Њујорк ќе постави метални прегради за да спречи напади со возила


2 копии

Градските власти во Њујорк планираат да постават стотици прегради за спречување терористички напади со возила. Одлуката доаѓа по серијата такви напади во Европа, како и по нападот во октомври во Њујорк, во кој исламист од Узбекистан усмрти осум пешаци. - Во 2017 година жителите на Њујорк беа сведоци на ужасната подготвеност на луѓе да не повредат, во метрото, на велосипедските патеки или на Тајмс сквер. Знаеме дека треба да вложиме дополнителни напори за да ги заштитиме луѓето и затоа ги одбравме најдобрите начини за обезбедување на нашите улици, изјави градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио. Предвидено се вкупно метални 1.500 прегради кои ќе бидат поставени на Тајмс сквер и на десетици други локации, а целиот проект ќе чини околу 50 милиони долари.
| | веќе видена | слични
4 копии

Исламистот Тарик Џадаун, роден во Белгија, во интервју тврди дека Исламската држава има терористи распоредени низ Европа кои се подготвени да извршат напади. Во интервју за белгиската телевизија Џадаун истакна дека е подготвен да соработува со белгиските власти за да се разоткријат терористичките мрежи. Во замена, Џадаун бара да биде ослободен од затворот во Ирак каде седи во притвор од септември, кога беше заробен за време на борбите за градот Мосул. Белгискиот премиер Шарл Мишел најави дека нема да преговара со ирачките власти за спасување на Џадаун, или било кој друг исламист со белгиско државјанство кој е заробен на Блискиот Исток. Џадаун презеде одговорност за организирање на терористичките напади врз Брисел во 2016 година, а работел и на регрутирање деца за исламистички напади.
| | веќе видена | слични

Исламска држава има терористи распоредени низ Европа кои се подготвени да извршат напади, тврди исламистот Тарик Џадаун, роден во Белгија.Тој истакна дека е подготвен да соработува со белгиските власти за да се разоткријат терористичките мрежи. Во замена за тоа, Џадаун бара да биде ослободен од затворот во Ирак каде седи во притвор од септември, кога беше заробен за време на борбите за градот Мосул.Премиерот на Белгија, Шарл Мишел најави дека нема да преговара со ирачките власти за спасување на Џадаун, или било кој друг исламист со белгиско државјанство кој е заробен на Блискиот Исток.Џадаун презеде одговорност за организирање на терористички напади во Брисел во 2016 година, а работел и на регрутирање деца за исламистички напади.
| | веќе видена | слични

Во 2017 бевме сведоци на серија терористички напади и политички превирања. Ќе се повторат ли овие слики и оваа година или ќе имаме мирна 2018 година.Анализата ја подготви Игор Чавески.
| | веќе видена | слични

Израелски воен суд обвини тројца Палестинци за планирање терористички напади во Израел со поддршка од Иран. Тие биле уапсени во градот Хеброн во окупираниот Западен Брег. Според новинските агенции, групата била раководена од ирански разузнавачки служби и финансирана од ирански оперативец кој живеел во Јужна Африка. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека станува збор за уште еден обид на Иран да го нападне Израел.
| | веќе видена | слични

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Њујорк ќе постави метални прегради за да спречи напади со возила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: