалификациите планирани за текот на август, и по која ако се биде според нашите предвидувања, и Македонија се најде во тоа друштво, ќе знаеме каде ќе го продолжиме патот кој води кон Кина каде во 2019 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 691 | | | веќе видена

-Нека продолжи традицијата, младите да ја практикуваат, тие се тие што треба да ја градат државата, изјави Златановски. Тој верува дека ќе го следи ...
сите 322 | | | веќе видена

Јелена повторно се огласила од Кина, но Душко го нема на видик.Јавноста и понатаму бруи за аферата на Јелена Карлеуша и фудбалерот Дгњен Врањеш. Мислењата се ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Комплетирано третото коло во ракометните квалификации за ЕП 2018

Од:
До кого (е-маил):
Порака: