Вардар со Хмирова во составот во финалето против Ѓер


Будимпешта - Татјана Хмирова ќе биде во конкуренција за денешното финале на Лигата на шампионите против Ѓер и покрај црвениот картон што го доби на вчерашната средба со ЧСМ Букурешт. Судиите со доделувањето на црвениот картон на Хмирова веднаш и покажаа и син, и следуваше дополнителен извештај. По разгледувањето на видео снимката и извештајот на судиите за ситуацијата, ЕХФ реши нема да покрене никаква дополнителна дисциплинска постапка против ракометарката на Вардар. Натпреварот Вардар - Ѓер на завршниот "фајнал фор" турнир во Будимпешта е закажан за 17:45 часот.
| | веќе видена | слични

Ракометарките на Вардар не го повторија историскиот успех на Кометал ЃП од пред 15 години, кога првпат еден женски македонски ракометен клуб триумфира во Лигата на шампионите (ЛШ). Вардарки не го подигнаа шампионскиот пехар како што тоа го сторија ракометарките на Кометал ЃП, Индира Кастратовиќ, Гордана Нацева, Наталија Малахова-Тодоровска, Олга Бујанова, Милева Велкова и другите ракометарки на клубот во 2002 година. А, беа на чекор. Во спортската сала „Ласло Пап“ во Будимпешта (пред 12.000 гледачи), ги делеше само еден гол во регуларниот тек од играта (26-26), го имаа последниот напад, но... Во продолжението од двапати по пет минути пораз од еден гол 30-31 и европската титула, трета во нивната историја, а во шестото финале, замина кај унгарскиот шампион Ѓер. - Атмосферата беше одлична, честитки до Ѓер, но сакам да им заблагодарам и на моите ракометарки. Горда сум на нив, бидејќи одиграа одлична сезона. Не е лесно за еден тим кога трипати во сезоната ќе го смени тренерот. Им благодарам за поддршката и на ...
| | веќе видена | слични

 Сепак Европската ракометна федерација им оддаде признание на неколку ракометарки на европскиот вицешампион Вардар. За завршниот турнир во Будимпешта на кој македонските шампионки дури по продолженија  го загубија финалето од  унгарски Ѓер  со 31-30, Михаела Димовска во Дневникот разговараше со младата ракометарка на Вардар Сара Ристовска. Во видеото погледнете го целиот разговор.
| | веќе видена | слични

Седумдесет минути траеше финалето на завршницата од женската ракометна Лига на шампионките во Будимпешта меѓу унгарскиот Ѓер и македонскиот Вардар, кое на крајот заврши со победа за Унгарките (31-30 (26-26, 15-12). Ѓер успеа третпат да се искачи на врвот во Европа, а Вардар направи чекор понапред по трите бронзени медали и од Будимпештa, по својот четврти настап на завршницата во низа, се враќа со сребро. - Атмосферата беше одлична, му честитам на Ѓер за победата, но сакам да им се заблагодарам и на моите ракометарки. Горда сум на тимот затоа што одигра одлична сезона. Не е лесно за тимот кога трипати во сезоната ќе се смени тренерот. Навивачите беа одлични и им благодарам за поддршката што ни ја дадоа – порача Ирина Дибирова, тренер на Вардар. „Црвено-црните“ имаа убава шанса уште во регуларниот дел од натпреварот да ги решат сите дилеми, но во последните 40-ина секунди не стигнаа да реализираат за победнички гол, па остана 26-26 и натпреварот отиде во продолженија од 2х5 минути. А таму Ѓер го контролираше ...
| | веќе видена | слични

По одличната игра и победата над актуелниот европски шампион во Лигата на шампионките (ЛШ) романскиот Букурешт со 38-30 (21-13), ракометарките на Вардар во четвртиот обид стигнаа до првото финале на фајналфор-турнирот во Будимпешта. Пречка до освојување на шампионскиот пехар за вардарки синоќа беше двократниот европски првак Ѓер. Вардар по Кометал Ѓорче Петров стана втората македонска екипа што ќе се бори во титулата европски првак. Кометалки трипати играа во финалето во ЛШ (во 2000, 2002 и 2005-та), двапати беа втори, а во 2002 година станаа европски шампионки постигнувајќи го најголемиот успех за македонскиот женски ракомет.Со оглед на тоа дека Ѓер и Вардар сезонава беа најуспешните екипи во ЛШ завршувајќи на првите позиции во групите 1 и 2 не изненадува фактот што токму овие две екипи се сретнаа во финалето. Сезонава вардарки го имаат најдобриот напад со просек од 31 гол по натпревар наспроти 30-те на Ѓер. Унгарките се тие што ја имаа најдобрата одбрана со просек од 23,6 примени голови по натпревар.Од ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Седумдесет минути траеше финалето на Лигата на шампионите, и дури после продолженијата беше решено кој ќе биде новиот европски првак. Ѓер успеа по третпат да биде на врвот, а Вардар првпат го освојува сребрениот медал. Унгарките победија со 31:30 (26:26, 15:12). По трите бронзени медали, Вардар сега од „фајнал фор“ се враќа со сребро. „Црвено-црните“ имаа убава шанса уште регуларниот дел од натпреварот да ги решат сите дилеми, но во последните 40-тина секунди не стигнаа да реализираат за победнички гол, па остана 26:26 и натпреварот отиде во продолженија од 2х5 минути. А таму Ѓер веднаш зголеми на 29:26. Првите пет минути завршија во корист на Унгарките кои водеа со 29:28. Неизвесноста ја имаше во секој напад, во секоја топка. Така беше и во вториот дел од продолжението, но клучно беше што при резултат 30:29 и со играч повеќе македонскиот првак не реализира, односно судиите свиреа пробивање од Лакрабер. Потоа Мерк постигна гол за водство 31:29. Вардарки возвратија но последниот напад го имаа домаќинките. И ...
| | веќе видена | слични

Вардар не успеа да го повтори успехот на Кометал Ѓорче Петров, да се искачи на ракометниот трон на Европа, откако синоќа, дури по продолженија, минимално со 31:30, загубија од унгарскиот Ѓер. Иако беа поразени во финалето, „црвено-црните“ ракометарки покажаа како се бранат боите на клубот. Сребрените од Будимпешта, утрово слетаа на скопскиот аеродром и се вратија дома. И покрај тоа што не блесна златото на нивните гради, тие се нашите шампионки.
| | веќе видена | слични
7 копии

Екипата на Вардар го освои сребрениот медал на завршниот турнир од Лигата на шампионите, откако во финалниот натпревар загуби од Ѓер со 31-30 по продолженија. Вардарки оставија многу позитивни моменти од турнирот во Будимпешта, а на својата адреса добиваат само пофални зборови. Еден од нив е и претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, кој му го честита на Вардар освојувањето на второто место во Лигата на шампионите. – Сакам да ви честитам на играта што ја покажавте, и на максималното залагање на денешниот натпревар. Македонија е со вас и кога победувате и кога губите. Ова е голем успех, и за вас, и за Вардар, и за сите нас. Бидете горди на тоа. Ви посакувам успех на целиот тим и во иднина. Поздрав до сите – се вели во честитката упатена до ракометниот клуб Вардар. Нека овој успех биде поттик на вардаровите ракометарки и уште во наредната сезона, конечно да ја израдуваат македонската јавност со еден златен медал, како што беше примерот со Кометал ЃП пред 15 години.
| | веќе видена | слични

Само еден гол го делеше Вардар од шампионската титула во Лигата на шампионите на четвртиот Ф4 во унгарската престолнина, но вардарки се уште не го кажале последниот збор… 1.И радост и тага во два дена По трите „бронзи“, вардарки годинава од Будимпешта носат „сребро“. Македонскиот шампион стигна до големото финале во Лигата на шампионите, во полуфиналето му наплати „поштено“ ЧСМ Букурешт за ланскиот пораз, но титулата останува сон за наредната година. Унгарскиот Ѓер беше посилен овој пат, на теренот, на трибините, па и на записничката маса, ако сакате. Впрочем, Ѓер е 14 години во ЛШ, Вардар четири. Ѓер има шест финалиња, Вардар го играше првото. Ѓер има три шампионски титули, Вардар се уште ја сонува првата. Ѓер го има официјално најдобриот тренер во ЛШ на својата клупа, Вардар сезонава го води кој како стигне… На крај кога ќе се подвлече црта, се си има влијание, повеќе или помалку. Вардарки ја посакуваа титулата, годинава можеби повеќе од кога и да е. И беа блиску, многу блиску, на еден гол до целта. Се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЖРК Вардар не успеа да го повтори триумфот на Кометал Ѓорче Петров и да стане вториот македонски тим кој го крева трофејот од ЕХФ Лигата на шампионите, откако беа поразени од Ѓер по продолженија со 31:30. Сепак пласманот во самото финале, и големата борба за трофејот ги стави меѓу најдобрите во сезоната која заврши. Меѓу трите најдобри се најде французинката Александра Лакарбер з ашто може да видите ТУКА . Французинката го има и најубавиот гол на Ф4, а тука е и најпрецизната на турнирот Андреа Пенезиќ, головите на ракометрките на Вардар може да ги видите ТУКА . Од петте најдобри одбрани дури четири се на голманките на Вардар. Две има Амандин Лејно, и по една Мајса Песоа и Ина Суслина. Интеревенциите може да ги видите ТУКА . Во најдобрата постава имаше место за Камила Херем, Голман – Кари Гримсбо (Ѓер) Лево Крило – КАМИЛА ХЕРЕМ (ВАРДАР) Лев Бек – Кристина Неагу (Будуќност) Среден Бек – Ники Грот (Ѓер) Десен Бек – Нора Морк (Ѓер) Десно Крило – Кармен Мартин (Букурешт) Пивот – Мерит Фрафјорд (Лајпциг) Најдобар ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар со Хмирова во составот во финалето против Ѓер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: