Завршија ископувањата на Кременица, неолитска населба во преспанскиот регион

5 копии

Завршија ископувањата на Кременица, неолитска населба во преспанскиот регион Завршија археолошките истражувања на локалитетот Кременица, кој се наоѓа во близина на селото Долна Бела Црква во преспанскиот регион. Годинашните ископувања, кои се одвиваа на рамките на годишната програма за заштита на културното наследство, се продолжение на претходните ископи на засега единствената истражувана локација од неолитскиот период во тој регион. Кременица припаѓа на категоријата рамни, еднослојни населби, чии остатоци се откриваат на мала површина. Живеењето било краткотрајно, во станбени објекти од типот полуземјанки. На истражениот сегмент од локалитетот, остатоците од населбата се манифестираат преку вкопани станбени структури, јами, огништа и остатоци од дрвени колци кои се густо дистрибуирани во просторот. Евидентирани се остатоци од четири објекти за живеење – полуземјанки, од кои две се целосно, а другите две се само делумно истражени. Фондот на движни наоди е скромен. Керамичкиот репертоар се сведува на ...
| | веќе видена | слични

Остатоци од 4 објекти за живеење - полуземјанки се евидентирани на археолошкиот локалитет Кременица, кој се наоѓа во близина на селото Долна Бела Црква во Преспанскиот регион. Кременица припаѓа на категоријата рамни, еднослојни населби, чии остатоци се откриваат на мала површина. Живеењето било краткотрајно, во станбени објекти од типот полуземјанки. На истражениот сегмент од локалитетот, остатоците од населбата се манифестираат преку вкопани станбени структури, јами, огништа и остатоци од дрвени колци кои се густо дистрибуирани во просторот", велат од Министерството за култура. Годинашните ископувања се продолжение на претходните активности преземени во 2011 и 2012 година на засега единствената истражувана локација од неолитскиот период во тој регион.
| | веќе видена | слични

Годинашните ископувања, кои се одвиваа на рамките на годишната програма за заштита на културното наследство, претставуваа продолжение на претходните активности преземени во 2011 и 2012 година на засега единствената истражувана локација од неолитскиот период во конкретниот регион. Кременица припаѓа на категоријата рамни, еднослојни населби, чии остатоци се откриваат на мала површина. Живеењето било краткотрајно, во станбени објекти од типот полуземјанки. На истражениот сегмент од локалитетот, остатоците од населбата се манифестираат преку вкопани станбени структури, јами, огништа и остатоци од дрвени колци кои се густо дистрибуирани во просторот. Евидентирани се остатоци од 4 објекти за живеење - полуземјанки, од кои 2 се целосно истражени, а другите 2 се само делумно истражени. Фондот на движни наоди е скромен. Керамичкиот репертоар се сведува на неколку основни, водечки форми и нивни варијации. Компаративната анализа на стилско-типолошките карактеристики на движниот археолошки материјал со референтни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 219 | | | веќе видена

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 259 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 274 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 123 | | | веќе видена

Српскиот фолк-пејач Шабан Шаулиќ ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Пејачот ќе почива покрај актерот Небојша Глоговац, кој почина во ...
сите 207 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 179 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Завршија ископувањата на Кременица, неолитска населба во преспанскиот регион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: