Еврозоната со помала инфлација во декември

Според Евростат, 17 земји членки на еврозоната во декември забележале помала инфлација од прогнозираната, па последниот месец го завршиле со 2,7% "во минус". Откако во ноември еврозоната забележа инфлација од 3%, прогнозите се движеа дека декември ќе мине со 2,8%. Иако инфлацијата е над програмираниот праг на Европската централна банка од 2%, истата таа банка во ноември и декември ги намали референтните каматни стапки, па тие достигнаа рекордно ниско ниво од 1%. Според поголемиот број на економисти, еврозоната и во оваа година покрај се, ќе има инфлација од околу 2%.
| | веќе видена | слични

Источна Европа и понатаму расте побрзо од западниот дел на стариот континент и тој потенцијал ќе остане висок и следните години, смета гувернерот на Националната банка на Австрија Евалд Новотни и шефот на Рајфхајзен банката Херберт Степич. „Повеќето земји од источна Европа многу подобро стојат при исполнување на мастришките критериуми во врска со задолжувањата и дефицитот од старите држави на ЕУ“, рече Новотни на конференцијата „Јуромани“ во Виена.
| | веќе видена | слични

Брисел – Агенцијата за одредување на кредитен рејтинг „Стандард и Пурс“ ја намали прогнозата за рејтингот на Европската инвестициона банка на негативна, само по неколку дена откако го намали рејтингот на девет од 17 членки на еврозоната, како и на Европскиот фонд за финансиска стабилност. „Негативната прогноза ја одразува нашата проценка дека рејтингот на ЕИБ може да биде намален во текот на оваа или во 2013 година“, се неведува во соопштението на „Стандард и Пурс“. Брисел – Европскиот фонд за финансиска стабилност (ЕФСФ) одржа успешна аукција на шестмесечни обврзници, само по еден ден откако агенцијата „Стандард и Пурс“ го намали неговиот кредитен рејтинг, соопшти германската централна банка. Бундесбанка, која ја организираше аукцијата, наведе дека се продадени шестмесечни обврзници во вредност од 1,5 милијарди евра, со просечна каматна стапка од 0,2664 отсто, додека е забележана побарувачка од 4,6 милијарди евра. Сингапур – Еврозоната нема да се распадне наспроти должничката криза која го погоди ...
| | веќе видена | слични

Стапката на инфлација во 17-членaтa еврозона во текот на минатиот месец се намали на 2,7 отсто, со што продолжи трендот на нејзино намалување, но таа и натаму е над целта од два проценти поставена од Европската централна банка (ЕЦБ). Според најновите податоци на статистичката служба на ЕУ - Евростат, инфлацијата во еврозоната во декември се намалила на 2,7 проценти од ноемвриските 2,8 отсто. Ова е 13 месец по ред во кој стапката на инфлација во зоната на еврото е над зацртаното ниво на ЕЦБ. Најголемата економија во еврозоната, Германија во декември имала инфлација од 2,2 проценти, Франција од 2,7 отсто, а Италија, која се наоѓа под засилен притисок на финансиските пазари, имала стапка на инфалција од 3,7 отсто. Во текот на минатата година највисока месечна стапка на инфлација во еврозоната од три проценти беше забележана во септември. Инфлацијата на ова ниво се оддржа и во текот на октомври и ноември, по што се намали во последниот лански месец на 2,8 отсто.
| | веќе видена | слични

Останато

Романот на Виктор Иго, „Ѕвонарот на Богородичната црква“, кој зборува за грбавиот ѕвонар на црквата, Квазимодо, и за неговата љубов кон циганската убавица ...
сите 264 | | | веќе видена

По терористичките напади во Шри Ланка со најмалку 359 убиени, многумина се прашуваат зошто цел беше токму оваа јужноазиска земја и какви врски има таа со ...
сите 423 | | | веќе видена

Во првите три месеци од годинава Државниот санитарен и здравствен инспекторат поднел 20 пријави за родители кои не ги вакцинирале своите деца против мали ...
сите 208 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 431 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 176 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еврозоната со помала инфлација во декември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: