Имале грешки: Ќе се корегираат учебниците за основно и средно образование


Министерството за образование и наука предлага брза корекција на утврдени грешки во учебниците за основно и средно образование. Предлогот за измени во Законот за учебници содржи и можност, на конкурсите за учебници, освен домашните автори, да учествуваат и издавачи со адаптирани учебници од странство. Од Владата велат дека тоа е со цел да не се чека цел временски циклус за учебниците, туку да се интервенира веднаш. Владата по предлог на Министерството за образование и наука вчера ја усвои информацијата за воведување нова стипендија за студентите што студираат за професори за основно образование уште од првата година на студиите во висина од 6.000 денари. Од Владата велат дека оваа мерка ќе придонесе за унапредување на квалитетот на наставните кадри во основното образование. Емил Десподов
| | веќе видена | слични

Учебната 2017/2018 година веќе забразди и во второто полугодие, а оваа година требаше да биде реформска во образованието. Тие реформи беа најавени уште на крајот од минатата учебна година, која заврши со „триумфално“ укинување на екстерното тестирање, како прв потег на актуелната влада по нејзиното преземање на власта, на почетокот од јуни 2017 година. На почетокот на учебната година, во септември 2017-та, од Министерството за образование и наука амбициозно беа најавени реформските зафати, но образовниот процес започна без учебниците по предметите „Општество“ за четврто одделение и „Граѓанско образование“ за осмо одделение, кои беа повлечени од наставата поради претставка од народниот правобранител за дискриминаторски содржини во овие учебници. Од целиот реформски процес во образованието, како итна се наметнаа ревизијата и измената на содржините во учебници не само на оние по предметите што ги посочил народниот правобранител туку и на некои други учебници и учебни помагала.Првото полугодие учениците и ...
| | веќе видена | слични

Помалку администрација и поголема слобода и плати, бараат наставниците. Учениците пак, очекуваат и законски измени за унапредување на ученичкото организирање и учество во процесот на носење одлуки во средните училишта. Малку пари, застарени наставни програми и планови, преопширни содржини и преголем број на предмети, наставници со ниски плати и незадоволни ученици кои со години се жалат дека треба да учат и предмети кои никогаш нема да им требаат, е сликата на средното образование во државата која треба да се смени, велат упатените. Во својата анализа тие наведуваат дека очекуваат да има намалување на административните обврски , а на наставниците да им се овозможи поголема слобода, ревизија на учебниците и квалитетни промени на учебниците по кои ќе се предава, како и намалување на бројот на ученици во паралелките. „Програмите се многу стари, од одамна, треба да има измени и во Законот за средно, пред сè поради намалување на бројот на ученици во паралелка. Тоа ќе го подобри квалитет на образование. Има ...
| | веќе видена | слични

Учителката Анета Утковска од училиштето „Ацо Шопов” од Радишани е избркана од работа. Градоначалникот на Бутел не и го продолжил договорот за работа. Родителите револтирани. Учителката Анета Утковска од училиштето „Ацо Шопов” од скопската населба Радишани сред учебна година е избркана од работа. Градоначалникот на Бутел, каде е лоцирано училиштето не и го продолжил договорот за работа кој бил на определено време. Родителите револтирани. Бараат да се врати учителката, зашто сметаат дека смената со нов кадар ќе предизвика психолошки проблем кај нивните деца, бидејќи досега се навикнале на предавањата на досегашната учителка. Родителите на децата од второ Б одделение велат дека политиката не ги интересира, а со овој потег биле загрозени правата на децата. Екипата на Алфа беше во училиштето, а директорката барем денеска не беше расположена за коментар. Промената на наставниот кадар следува по сменетата на старата директорка. Директорката на училиштето сепак не излезе пред школскиот двор, но затоа ги испрати ...
| | веќе видена | слични

Стратегија за модерно образование, со која ќе се зголеми квалитетот, а ќе се намали број на предмети и бројот на ученици во паралелките, но тоа нема да значи намалување на бројот на наставниот кадар, велат од МОН за стратегијата за образование до 2025. Реафирмирање на автономијата на универзитетите и унапредување на квалитетот на основното и средното образование се меѓу главните приоритети со кои се занимава Стратегијата за образование 2018-2025, што Владата ја усвои на последната седница Во изработката на стратегијата учествуваат многу професори, а таа со занимава со прашања како - Какво треба да биде образованието во Македонија до 2025 година ? и Кои се стратешките политики и акциските мерки со кои може да се оствари образованието, поаѓајќи од состојбата во која моментално се наоѓа образованието во Македонија? „Стратегијата за образованието на Република Македонија за 2018-2025 година и нејзиниот Акциски план беа изработени со финансиска и техничка поддршка од страна на Европската унија, преку процес на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Владата на вчерашната седница ја разгледа и усвои Стратегијата за образование 2018-2025. -Стратегијата за образованието на Република Македонија за 2018-2025 година и нејзиниот Акциски план, беа изработени со финансиска и техничка поддршка од страна на Европската Унија, преку процес на консултации и учество, на многу експерти, наставници и професори, претставници на јавни институции, невладиниот сектор и други лица заинтересирани за развивање на човечките ресурси и образовните политики во Република Македонија, се вели во владиното соопштение.
| | веќе видена | слични

Владата вчера ја усвои предлог Сеопфатната стратегија за образованието 2018-2025 и нејзиниот Акциски план, изработени со финансиска и техничка поддршка од страна на Европската Унија, преку процес на консултации и учество, на многу експерти, наставници и професори, претставници на јавни институции, невладиниот сектор и други лица заинтересирани за развивање на човечките ресурси и образовните политики во Република Македонија. Целта на Стратегијата е подобрување на содржината на образованието и нејзината релевантност за развојните приоритети на македонското општество и за потребите на пазарот на трудот, како и за прифаќањето на мултикултурализмот, меѓуетничката интеграција, инфраструктурата на образовниот систем, вклучително градбите, опремата, наставните и асистивните технологии, на капацитетите на човечките ресурси, вклучувајќи ги раководните лица, кадарот и стручните служби и на квалитетот и делотворноста на образовниот процес; законодавството, управувањето и финансирањето. Претшколско образование Во ...
| | веќе видена | слични

Подобрување на содржината на образованието во однос на приоритетите на нашето општество, особено за потребите на пазарот на трудот, инфраструктурата на образовниот систем, вклучително градбите, опремата, наставните и асистивните технологии, законодавството, управувањето и финансирањето... Сево ова е предвидено во Стратегијата за образованието на Република Македонија за 2018-2025 година и нејзиниот Акциски план кои Владата ги усвои на вчерашната седница. Обемниот документ е изработен со пари и техничка поддршка од Европската унија. Во неговата изработка учествуваа многу експерти, наставници и професори, претставници на јавни институции, невладини организации кои се занимаваат со образовните политики во Република Македонија. На седницата беа усвоени и активностите за изработката на Стратегијата за паметна специјализација. Од Владата велат дека овој документ е на високо место во агендата на Европска Унија. Документот лани во Трст го потпишаа премиерите на Западен Балкан, за зголемена интеграција на регионот. ...
| | веќе видена | слични

Учениците во основното училиште “Фаик Коница“ во село Слупчане – Кумановско, учат без учебници по неколку предмети. Во училиштето има 700 ученици. Но голем број од нив учебниците не ги користат затоа што, како што тврдат и наставниците, тие се полни со грешки. „Најмногу проблеми имаме со предметот за иновациите, воопшто немаме учебници. Наставниците и учениците се снаоѓаат на различни начини. Во книгата по музичко има проблеми. Наставниците, родителите и учениците не се согласуваат со овој учебник. Има имаме текстови, но не се прилагодени за албанските ученици“, додава Нагиб Авдија. Наставникот по музичко образование вели дека учебникот е неразбирлив. Вежбанките по Основи на техничко образование ги користат на македонски јазик, а наведуваат проблеми и во книгите по Хемија и Физика. Професорот по Хемија, Веби Јахиу вели дека учебникот е лошо преведен. „Имаат неколку недостатоци. Како прво грешки во преводот. Не знам како се верзиите на англиски и македонски јазик, но мислам дека во иднина учебниците по Хемија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стратегија за образование за периодот 2018 - 2025 година е усвоена на денешната седница на Владата.Како што информира владината прес-служба, Стратегијата, со Акциски план, беа изработени со финансиска и техничка поддршка од страна на Европската унија.Документите се подготвени преку процес на консултации и учество на многу експерти, наставници и професори, претставници на јавни институции, невладиниот сектор и други лица заинтересирани за развивање на човечките ресурси и образовните политики во Република Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 144 | | | веќе видена

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс претстави услови за одложување на брегзит и ги повика Британците да останат во царинската унија на ...
сите 242 | | | веќе видена

Охрид, 16. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ...
сите 208 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 130 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден во победа на претстојните претседателски избори. Партијата не размислува за бојкот, но вели не ја исклучува ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Имале грешки: Ќе се корегираат учебниците за основно и средно образование

Од:
До кого (е-маил):
Порака: