Како исправно да ја складирате храната во вашиот ресторан ?

СКЛАДИРАЊЕ НА ПРЕХРАМБЕНИ АРТИКЛИ СКЛАДИРАЊЕ НА ПРЕХ.АРТИКЛИ КОИ НЕМААТ ПОТРЕБА ОД ПОСЕБЕН РЕЖИМ (СУВО СКЛАДИРАЊЕ) Поголемиот број од прехрамбените артикли кои се конзервирани и артикли со низок степен на вода ( тестенини, концентрати, шеќер, брашно, млеко во прав исл.) не бараат пособен температурен режим и можат со сигурност да се чуваат –складираат, на собна температура во магацинските простории. За овие простории потребно е да се обезбеди добра вентилацијаа без разлика дали е по природен пат или се работи за вештачка вентилација. При складирањето потребно е да обрнете внимание на следното: 1. Прехрамбените артикли да ги ротирате по принципот ,, прво влегло, прво излегло,, FIFO, First in First out. 2. Редовно да се контролираат роковите на употреба. 3. Да се отстрани надворешната амбалажа преед да се стават прехрамбените артикли на рафтовите, бидејќи може да постои опасност од контаминација. 4. Ринфузните (рефус) пакувања и препакуваните артикли треба да бидат складирани во садови што лесно можат да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 205 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како исправно да ја складирате храната во вашиот ресторан ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: