Истрагата против српскиот гернерал е само почеток, рече обвинителот

Српското обвинителство за воени злосторства нареди истрага на воениот генерал Драган Живановиќ, прв генерал осомничен од страна на српското законодавство за командна одговорност за воените злосторства во Косово. Заменикот обвинител за воени злосторства, Бруно Векариќ, рече дека испитувањата на наводните воени злосторства на офицерите на југословенската армија се многу важни за Србија. [АФП] Истрагата на воени злосторства на српскиот генерал Драган Живановиќ за ѕверствата извршени во Косово во 1999 година, го обележува почетокот на истражувањата против постарите полициски и воени офицери на кои не им било судено во Хаг, рече еден официјален претставник. „Тешко е да се каже кој ќе биде гонет затоа што тоа зависи од доказите. Сепак, тие истраги се важни за Србија зашто некој мора да одговара за злосторствата“, изјави заменикот обвинител за воени злосторства Бруно Векариќ за SETimes . Државниот обвинител за воени злосторства нареди истрага против Живановиќ, поранешен командант на 125. моторизирана бригада на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Kосовската полиција почна истрага против поглаварот на Исламската верска заедница на Kосово, Наим Трнава, поради финансирање од сомнителни извори и именување на сомнителни личности за имами. Под полициска истрага се и неколку имами од џамиите од Призрен, Kачаник, Генерал Јанковиќ и Драгаш. Исламската заедница во Kосово не ги коментираше истрагите. Неодамна косовските медиуми пренесоа дека за неколку имами се преземени рестрикции и од страна на САД, која нема да им издава визи. Исламската верска заедница во Kосово во последните неколку дена е на удар на полицијата и поради поврзаноста на тамошните имами со регрутирањето на Kосовци во војните во Сирија и Ирак. Во Kосово завчера беше уапсен еден од главните иницијатори на џихадот во земјата, имамот од џамијата во Гнилане, Зекрија Ќазими.
| | веќе видена | слични

Повеќе од 40 луѓе беа уапсени во големата операција во Косово за регрутирање борци за ИСИЛ и Ал Нусра. Косовски полицајци придружуваат маж во судот во Приштина во вторникот (12-ти август), под сомневање дека се борел во Сирија и Ирак со екстремистите. [Лаура Хасани/SETimes] Косовски официјален претставник вели дека полициската операција во земјата против исламските екстремисти ќе продолжи, со активни истраги против имамите кои се осомничени за регрутирање луѓе да се борат заедно со терористичките групи во Ирак и Сирија. Главниот обвинител на специјалното обвинителство, Севдије Морина, потврди дека некои имами се, исто така, под истрага. „Се води истрага и за други случаи“, рече Морина за SETimes . „Има и имами и луѓе од други профили.“ Полицијата во понеделникот (11-ти август) уапси 40 луѓе под сомневање дека регрутирале лица да се борат во Сирија и Ирак за Ал Нусра и Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ). Апсењата вклучуваат осомничени од Призрен, Приштина, Урошевац, Гњилане, Пеќ и Митровица. Властите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поглаварот на Исламската заедница на Косово, муфтијата Наим Трнава, е под истрага на косовската полиција, како дел од истрагата за лицата вклучени во борбите во Ирак и Сирија. Ваквата информација ја објави приштинската телевизија КТВ. Поглаварот на косовската Исламска заедница се нашол под истрага поради примање финансиски средства од сомнителни организации и именување и задржување во служба на сомнителни имами. Претставниците на Исламската заедница на Косово, кои се задолжени за односи со јавност, не сакаа веднаш да ги коментираат изнесените информации. Се дознава и дека под истрага се и имамите од Призрен, Качаник, Генерал Јанкович и Драгаш. Вчера во Косово беше уапсен уште еден инспиратор на џихад, имамот од џамијата „Ел-Кудус“ во Гнилање, Зекерија Ќазими. Осомничениот имам не бил најден дома, туку сокриен во возило во планинското подрачје во близина на куќата. Нему и на друго уапсено лице им е одреден 48-часовен притвор. Во понеделникот утрото беа уапсени 40 лица ширум Косово. Основниот суд во Приштина ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Специјалниот суд, на барање на специјалното обвинителство на Косово, денеска одреди 30-дневен притвор за 40 Албанци, кои се осомничени за учество и поттикнување на учество во војните во Сирија и Ирак и поддршка за терористички организации, јави Танјуг. Тие се уапсени во голема акција на косовската полиција, спроведена во понеделникот ширум Косово. На првото сослушување петмина обвинети признаа дека биле во посета на Сирија, но ги отфрлија тврдењата дека учествувале во борби или биле во некоја терористичка организација. Останатите уапсени ги отфрлија обвиненијата дека биле дел од терористички организации на Исламската држава и Ал-Нусра. Медиумите во приштина јавуваат дека денеска во Косово се уапсени уште две лица кои се осомничени за истите кривични дела.
| | веќе видена | слични

Имамот од Гњилане, Зекрија Чазими бил главниот организатор на регрутите за џихадот во Косово. Косовската полиција во утринска акција го уапсила како имам на Џамијата Ел Кудуш. Чазими за време на акцијата не бил во својот дом. Полицијата го проншла сокриен во возило на соседната планина Во рамки на акцијата, уапсен бил и вториот осомничен, од селото Полац, во општината Србица, во северно Косово. Полицјата во акцијата обезбедила и голем број материјални докази за поврзаноста на имамов со џихаристичките активности. Косовската полиција во понеделникот приведе 40 лица осомничени за екстремизам. Сите учествувале во борбите во Сирија и Ирак и ги подржуваат терористичките организации Исил и Ел Нусрат. Светските бесбедносни служби со години предупредуваат дека голем дел од џамиите во регионот се главните центри за регрутација на џихадистите на блискиот исток. Преку овие линии голем број лица заминале на фронтовиое во Сирија и во Ирак. Официјалните власти немаат прецизен податок колкав е нивниот број. Досега ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Еден од главните поттикнувачи на џихадот на Косово, имамот во џамијата Ел Кудуш во Гњилане, Зекерија Чазими, е уапсен изутринава во полициска акција, јавуваат приштинските медиуми. Косовската полиција соопшти дека во акцијата, која ја спровела изутрината го лишила од слобода З.Ч (34), имам во џамијата Ел Кудуш во Гњилане, кој се сомничи дека бил еден од главните инспиратори на џихадот. Претходно, косовското семејство Матоши го обвини имамот дека го поттикнувал нивниот осумнаесетгодишен син да му се приклучи на џихадот во Сирија, каде што неодамна бил убиен. Во рамки на акцијата, како што се наведува во соопштението, е уапсен и вториот осомничен, Л.К (27) од селото Полац, во општината Србица, во северно Косово.
| | веќе видена | слични

Во првите шест месеци на оваа година, во Косово се обработени 13 случаи на тероризам, соопшти Специјалното обвинителство на Република Косово. Портпаролот на обвинителството, Лиридона Козмаќи, за Радио Слободна Европа изјавила дека 10 случаи на тероризам, во кои биле вклучени 22 лица, од обвинителството биле обработени во првите три месеци од 2014, во следниот период април – јуни, обработени се 3 нови случаи во кои биле вклучени 13 лица. „За 34 лица е донесена одлука за истрага“, вели Козмаќи, додавајќи дека за останатите е „подигнато обвинение по завршување на истрагата“. Во однос на последните приведувања што се спроведоа во Косово, таа нагласи дека „од 57 осомничени лица, 40 се приведени, 17 се во бегство и косовската полиција трага по нив“
| | веќе видена | слични

Помеѓу уапсените „џихадисти“ во Косово се наоѓа и еден државјанин на Македонија. Според весникот „Зери“ се работи за 32 годишниот Бесим А. од Скопје. Покрај него уапсен е и 32 годишниот Босанец Фикрет Крцо. Во акција, полицијата уапси 40 лица со сомневање дека учествувале во редовите на ИСИС и Ал-Нусра во Ирак и Сирија, но и организатори на мрежите на овие терористички групи во Косово и во регионот.
| | веќе видена | слични

32 годишниот Бесим Шабани е македонскиот државјанин кој е еден од 40 уапсени џихадисти во големата акција која пред некој ден ја спроведе косовската полиција 32 годишниот Бесим Шабани е македонскиот државјанин кој е еден од 40 уапсени џихадисти во големата акција која пред некој ден ја спроведе косовската полиција. Во информацијата која ја објави весникот “Зери” се наведува и дека македонскиот државјанин подолго време живеел во Урошевац. Шабани заедно со група од 60тина лица учествувал во конфликтот во Сирија, каде што како припадник на терористичките организации “Исламска држава” и “Ал Нусра” се борел против претседателот Башар ал Асад. Од македонското МВР велат дека не добиле какво и да е известување за случајот, односно се уште немаат информација дека еден од уапсените во Косово е македонски државјанин. Истиот одговор го добивме и од министерството за надворешни работи. Им требало време да проверат дали навистина се работи за македонски државјанин. Од информации на косовските медиуми Бесим и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Истрагата против српскиот гернерал е само почеток, рече обвинителот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: