Уапсени двајца поранешни припадници на српската ДБ за убиство на новинарот Славко Чурувија

Уапсени двајца поранешни припадници на српската ДБ за убиство на новинарот Славко Чурувија Поранешните припадници на српската Државна безбедност (ДБ) Ратко Ромиќ и Милан Радоњиќ, осомничени за убиство на новинарот Славко Чурувија, се упасени денеска околу пладне, јавија српските медиуми. Тие, како што јави Б92, даваат изјави во белградската полиција, додека е во тек претрес на нивните станови. Тие се приведени во рамки на истрагата за убиството на Чурувија, што значи дека против нив до сега не било покренато обвинение, што не значи пак дека тоа нема да биде покренато по денешното сослушување. На обајцата денеска им е определен притвор од 48 часа. Овие двајца припадници на српската државна безбедност веќе со години се споменуваат дека биле вмешани во убиството на новинарот Славко Чурувија на 11 април 1999 година во центарот на Белград. Според наводите на срспките медиуми во изминатите денови, осомничени во овој случај се и шефот на ДБ Радомир Марковиќ и припадникот на посебната служба за обезбедување во ...
| | веќе видена | слични

Повеќе извори тврдат дека токму Мирјана Марковиќ, сопругата на Слободан Милошевиќ, е нарачател на атентатот врз српскиот новинар што беше застрелан пред својот дом во екот на воздушните напади на НАТО врз Србија Апсења во Србија за убиството на српскиот новинар Повеќе припадници на српските безбедносни служби, меѓу кои и началници на разузнавачки агенции, се осомничени за убиството на новинарот Славко Ќурувија, сопственикот на „Дневен телеграф“ и на „Европеец“, во 1999 година. Обвинението против Радомир Марковиќ, бившиот началник на Државната безбедност, Милан Радоњиќ, Ратко Ромиќ и Мирослав Курак ќе биде поднесено за еден месец. Клучен сведок во истрагата против осомничените е Милорад Улемек Легија, поранешен командант на Единицата за специјални операции, кој издржува 40-годишна затворска казна за убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ и на други политичари. Се истражува улогата и на Мирјана Марковиќ, сопругата на бившиот претседател Слободан Милошевиќ. Повеќе извори, меѓу кои и братот на Ќурувија, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјален суд во Белград одреди притвор до 30 дена за Милан Радоњиќ и Ратко Ромиќ, поранешни припадници на Државна безбедност, осомничени за учество во убиство на новинарот Славко Чурувија, пренесува „Танјуг“. Притворот им е одреден поради начинот на извршувањето и тежината на последиците од кривичното дело што придонесоа за вознемирување на јавноста, што може да се загрози непреченото и правично водење на таа кривична постапка, соопшти Судот. - Обвинителството за организиран криминал денеска почна истрага против Радоњиќ, кој во време на убиството на Чурувија бил шеф на белградскиот оддел во ДБ, и Ромиќ, кој во тоа време бил началник на Шестата управа на тој центар, како и против тогашниот шеф на ДБ, Радомир Марковиќ, и припадникот на посебната служба за обебзедување во ДБ, Мирослав Курак - изјави обвинителот Миљко Радисављевиќ. Марковиќ е во затвор во Пожаревац, додека Курак не е достапен за правосудните органи и по него е распишана меѓународна потерница. Ромиќ и Радоњиќ беа уапсени синоќа. Клучен сведок ...
| | веќе видена | слични

Убиството на новинарот Славко Чурувија e едно од најпознатите нерешени политички убиства во Србија во 1990-те. Најновите апсења ги потврдија сомнежите за вмешаност на државата во злосторството. Истрагата за убиството на Славко Чурувија трае и денес и сѐ уште нема добиено судски епилог. Со текот на годините имаше разни шпекулации во медиумите дека одговорни за убиството се функционери и припадници на тајната служба, но по најновите апсења во Белград се потврди дека тие се точни. По вчерашното (14.01) апсење на Милан Радоњиќ, тогашен шеф на белградското одделение на Службата за државна безбедност (СДБ) и Ратко Ромиќ, оперативец на службата, државните претставници на прес-конференција како налогодавач на тоа убиство го наведоа Радомир Марковиќ, тогашен началник на српската СДБ. Во таа пригода, како клучен сведок е наведен Милорад Улемек Легија, кој се наоѓа на издржување на 40-годишна затворска казна за учество во убиството на премиерот Зоран Ѓинѓиќ, но и уште два сведока чии имиња не се откриени. Непосредни ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот обвинител за организиран криминал Миљко Радисављевиќ изјави дека Милорад Улемек, познат како Легија открил детали за убиството на новинарот Славко Чурувија, поради што се уапсени осомничените.Тој го потврди апсењето на поранешните припадници на ДБ Ратко Ромиќ и Милан Радоњиќ, за кои постои сомнеж дека во договор со поранешниот шеф на ДБ Раде Марковиќ и припадникот на посебната служба за обезбедување во ДБ Мирослав Курак го убиле сопственикот на „Дневен телеграф“.-Според досегашните сознанија, убиството го нарачал Радомир Марковиќ. Дали ќе дојдеме до повисоко ниво, односно до некој кој е над него, останува да видиме-изјави обвинителот за српски „Телеграф“.Радисављевиќ истакна дека новите детали се откриени благодарение на сведокот кој одлучил да зборува.-Се работи за Милорад Улемек-Легија. Тој реши да зборува за ова убиство. Сакам да напоменам дека тоа сведочење беше безусловно. Никакви бенифиции не доби, а зборуваше многу исцрпно за случајот-нагласи Радисављевиќ.Според него досегашните сознанија ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на српската Влада Александар Вучиќ им се извини во вторник на граѓаните на Србија и на семејството на новинарот Славко Чурувија заради тоа што чекале 14 години да бидат уапсени осомничените за убиството на новинарот. „Се надевам дека ништо слично нема да се повтори и сакам да кажам дека убиството никогаш нема да помине неказнето, без оглед на сите заговори на молчење”, рече Вучиќ. Тој рече дека покрај Улемек, постојат уште двајца сведоци кои сега не може да ги открие, а кои ја потврдиле вмешаноста на државата во убиството на Чурувија. Вучиќ рече дека очекува во следните недели и месеци да биде разрешен и случајот со Дарко Шариќ.
| | веќе видена | слични

Ова на прес конференцијата го изјави специјалниот обвинител за организиран криминал во Србија, Миљко Радисављевиќ, кој појасни дека до осомничените во случајот Чурувија дошле благоарение на деталното сведочење на Легија, еден од најистакнатите членови на српското подземје, осуден на 40 години затвор за убиство на Иван Стамболиќ. Неколку часа пред пресконфернецијата, во Белград беа уапсени  поранешните припадници на српската државна безбедност Ратко Ромиќ и Милан Радоњиќ, осомничени за убиство на новинарот во април 99-тата..  За егзекуцијата на Чурувија се осомничени и екс шефот на државната безбедност Радомир Марковиќ кој е веќе во затвор, како и припадникот на посебната служба за обезбедување Мирослав Курак, кој се смета за егзекутор и кој е во бегство.
| | веќе видена | слични

„Се надевам дека ништо слично нема да се повтори и сакам да кажам дека убиството никогаш нема да помине неказнето, без оглед на сите заговори на молчење", рече Вучиќ. Тој рече дека покрај Улемек, постојат уште двајца сведоци кои сега не може да ги открие, а кои ја потврдиле вмешаноста на државата во убиството на Чурувија. Вучиќ рече дека очекува во следните недели и месеци да биде разрешен и случајот со Дарко Шариќ.
| | веќе видена | слични

Специјалниот обвинител за организиран криминал во Србија, Миљко Радисављевиќ, изјавил дека Милорад Улемек прозборел за убиството на Чурувија што што било клуч за апсењата. Командантот на единицата за специјални операции Милорад Улемек Легија минатата недела открил нови факти во врска со убиството на новинарот и сопственик на весникот „Телеграф“, Славко Чурувија, на 11-ти април 1999-та година. „Улемек е сведок до кој дојдовме и кој детално ни одговори за своите сознанија, а тој бил еден од клучните актери во тој период“; рекол Радисављевиќ. Чурувија беше убиен на Велигден, на 11-ти април 1999-та година, во екот на бомбардирањата на НАТО врз Југославија. Убиството е извршено околу 17 часот во Белград, каде што се наоѓале просториите на маркетинг службата на „Телеграф“ и станот во кој што живеел тој.
| | веќе видена | слични

Двајца високи функционери на Државната безбедност од времето на Слободан Милошевиќ се уапсени под обвинение дека учествувале во убиството на новинарот Славко Чурувија. Според полицијата, зад решетки се Милан Радоњиќ, поранешен началник на белградската Државна безбедност и Ратко Ромиќ, оперативец на службата. За овие лица, уште во 2003-та година, кривична пријава поднесе адвокатот на братот на Чурувија,Рајко Даниловиќ, кој во есклузивното интервју за МТВ изјави дека наредба за ликвидацијата дала лично Мирјана Марковиќ. -Веднаш по убиството, ние се сомневавме дека зад убиството стои Службата за државна безбедност, по наредба на Мирјана Марковиќ, сопруга на Милошевиќ, изјави Рајко Даниловиќ, адвокат на братот на Слободан Чурувија. Не може да се каже дека власта досега немала желба да го реши случајот, но изминаа 15 години поради немањето доволно политичка сила, констатира Даниловиќ. Отсекогаш постоеше сомнеж за началникот на белградската служба на ДБ Милан Радоњиќ, кој ја раководеше акцијата и кој бараше на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсени двајца поранешни припадници на српската ДБ за убиство на новинарот Славко Чурувија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: