Шилегов најави нов коридор со мост на Вардар


Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција го најави новиот инфраструктурен проект за изградба на нов коридор со мост преку реката Вардар. Новиот мост ќе го поврзува булевар АСНОМ кај хотелот Русија, преку Вардар, низ населбата Ќерамидница, се до раскрсницата кај скопското сајмиште. - Градот Скопје ја започна постапката за изградба на коридор за поврзување на Аеродром, Гази Баба и Центар. Пробивањето на овој сообраќаен коридор ќе даде исклучителна развојна компонента на градот и истиот ќе овозможи да патуваме побрзо и побезбедно. Од Ново Лисиче до Саем или од Автокоманда до ТЦ Бисер со автомобил ќе се стигнува за само 5 минути. Времето на движење за велосипедистите и пешаците, исто така, ќе биде драстично намалено – рече Шилегов. Новиот проект освен нов мост преку Вардар во должина од 120 метри предвидува и пробивање на нов и реконструкција на стар булевар во вкупна должина од 2170 метри, 5 вкрстувања, 6 коловозни ленти, велосипедски патеки во двете насоки, пешачки патеки и дрвореди. Новиот ...
| | веќе видена | слични

Ние и претходно веќе слушнавме дека холандската компанија MX3D планира да направи пешачки челичен мост преку каналот во Амстердам. Мостот е завршен, а останува само конечно да се постави преку каналот. Холандската компанија за изградба на овој единствен 3Д печатен челичен мост користела 4 роботи, 4,5 тони челик и околу 1.100 километри жица за да се направи оваа необична структура. Самиот мост е долг 12,5 метри, широк 6,3 метри, а висок околу 2 метри, направен од нов вид челик. За негово печатење биле потребни 6 месеци. Во него се вградени 4.500 килограми нерѓосувачки челик. Проектот за овој прв метален 3Д мост, е финансиран од страна на градот Амстердам, а во изградбата освен MX3D компанијата учествувале и британската инженерска компанија Arup, и експерти од Imperial Collegea во Лондон. MX3D планира да ја искористи технологијата и знаењето за изградба на нови мостови и за комерцијализација на 3Д печатењето на метали во други индустрии каде се неопходни метални делови со сложен облик и структура. Наскоро во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 177 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 39 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Тајм“ изјави дека би размислил за употреба на воена сила против Иран, за да го спречи да се снабди со ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов најави нов коридор со мост на Вардар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: