Како исправно да ја складирате храната во вашиот ресторан ?

СКЛАДИРАЊЕ НА ПРЕХРАМБЕНИ АРТИКЛИ СКЛАДИРАЊЕ НА ПРЕХ.АРТИКЛИ КОИ НЕМААТ ПОТРЕБА ОД ПОСЕБЕН РЕЖИМ (СУВО СКЛАДИРАЊЕ) Поголемиот број од прехрамбените артикли кои се конзервирани и артикли со низок степен на вода ( тестенини, концентрати, шеќер, брашно, млеко во прав исл.) не бараат пособен температурен режим и можат со сигурност да се чуваат –складираат, на собна температура во магацинските простории. За овие простории потребно е да се обезбеди добра вентилацијаа без разлика дали е по природен пат или се работи за вештачка вентилација. При складирањето потребно е да обрнете внимание на следното: 1. Прехрамбените артикли да ги ротирате по принципот ,, прво влегло, прво излегло,, FIFO, First in First out. 2. Редовно да се контролираат роковите на употреба. 3. Да се отстрани надворешната амбалажа преед да се стават прехрамбените артикли на рафтовите, бидејќи може да постои опасност од контаминација. 4. Ринфузните (рефус) пакувања и препакуваните артикли треба да бидат складирани во садови што лесно можат да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 152 | | | веќе видена

Во изминатите речиси три недели посетивме огромен број општини и населени места, со илјадници од вас разговаравме на повеќе теми, ги промовиравме придобивките ...
сите 303 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 137 | | | веќе видена

На 21 април и 5 мај избираме иднина. Со влезот во Европската Унија им отвораме нови врати на нашите млади и конечно создаваме услови за нив да ја бараат ...
сите 108 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како исправно да ја складирате храната во вашиот ресторан ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: