Унгарската полиција нападна новинарска екипа на РТС


Унгарската полиција со пендреци нападнала и претепала новинарска екипа на РТС и ја уништиле нивната опрема, иако знаеле дека станува збор за новинари на српската национална телевизија. РТС јавува дека новинарката, снимателот и тон мајсторот се превезени во Суботица каде им е укажана помош Според новинарот на РТС, полицајците не престанале да ги тепаат иако тие ги предупредиле дека се медиумски работници.
| | веќе видена | слични

Вака за Блиц новинарката на РТС, Јована Ѓуровиќ го опишува хаосот на граничниот премин на Хоргош 2, каде била брутално претепана од унгарската полиција. Јована завршила со повреди на рацете, додека пак нејзиниот колега Мирослав Ѓурашиновиќ си заминал од граничниот премин со скршена рака и повреди по телото. Владо Хаџи Мијаиловиќ, исто така новинар во РТС добил неколку удари по главата и грбот. Опремата која ја носеле со себе на терен им е целосно уништена. -Бевме во група со други новинари кои ги снимаа бегалците кои пак се наоѓаа на 20 метри од унгарскиот кордон. Бегалците тргнаа кон кордонот бидејќи се надеваа дека ќе ја поминат границата. Во еден момент, околу 17 часот без никаков повод или причина, и без никакво предупредување унгарските полицајци почнаа да ги тепаат бегалците. Но ќотек добивме и ние, новинарите…и покрај тоа што со нас имавме камери, микрофони, фотоапарати. Не помогна ни тоа што се обидовме да им објасниме дека сме новинари и дека работиме во РТС, вели Јована. Таа била сведок и на ...
| | веќе видена | слични

- Во рацете носев крваво дете. Девојче од Сирија коe што врескаше и не разбираше што ѝ се случува. Тоа дете е на слични години како и моите деца, па токму затоа во тој момент не можев да престанам да мислам на нив, вели српскиот министер за труд и социјална политика. Српската јавност ја потресоа сцените од Хоргош кога полициските сили на Унгарија со пендреци, пластични куршуми и солзавец ги нападнаа мигрантите дури и на територијата на Србија, а во тој момент тука бил и српскиот министер за труд и социјална политика, Александар Вулин, кој што за српски "Ало!" вели дека во тој момент спасувал крваво дете. - Во рацете носев крваво дете. Девојче од Сирија кое што врескаше и кое што не разбираше што ѝ се случува. Токму во тој момент се присетив на моите деца, вели Вулин, при што додава: - Сите вие видовте како изгледаше сето тоа. Солзавец, пендреци и водени топови. Најболниот впечаток кој што го носам се крвавите деца. Министерот за труд и социјална политика претходно за српски "Новости" изјави: - Без разлика ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Унгарските полицајци ме фрлија на земја. Еден од нив ме крена и ме фрли на друга страна пред нозете на друг полициски службеник, кој пак продолжи да ме удира. Вака за Блиц новинарката на РТС, Јована Ѓуровиќ го опишува хаосот на граничниот премин на Хоргош 2, каде била брутално претепана од унгарската полиција. Јована завршила со повреди на рацете, додека пак нејзиниот колега Мирослав Ѓурашиновиќ си заминал од граничниот премин со скршена рака и повреди по телото. Владо Хаџи Мијаиловиќ, исто така новинар во РТС добил неколку удари по главата и грбот. Опремата која ја носеле со себе на терен им е целосно уништена. -Бевме во група со други новинари кои ги снимаа бегалците кои пак се наоѓаа на 20 метри од унгарскиот кордон. Бегалците тргнаа кон кордонот бидејќи се надеваа дека ќе ја поминат границата. Во еден момент, околу 17 часот без никаков повод или причина, и без никакво предупредување унгарските полицајци почнаа да ги тепаат бегалците. Но ќотек добивме и ние, новинарите…и покрај тоа што со нас имавме ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Унгарската полиција негира дека вчера апсела и тепала новинари на граничниот премин Хоргош 2, во моментот кога група мигранти преминаа на унгарска територија, а нејзините припадници за да ги растераат користеа пендраци, водени топови и солзавец, објави МИА. Во соопштението на полицијата се тврди дека во овој случај е постапувано согласно законите и тоа во ситуација која претставува напад на агресивни луѓе врз припадниците на полицијата, кои биле задолжени за чување на државните граници на Унгарија, односно надворешните граници на Европската унија. Унгарската полиција демантира дека се уапсени новинари, но додава дека три лица, државјани на Австралија, Словачка и Полска, се процесуирани поради основани сомненија дека илегално ја минале границата, по што се пуштени да се бранат од слобода. Шведскиот весник „Експресен“ денеска соопшти дека припадници на унгарската полиција вчера ја претпале неговата фоторпортерка Мери Петерсон, додека известувала за случувањата околу бегалската криза на унгарско-српската ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Припадници на унгарската полиција ја претепале фоторпортерката на шведскиот весник „Експесен“, Мери Петерсон, додека известувала за случувањата околу бегалската криза на унгарско-српската граница. Како што соопшти денеска главниот уредник на „Експересен“, Томас Матсон, полицајците со палки ја нападнеле 27-годишната Петерсон, нанесувајќи и повеќе повреди. Матсон врачил протест до унгарската амбасадорка во Шведска, Лили Макај на која и порачал дека тоа што вчера и се случило на неговата фоторепортерка е неприфатливо. – Новинарите кои извесуваат од кризни подрачја често се изложени на опасни ситуации, но мора јасно да се укаже кога полицајци ќе претепаат репортер, порача Матсон. Припадници на унгарската полиција на граничниот премин Хоргош вчера нападнаа и тричлена новинарска екипа на српската државна телевизија РТС, составена од новинарката Јована Ѓуровиќ, снимателот Владан Хаџи Мијаловиќ и тонецот Мирослав Ѓурашиновиќ, како и новинарот на полската телевизија ТВП, Јацек Тацик.
| | веќе видена | слични
5 копии

Стотина бегалци кои синоќа се обидоа да ја минат границата меѓу Србија и Унгарија ја пробиле жичаната ограда, а унгарската полиција употребила солзавец и водени топови за да ги сопре. Повредени се српски новинари и деца. Србија ја осуди реакцијата на унгарската полиција истакнувајќи дека тоа е направено на територија на Србија и дека Унгарија нема право да го прави тоа. При уривањето на оградата на преминот Хоргош 2 настанал вистински хаос. Според неофицијални информации, повредени се околу 300 луѓе меѓу кои и српскиот министер Александар Вулин. Унгарската полиција кон бегалците истрелала солзавци, а тие возвратиле со пластични чаши и други предмети. Полицијата потоа употребила водени топови, при што настрадал и српскиот министер. Во интервенцијата повредени се и неколку деца, а многу луѓе побарале лекарска помош. Унгарската полиција и претходно отворено се закани дека ќе примени сила, доколку бегалците се обидат да минат на унгарска територија. Меѓу повредените се и дел од новинарската екипа на РТС. Повреди ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Унгарски полицајци со пендреци го нападнале и уапсиле новинарот на државната полска телевизија ТВП (TVP), Јацек Тацик, обвинувајќи го дека нелегално ја преминал границата, пренесува „Мондо“. – Репортерот на полската телевизија TВП беше извлечен од страна на полицијата и уапсен под обвинение дека нелегално ја преминал границата – изјавил почесниот полски конзул во унгарскиот град Сегедин, Карол Бјернацки, кој во средата вечерта присуствувал на сослушувањето на полскиот новинар. Претходно во една од интервенциите против група на бегалци, која на кордонот фрлала со камења и разни предмети на граничниот премин Хоргош, полицијата со пендреци го нападнала и репортерот на полската телевизија. – Изгледаше мирно, но одеднаш унгарската полиција тргна кон бегалците, а нѐ тепаше и нас новинарите. Тогаш добив неколку удари – изјавил во вестите на TВП Тацик, на неколку минути пред да биде уапсен. – Стоевме близу унгарската полиција. Во еден момент изгубив контакт со Јацек. Не знам понатаму што се случуваше, но тој во ...
| | веќе видена | слични

Унгарските полицајци физички нападнаа новинарска екипа на РТС и ја уништиле нивната опрема, иако знаеле дека станува збор за медиумски работници. Како што јави Танјуг, нападнати биле новинар, снимател и тон мајстор на српската државна телевизија. Според новинарот на РТС, полицајците не престанале да ги тепаат иако тие ги предупредиле дека се медиумски работници.
| | веќе видена | слични
2 копии

Унгарските полицајци претепаа снимател, новинарка и тонец на српската државна телевизија и им ја скршија опремата иако знаеа дека се работи за медиумски работници. Во ескалацијата на судирот помеѓу мигрантите и унгарскита полиција, повредена е новинарката на РТС, Јована Ѓуровиќ која е претепана од унгарските полицајци, по што и беше укажана прва помош од српските лекари на границата, а потоа беше префлена во Суботица, јави РТС. Унгарските полицајци биле брутални и со снимателот Владан Хаџи Николиќ го притиснале на ѕид и го удирале со пендреци по главата и грбот, а потоа му ја скршиле камерата. На ист начин е претепан и снимателот на тон на телевизијата Мики Ѓурашиновиќ на кого му ја скршиле опремата. Здруженито на новинари на Србија, веднаш реагираше со барање Унгарија да се извини за нападот и да ја утврди одговорноста за нападот врз новинарите. – Не е дозволиво да се применува сила и кршење на меѓународните прописи за слобода и работа на новинарите, а Унгарија мора да обезбеди непречена работа на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 163 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова вечерва од Кратово им одоговори на сите загрижени за тоа како ќе била претседател на државата и врховен ...
сите 58 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 156 | | | веќе видена

Тое беше пораката на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски вечерва на отворената трибина во Гевгелија. – Првите благодети што ги ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Унгарската полиција нападна новинарска екипа на РТС

Од:
До кого (е-маил):
Порака: