Србија и Македонија ги зајакнуваат воените и дипломатските врски


Двете земји ги подобруваат билатералните односи, регионалната безбедност и интеграцијата во ЕУ преку соработка. Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски (лево), и српскиот министер за одбрана, Братислав Гашиќ, вршат смотра на почесната гарда во Белград. [Никола Барбутов/SETimes] Министрите за одбрана на Србија и Македонија се согласија да го интензивираат военото образование и меѓуармиската соработка, со цел да се одговори на актуелните безбедносни ризици, со оглед на тоа што државјани на двете земји сѐ повеќе учествуваат во странски војни. „Исто така, разговаравме за размена на искуствата поврзани со учеството во мировните операции, користењето на капацитетите на нашите бази на Југ и Центарот за обука за антинуклеарна-биолошко-хемиска одбрана во Крушевац, и заеднички подготовки на единиците за вонредни ситуации“, рече српскиот министер за одбрана, Братислав Гашиќ. Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски, ја истакна решеноста на својата земја за идна соработка со Србија. „Воената академија ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Проблемите со кои се соочува Македонија на патот кон ЕУ и НАТО, селективниот пристап и двојните стандарди кон земјава, толерирање на непочитувањето на меѓународното право и обврски, како и на пресудата од Меѓународниот суд за правдата, се дел од проблемите за кои зборуваше претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето на 38. Европска средба на Трилатералната комисија во Белград. Таа поради својот таинствен имиџ и политичкиот бизнис „дрим тим“ состав предизвика големо внимание во регионот. Најголемите светски и европски индустријалци, од извршниот директор на „Ротшилд групата“ Најџел Хигинс, до Питер Сатерленд, претседателот на најголемата инвестициска банка „Голдман сакс“, заедно со бившите политичари и државници кои имаат огромно влијание надвор од националните граници викендов се собраа во Белград. Наводно, бил повикан и Хенри Кисинџер, кој, сепак, од здравствени причини не дошол во престолнината на Србија. Иванов, кој беше поканет на состанокот заедно со уште неколку лидери во регионот, учествуваше во дебата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Македонија Ѓоге Иванов и премиерот на Србија Александа Вучиќ се согласија во саботата дека има простор за унапредување на економската соработка помеѓу двете држави и дека е потребно да се пронајдат модалитети за полесен и побрз промет на стоки и услуги. Српскиот премиер Вучиќ за време на средбата со Иванов која се одржа во Белград, оцени дека има простор за унапредување на економската соработка помеѓу двете држави и дека е потребно во таа насока да се пронајдат модалитети за полесен и побрз промет на стоки и услуги, соопшти Канцеларијата за односи со јавноста на српската влада. Претседателот Иванов се согласил со предлогот и заклучи дека стоковата размена помеѓу двете држави, која сега изнесува 800 милиони евра годишно, лесно би можела да достигне една милијарда евра. Двајцата соговорници констатираа дека реализацијата на инфраструктурните проекти ќе придонесе за посилно поврзување на Македонија и Србија, за унапредување на економските односи, како и за стабилноста во регионот.
| | веќе видена | слични

Земјите од регионот и патот кон ЕУ е темата на која претседателот Ѓорге Иванов имаше обраќање на состанокот на европската група на Трилатералната комисија во Белград Земјите од регионот и патот кон ЕУ е темата на која претседателот Ѓорге Иванов имаше обраќање на состанокот на европската група на Трилатералната комисија во Белград на која присуствува на покана на Жан Клод Трише и српскиот премиер Aлександар Вучиќ. Според принципот на кој функционираат ваквите состаноци, од кабинетот на Иванов нема дополнителни информации за детали од обраќањето на шефот на државата ред 180 претставници од европската и светската политика. Дебатата се одвиваше зад затворени врати. Единствено од кабинетот на Иванов брифираат дека претседателот настапил со објективна претстава на фактите за проблемите на патот кон ЕУ и НАТО со кои се соочува Македонија. Укажал на селективниот пристап и двојните стандарди кон нашата држава што доведува до тоа да се толерира непочитување на меѓународното ...
| | веќе видена | слични

Во хотелот Краун Плаза за првпат Трилатералната комисија за Европа одржува состанок во Белград. Тој се одржува во целосна тајност и без присуство на медиумите. МТВ неофицијално дозна дека тема на средбата се Европските перспективи и односот помеѓу земјите на Балканот, енергетиката и Украина. Претседателот Ѓорѓе Иванов имаше свое обраќање пред 180 преставници на светската економска и политичка елита, меѓу кои се и водечките лица на Светската банка, ММФ, Европската централна банка. Тука е и Питер Сатерленд- претседател на Голдман Сакс-најголемата инвестициска банка во светот, како и директорите на Ротшилд групацијата, Дојче банк, од Ројал Дач Шел, Сони, Форд, Боинг и други светски мултинационални компании. Состанокот на Трилатералната комисија го отвори нејзиниот претседател Жан-Клод Трише „Ќе разговараме за европските прашања, за перспективата на европската интеграција, ќе ја испитаме сегашната ситуација со нашите руски и укаински соседи, ќе разговараме и за европските енергетски предизвици, како и за ...
| | веќе видена | слични

За ова, меѓудругото  претседателот Ѓорге Иванов зборуваше во обраќањето на денешната средба на 38-та европска средба на трилатералната комисија во Белград, јави. Иванов  имаше обраќање и учествуваше во дебата на темата „Земјите од регионот на патот кон ЕУ“. Поради тајноста на овој состанок детали не се откриваат. Сепак од извори на кабинетот, Иванов говорел за предизвиците на Македонија, проблемите на патот кон ЕУ и НАТО, селективниот пристап и двојните стандарди кон Македонија, што доведоа до тоа да се толерира непочитување на меѓународното право и дека ваквата практика не придонесува за стабилност во регионот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во рамки на официјалната посета на Србија, Иванов денеска имаше средба со српскиот премиер Алаксандар Вучиќ. На истата беа реафирмирани заемните определби за продолување на позитивната динамика во соработката меѓу двете земји, и во таа смисла беа истакнати очекувањата од следната заедничка седница на двете влади. Централно место во разговорите, како што информираат од Кабинетот на претседателот, имаа прашањата од сферата на економијата и крупните регионални инфраструктурни проекти кои ќе ги поврзуваат дравите и народите во регионот, како и соработката во сферата на евроинтеграциите.   Претседателот Иванов во рамки на посетата во Панчево ќе се сретне и со претставници на македонското малцинство во Србија .
| | веќе видена | слични

Белград, 1. ноември 2014 (ИНПРЕС) – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес во Белград оствари средба со претседателот на Владата на Република Србија Александар Вучиќ. На средбата беа реафирмирани заемните определби за продолжување на позитивната динамика во соработката меѓу двете земји, и во таа смисла беа истакнати очекувањата од следната заедничка седница на двете влади. Централно место во разговорите имаа прашања од сферата на економијата, крупните регионални инфраструктурни проекти кои ги поврзуваат државите и народите во регионот, како и соработката во сферата на евроинтеграциите. Претседателот Иванов денеска во Белград ќе учествува на 38-та средба на Европската група на Трилатералната комисија. Се очекува тој да оствари средба и со српскиот премиер Александар Вучиќ. Според најавите, Иванов ќе се обрати пред најголемите светски и европски банкари и индустријалци, како и поранешни и сегашни политичари, кои учествуваат на Трилатералната комисија, која првпат се организира во Србија. ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во српскиот главен град ќе учествува на 38-та средба на Европската група на Трилатералната комисија, што се оценува како собир на највлијателните луѓе во светот Се очекува тој денеска да оствари средба и со српскиот премиер Александар Вучиќ. Според најавите, Иванов ќе се обрати пред најголемите светски и европски банкари и индустријалци, како и поранешни и сегашни политичари, кои учествуваат на Трилатералната комисија, која првпат се организира во Србија. На конференцијата, ќе бидат отворени теми кои се од интерес на Република Македонија и за регионот. Според српските медиуми темите за кои ќе се зборува се Западен Балкан, актуелни состојби, визии за иднината, енергенси, Украина. - Тоа е можност за размена на мислења за предизвиците со кои се соочува Република Македонија и земјите од регионот на патот на интеграциите, за состојбите и перспективите на регионот, брифираат од Кабинетот на Иванов. На отворањето на 38-та средба на Европската група на Трилатералната ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Претседателите на Македонија и на Србија, Ѓорге Иванов и Томислав Николиќ, на вчерашната средба во Белград констатирале дека соработката меѓу двете земји е многу добра и оти пријателските односи се развиваат во духот на добрососедство и блиска соработка меѓу двата народа Инфраструктурата е доминантно прашање за кое станало збор на средбата, како и за развој на енергетските капацитети и да се обезбеди енергетска стабилност во регионот. Во фаза е формирање бизнис-клуб меѓу стопанственици од двете земји. Претседателот Иванов нагласи дека различните ставови по некое прашање не треба да ги спречуваат двете земји да имаат извонредни односи. Николиќ, пак, истакна дека политичкиот дијалог е интензивиран меѓу двете држави во изминатите две години со средбите на највисоко ниво. Изрази благодарност за помошта што Македонија му ја даде на српскиот народ за време на поплавите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 204 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 165 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија и Македонија ги зајакнуваат воените и дипломатските врски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: