Америка во шок: Припадничка на ФБИ побегнала во Сирија и се омажила за терорист!

4 копии

Припадничка на американското Федерално биро за истраги (ФБИ), којашто имала пристап до доверливи информации во 2014 година отпатувала во Сирија каде што се омажила за припадник на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава (ИД), објави во понеделникот телевизијата СиЕнЕн. поред неименуваните извори на телевизијата, соработничката на ФБИ е идентификувана како Даниела Грин. Во Бирото таа преведувала и имала на тој начин пристап до доверливи информации, а нејзиниот сопруг е идентификуван како Денис Кусперт. Телевизијата наведува дека тој бил еден од највлијателните припадници на Исламската држава, одговорен за регрутирање преку интернет на новите поддржувачи на организацијата, а исто така учествувал и во снимањето на џихадистичките пропагандни видео материјали, на едно од кои во рацете држи отсечена глава на маж. Во прилогот на СиЕнЕн се истакнува дека Грин го предупредила Кусперт за тоа дека американските власти започнале истрага против него. Но набрзо, неколку седмици откако стапила во бракот, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Американското ФБИ го потврди откритието на Си-Ен-Ен за тоа дека една нивна службена преведувачка, тајно престојувала во Сирија, каде се омажила за џихадист на групата Исламска држава (ИД) и потоа се вратила во САД ФБИ соопшти дека е покрената обемна истрага за овој инцидент што се обелоденува по три години, со нова детална проверка на идентитетот на ангажираните лица и со засилување на безбедносните мерки, против сите пропусти. Преведувачката Даниела Грин (38) која е родена во поранешна Чехословачка и зборува германски јазик, работела во одделението на ФБИ во Детроит. Во јануари 2014 година, како преведувачка, била вклучена во истрагата за Денис Касперт, германски рапер кој преминал во ислам , а потоа станал и припадник на џихадистичката, терористичка ИД. Во средината на истата таа година, Грин ги излажала своите шефови во ФБИ, барајќи дозвола да отсуствува од работа, за наводно да ги посети своите родители во Германија. Наместо тоа, преку Турција, таа се префрлила во Сирија, каде се омажила за џихадистот ...
| | веќе видена | слични

ФБИ соопшти дека е покрената обемна истрага за овој инцидент што се обелоденува по три години, со нова детална проверка на идентитетот на ангажираните лица и со засилување на безбедносните мерки, против сите пропусти. Преведувачката Даниела Грин (38) која е родена во поранешна Чехословачка и зборува германски јазик, работела во одделението на ФБИ во Детроит. Во јануари 2014 година, како преведувачка, била вклучена во истрагата за Денис Касперт, германски рапер кој преминал во ислам , а потоа станал и припадник на џихадистичката, терористичка ИД. Во средината на истата таа година, Грин ги излажала своите шефови во ФБИ, барајќи дозвола да отсуствува од работа, за наводно да ги посети своите родители во Германија. Наместо тоа, преку Турција, таа се префрлила во Сирија, каде се омажила за џихадистот Касперт и извесно време останала меѓу припадниците на терористичката група. Кога подоцна се вратила во САД, каде била уапсена и осудена на две години затвор. Судијата во процесот наложил нејзниниот случај да остане ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Агентката на ФБИ во 2014 година била испратена во Сирија со задача да го истражува оперативецот на Исламска држава задолжен за регрутација Даниела Грин, преведувачка во Федералното истражно биро (ФБИ) со висок степен на безбедносни овластувања, го лажела ФБИ и се омажила за важен оперативец на Исламска држава. Агентката на ФБИ во 2014 година била испратена во Сирија со задача да истражува еден оперативец на ИД, но таа ја променила страната, се омажила за него, а потоа го предупредувала дека е под истрага, објави Си Ен Ен. Како што пишуваат американските медиуми, таа се омажила за Денис Кусперт, германски рапер кој станал важен регрутен офицер на Исламска држава. Агенциите за борба против тероризмот на два континента го следеле поради неговото растечко влијание во онлајн регрутацијата. Во Германија бил познат како Десо Дог, а во Сирија како Абу Тала ал-Алмани. Го величал Осама бин Лакден во една од неговите песни, му се заканувал на Барак Обама во пропагандните клипови, а во еден од нив в раце држел отсечена ...
| | веќе видена | слични

Преведувачка вработена во Федералното истражно биро (ФБИ), Даниела Грин (38), отпатувала во Сирија за да се омажи за поранешен германски рапер, кој бил задолжен за регрутирање на борци за Исламската држава (ИД), а за кого таа требала да врши истрага, пренесува британски „Гардијан“.Грин го предупредила џихадистот дека е под истрага и се вратила во САД, бидејќи била во недоумица поради случајот. Преведувачката потоа признала дека дала лажен исказ поврзан со меѓународен тероризам и била осудена на две години затвор. Таа била пуштена на слобода во август минатата година.Жената која течно зборува германски, во јануари 2014 година била задолжена за спроведување на истрага за германскиот државјанин Денис Кусперт, кој го прифатил името Абу Тала ал-Амани во Сирија и станал познат по заканите кон американскиот претседател Барак Обама во пропагандна снимка на ИД.Во јуни 2014 година, Грин го известила ФБИ дека ќе оди во Германија во посета на нејзиното семејство, но наместо тоа, таа заминала во Турција, откаде што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Даниела Грин, преведувач во ФБИ со висок степен на безбедносно овластување го лажела Бирото и се омажила за висок и важен оперативец на Исламската држава, пренесува CNN. Како што пренесува медиумот, „одметнатата“ агентка на ФБИ била пратена во Сирија во 2014 година со задача да го истражува еден оперативец на терористичката организација, но таа ја сменила страната, се омажила за него и нормално, го предупредила дека е под истрага. „Сагата на Грин , која досега не е објавена, го открива срамот и загрозувањето на националната безбедност во ФБИ, агенцијата која ја презеде мисијата да ги открие и отстрани оние кои ја поддржуваат Исламската држава“, пренесува CNN. Целиот случај го отвора прашањето дали Грин добила привилегиран третман во министерството за правда откако е првообвинета за релативно минорно дело, а потоа влегла и во преговори со судот околу помала казна во замена за соработка. „Деталите за случајот и понатаму се под велот на тајноста поради ознаката за тајност на судските списи“, пренесува CNN. Како ...
| | веќе видена | слични

Даниела Грин, преведувач во американското Федерално истражно биро (ФБИ), ја излажала својата организација и се омажила за важен оперативец на терористичката организација Исламска држава (ИД), пренесува CNN. Како што наведува американската куќа, „одметнатата“ агентка на ФБИ била испратена на задача во Сирија во 2014, со задача да истражува еден оперативец на терористичката организација, но потоа ја променила страната и се омажила за него, а притоа и го предупредила за истрагата што се водела против него. „Сагата на Грин, која досега не беше објавена, го открива срамот и ја загрозува националната безбедност во ФБИ, агенцијата која ја презема мисијата да ги открие и отстрани сите оние кои ја поддржуваат Исламска држава“, наведува CNN. Целиот случај ги отвора прашањата дали Грин добила привилегиран третман кај министерството на правда откако била првообвинета за релативно минорно дело, а потоа влегла и во преговори со судот околу помала казна во замена за соработка. „Деталите за ова и натаму се тајни поради ...
| | веќе видена | слични

Според неименуваните извори на телевизијата, соработничката на ФБИ е идентификувана како Даниела Грин. Во Бирото таа преведувала и имала на тој начин пристап до доверливи информации, а нејзиниот сопруг е идентификуван како Денис Кусперт. Телевизијата наведува дека тој бил еден од највлијателните припадници на Исламската држава, одговорен за регрутирање преку интернет на новите поддржувачи на организацијата, а исто така учествувал и во снимањето на џихадистичките пропагандни видео материјали, на едно од кои во рацете држи отсечена глава на маж. Во прилогот на СиЕнЕн се истакнува дека Грин го предупредила Кусперт за тоа дека американските власти започнале истрага против него. Но набрзо, неколку седмици откако стапила во бракот, жената најверојатно ја сфатила својата грешка и се вратила во САД. По враќањето се согласила да соработува со американските разузнавачки агенции, а исто така ја признала вината за давање лажни информации кои се однесуваат на меѓународниот тероризам. Грин била осудена на двегодишна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Америка во шок: Припадничка на ФБИ побегнала во Сирија и се омажила за терорист!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: