Имам од БиХ цел на радикалните исламисти

Полицијата ја продолжува потрагата по радикалните исламисти кои го нападнаа имамот од БиХ Селведин Бегановиќ. Радикалните исламисти регрутираат луѓе од Балканот да им се приклучат во нивните борби во Ирак и Сирија. [AФП] Полицијата во Босна и Херцеговина (БиХ) се обидува да ги пронајде радикалните исламисти кои го нападнаа имамот Селведин Бегановиќ, муслимански проповедник во Трново, северна БиХ, овој месец. Бегановиќ се најде во фокусот на вниманието на јавноста пред три месеци, откако отворено се спротивстави на заминувањето на граѓаните на БиХ во Сирија, за да се борат за Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ). Во отворено писмо Бегановиќ го повика Билал Босник, кој е осомничен дека е духовен водач на групата што регрутира државјани на БиХ да се борат на страната на исламските милитанти во Сирија, да ги прекине своите практики. Бегановиќ беше нападнат неколку пати во изминатите три месеци. Во последниот напад, пред неговата џамија, Бегановиќ беше прободен три пати со нож, при што се здоби со помали ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Безбедносни експерти предупредуваат дека џихадистичката група Исламска држава „го зела на нишан“ Балканот, со идеја да создаде „исламски калифат“ во регионот, наречен „Балканистан“, тврди италијанскиот електронски весник „Италинтермедиа Глобалист“. Професорот на Белградскиот универзитет и експерт за антитероризам Милан Мијалковски предупредува дека џихадистите се закана што се надвиснува над Балканот. Според него, позитивен чекор претставуваат мерките на земјите од регинот со кои се предвидуваат строги казни за оние што ќе заминат да се борат на страна на џихадистите во Сирија и Ирак. – Тие мерки треба да се применат ефикасно, ако се им предвид дека стотици жители на балканските земји, но и од други регион, се борат во редовите на џихадистите, наведува Мијалковски, додавајќи дека државите на Балканот се плодна почва за регрутирање на џихадистички борци. Според италијанскиот весник, друг проблем се „заспаните ќелии“ на џихадистите, кои ги има насекаде низ Стариот континет и кои во секој момнет се подготвни за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Експертите за безбедност и тероризмот веќе предупредија дека групата ” Исламска држава ” го зела на нишан Балканот . Според некои од овие експерти џихадисти имаат намера да создадат вистински калифат на Балканот , наречен Балканистан , соопштува италијанското електронско издание “ИталинтермедиаГлобалист”. Експертот за антитерористичките мерки и професор на Белградскиот универзитет Милан Милковски е еден од аналитичарите, кои најмногу се плашат од заканата на џихадисти, за инволвирање над Балканот . Според него, сепак земјите од регионот направија важен чекор како усвоја закони кои наметнуваат строги казни за оние кои се борат на странски боишта за исламистичката кауза. Законски серегулира и за оние кои биле во редовите на џихадисти и кои ќе бидат фатени при обид да се вратат дома, веднаш ќе бидат уапсени, додава експертот. Тој препорача овие мерки да се применуваат по еден ефикасен начин во момент во кој е јасно дека стотици жители на балканските држави, а и од други области застанале во џихад редови. ...
| | веќе видена | слични

Исламската држава развила мрежа оперативци кои преку турското крајбрежје, со чамци како бегалци, сакаат да ги префрлат џихадистите до Европа. Сириец на возраст од триесетина години потврдил дека шверцува џихадисти во Турција во мали групи, скриени во товарните бродови што ги користат и бегалците, пренесува порталот „Базфид њуз“. Тој истакнал дека радикалните исламисти сакаат да продолжат со напади на западните земји што учествуваат во коалицијата против Исламската држава. Оперативец на ИСИС вели дека овој метод на разместување борци е важен, бидејќи владите на западните земји, заедно со турските власти, ги зголемија напорите да ги следат џихадистите што се враќаат од Сирија, што го прави патувањето со авион од Турција ризично. ИСИС има повеќе од 20.000 странци во своите редови, а повеќе од една петтина од нив се државјани или жители на земјите на Западна Европа. Ако овие џихадисти се вратат во Европа со бродовите со бегалци, ќе можат да се вратат дома преку отворените копнени граници, кои имаат полабава ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Џихадистите од Исламска држава го зеле на нишан Балканот, со идеја да создадат „исламски калифат" во регионот, наречен „Балканистан", тврди италијанскиот електронски весник „Италинтермедиа Глобалист". Професорот на Белградскиот универзитет и експерт за антитероризам Милан Мијалковски предупредува дека џихадистите се закана што се надвиснува над Балканот. Според него, позитивен чекор претставуваат мерките на земјите од регинот со кои се предвидуваат строги казни за оние што ќе заминат да се борат на страна на џихадистите во Сирија и во Ирак. - Тие мерки треба да се применат ефикасно, ако се им предвид дека стотици жители на балканските земји, но и од други регион се борат во редовите на џихадистите - наведува Мијалковски, додавајќи дека државите на Балканот се плодна почва за регрутирање на џихадистички борци. Според италијанскиот весник, друг проблем се „заспаните ќелии" на џихадистите, кои ги има насекаде низ стариот континет и кои во секој момент се подготвени за акција штом добијат наредба од своите ...
| | веќе видена | слични

Секој влез на граѓанин на БиХ на територијата на ЕУ ќе биде веднаш евидентиран и проследен до полициите и безбедносните служби на сите членки на Унијата. Особено ќе се внимава на преминот на хрватската граница и особено оние државјани на БиХ кои се доведуваат во врска со заминувањата на боиштата во Сирија и Ирак и со незаконска трговија со оружје. Со заострените мерки за контрола на границите Брисел е решен да ја заштити Европа, на која, по процените на службите за безбедност, с` повеќе ~ се заканува радикалниот исламски тероризам! Овие мерки на ЕУ кон БиХ ќе стапат во сила идната недела, а новиот режим на контрола на европските граници ќе биде детално објаснет во документот на министрите за надворешни работи од ЕУ што кон крајот на неделава ќе биде усвоен на самитот во Рига. База на податоци Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс, потврди дека новиот режим подразбира подетална размена на податоци за патниците кои влегуваат во ЕУ. Новиот документ предвидува размена на податоци, следење ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Имам од БиХ цел на радикалните исламисти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: