Исландскиот писател Браги Олафсон гостин на „Про-за Балкан`


7 копии

Исландскиот писател Браги Олафсон ќе биде специјален гостин на 5. Интернационален литературен фестивал "Про-за Балкан", што ќе се одржува од 28-ми до 30 мај во Скопје. Тој ќе биде во друштво на уште шест писатели од Балканот. Организаторот на фестивалот, издавачката куќа "Икона", ги издаде романите "Миленичињата" и "Амбасадорот" на Олафсон, во превод на Натка Најдов. Двете дела ќе бидат промовирани во рамките на тридневниот фестивал. - И покрај завидната писателска кариера, Олафсон, пред с?, е познат како музичар. Тој беше дел од познатиот бенд "Шугаркјубс" и со години верен басист на Бјорк. Роден е во Рејкјавик во 1962 година. Интересен е изборот на професии кои тој го имал. Работел како поштар, службеник во банка, асистент на продажба, музичар, новинар...Тој е косопственик на музичката компанија "Бад тасте Лтд.", што постои 30 години и издава популарна музика, џез, модерна исландска музика, соопшти организаторот на фестивалот. Неговите романи "Слободни денови" и "Миленичињата" биле во потесен избор на ...
| | веќе видена | слични

За распаѓањето на бендот „Шугаркјубс“, во кој членуваше и Бјорк, тапанарот Сигтригур Балдурсон вели дека е многу интимна приказна која не ја раскажуваат често кога даваат интервјуа, но овој пат реши да ја сподели бидејќи смета дека поминал доволно долг период, па со неговата исповед нема да повреди никого Во една мала земја како Исланд, која брои 330 илјади жители, е навистина тешко како музичар да се пробиеш надвор од границите на земјата и да ги освоиш поголемите музички пазари. Но, веројатно ако ја имаш вистинската формула за успех, тоа нема да претставува проблем. А Исланд ја има. Секој млад или нов музичар од оваа ладна островска земја се поставува една цел пред себе, да се постигне барем третина од она што успеале Бјорк, „Сигур Рос“, „Шугаркјубс“, „Оф Монстерс енд Мен“, „ГусГус“, „Киасмос“... Сигтригур Балдурсон, или за пријателите познат како Сиги, во рамките на годинашното издание на МЕНТ фестивалот во Љубљана одржа предавање на тема „Зошто толку многу музика во мала земја како Исланд?“ И навистина, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Издавачката куќа "Икона", ги издаде романите "Миленичињата# и "Амбасадорот# на Олафсон. И покрај завидната писателска кариера, Олафсон, пред се, е познат како музичар. Тој беше дел од познатиот бенд „Шугаркјубс" и со години верен басист на Бјорк Исландскиот писател Браги Олафсон ќе биде специјален гостин на 5. Интернационален литературен фестивал „Про-за Балкан", што ќе се одржува од 28 до 30 мај во Скопје. Тој ќе биде во друштво на уште шест писатели од Балканот. Организаторот на фестивалот, издавачката куќа „Икона", ги издаде романите "Миленичињата" и "Амбасадорот" на Олафсон, во превод на Натка Најдов. Двете дела ќе бидат промовирани во рамките на тридневниот фестивал. "И покрај завидната писателска кариера, Олафсон, пред се, е познат како музичар. Тој беше дел од познатиот бенд „Шугаркјубс" и со години верен басист на Бјорк. Роден е во Рејкјавик во 1962 година. Интересен е изборот на професии кои тој го имал. Работел како поштар, службеник во банка, асистент на продажба, музичар, новинар...Тој е ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 183 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 179 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Исландскиот писател Браги Олафсон гостин на „Про-за Балкан`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: