Исламската заедница ги отфрла тероризмот и екстремистичките организации

Муслиманите сè повеќе ги доживуваат ИДИЛ и „Боко харам“ повеќе како криминални отколку религиски организации. Муслиманите се оддалечуваат од екстремистичките организации. [АФП] Многу муслимани се сè покритични во однос на Исламистичката држава, претходно позната како ИДИЛ, како и „Боко харам“ и други исламистички екстремистички групи, велат експертите. Муслиманите на Балканот таквите организации ги доживуваат како криминални, што ја користат религијата да ги прикријат своите брутални дејства, рече Дашамир Беџули, професор на универзитетот во Приштина во Косово. „Најприродната реакција на албанските муслимани во практиката е да се одалечат веднаш од овој пристап и да се идентификуваат со вистинскиот Ислам и со европските вредности“, изјави Берџули за SETimes . Преку исламската заедница, многумина реагираа откако екстремистите издадоа фатва минатата седмица, наредувајќи им на жените во регионот околу Мосул да бидат обрежани и истерувајќи ги христијаните, со одземање на нивните имоти. „Тие убиваат луѓе. Тоа е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со ...
сите 398 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 229 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 52 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 345 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 203 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 258 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Исламската заедница ги отфрла тероризмот и екстремистичките организации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: