Македонија и Грција блиску до решение но, не доволно

3 копии

„Коректно е да се каже дека се блиску до решение. Но, во преговори за нешто чувствително, блиску не е доволно. - Треба да го истрчаат последниот круг, без разлика колку е долг, и да ја завршат работата“, коментираше американски владин претставник за спорот околу името меѓу Македонија и Грција на специјален брифинг за време на посетата на државната секретарка Хилари Клинтон на Атина. Владиниот претставник наведе дека, реално, се работи за чувствително прашање за обете земји, што делумно е и причината што не нашле решение последниве 20-тина години. „Ќе имаат корист од решение. НАТО најави дека Македонија ќе стане членка кога ќе биде решен проблемот со името. Таа ги исполни другите критериуми. Сметаме дека тоа ќе биде важен нов елемент на стабилноста во регионот и даваме енергична поддршка“, рече претставникот на Стејт департментот. Владиното лице ги оцени разговорите што се одвиваат под посредство на ОН како сериозни и кажа дека САД го поддржуваат тој процес. Државната секретарката Хилари Клинтон и нејзиниот ...
| | веќе видена | слични

Меѓународното македонско движење за човекови права од Канада (MHRMI) и Австралиско-македонскиот комитет за човекови права од Австралија (AMHRC) сметаат дека за Македонија не е во интерес да биде дел од ЕУ, поради тоа што европското семејство не може да ги менаџира успешно финансиските проблеми. Ова го истакнуваат во реакцијата по повод изјавата на Хилари Клинтон што ја даде за време на нејзината посета на Грција завчера, дека Македонија треба да знае дека нема да може да оди напред кон ЕУ сé додека не го реши спорот за името. Таа додаде дека и Грција, очигледно, треба да покаже волја да го прифати името кое ќе донесе решение на спорот. - Со други зборови, Клинтон на една суверена нација ѝ порачува дека мора да го предаде најосновното право кое го поседува секоја нација, а тоа е правото на себеидентификација, ако сака да стане дел од Европа - се наведува во реакцијата на македонските организации. Според нив, САД или како што во наводници ги нарекуваат, лидерот на слободниот свет, како и во други релации со ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Постојат шанси за решавање на спорот за името на Македонија, кој ги оптоварува односите меѓу Скопје и Атина, изјави американскиот државен секретар, Хилари Клинтон, во интервју за грчката телевизија Скај. “Јасно истакнуваме дека ги поддржуваме преговорите меѓу Скопје и Атина. Сметаме дека тие преговори нудат можност да се реши спорот“, истакна Клинтон. Американскиот државен секретар истакна оти е јасно дека Македонија нема да може да стане членка на ЕУ сe додека не биде решен овој проблем и ја повика Грција да покаже потготвеност за компромис. Клинтон во неделата допатува во посета на Атина, како дел од нејзината 12-дневна дипломатска турнеја, која ќе трае до 25. јули. Пред Грција, Клинтон ја посети Турција, каде што учествуваше и на состанокот на Контакт-групата за Либија во Истанбул, а од Атина таа денеска заминува за Индија, по што ќе ги посети и Индонезија, Хонг Конг и јужните делови на Кина.
| | веќе видена | слични

Високите американски дипломати, за разлика од порано, сега избегнуваат да даваат конкретни термини до кога треба да се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција САД И ПОРОТ А ИМЕТО Внимателни изјави без конкретни временски рокови за решавање на спорот за разликите околу името деновиве стигнуваат од претставниците на официјален Вашингтон. За време на посетата на американската државна секретар Хилари Клинтон на Грција, како што пренесува „Гласот на Америка“ на македонски јазик, американски владин претставник на специјален брифинг во Атина рекол дека се работи за чувствително прашање за двете земји, што делумно било и причина што досега немало решение. „Коректно е да се каже дека се блиску до решение. Но во преговори за нешто чувствително, блиску не е доволно. Треба да го истрчаат последниот круг, без разлика колку е долг, и да ја завршат работата“, изјавил во Атина високиот американски преставник. Клинтон, пак, во интервју за грчката телевизија Скај оценува дека постоеле шанси за решавање на спорот за ...
| | веќе видена | слични

Атина - Уште едноo „навивање“ за побрза разврска на спорот за името пристигна директно од американската државна секретарка Хилари Клинтон во нејзиното интервју за грчката телевизијата Скај. Клинтон потенцира дека ставот на САД за спорот е повеќе од јасен, дека Америка ги поддржува преговорите и постојано охрабрува да се најде конечно решение за спорот. „Останува да видиме дали ќе се најде решение. Мислиме дека има можност за решение меѓу Скопје и Атина. Владата во Скопје мора да знае дека нема да може да се придвижи напред кон интегрирање во ЕУ се' додека не го реши спорот за името, а Грција, секако, мора да прифати како ќе биде решен спорот“, изјави кратко Клинтон за емисијата „Неи факели“. Клинтон, говорејќи за надворешната политика на Грција, посочи дека дипломатските обиди не треба во никој случај да бидат занемарени или на стенд-бај поради економската криза, пред се', поради важната стратегиска позиција што ја има Грција за Западен Балкан, но и државите од Блискиот Исток и Африка, кои минуваат низ ...
| | веќе видена | слични

За време на престојот на државната секретарка на САД во Грција неименуван американски владин претставник на специјален брифинг во Атина изјавил дека двете земји се блиску до решение на спорот, но дека тоа не е доволно, зашто треба да се истрча последниот круг Постојат шанси за решавање на спорот за името на Македонија, кој ги оптоварува односите меѓу Скопје и Атина. Во интервју за грчката телевизија Скај ова го изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон, која деновиве престојуваше во Атина во рамките на дванаесетдневната турнеја која ги опфаќа и Турција, Индија, Индонезија, Хонг Конг и јужните делови на Кина. - Јасно истакнуваме дека ги поддржуваме преговорите меѓу Скопје и Атина. Сметаме дека тие преговори нудат можност да се реши спорот, рече Клинтон за грчката телевизија. Исто така, таа потсети дека е јасно дека Македонија нема да може да стане членка на ЕУ се додека не биде решен овој проблем и ја повика Грција да покаже подготвеност за компромис. За време на нејзиниот престој во Грција ...
| | веќе видена | слични

ПОРАКА ОД ВАШИНГТОН Македонија треба да знае дека нема да напредува кон ЕУ додека не го реши ова прашање, а Грција мора да биде подготвена да прифати решение, изјавила Хилари Клинтон Официјален Вашингтон им порача на властите во Македонија и во Грција дека е време спорот за името конечно да се реши и дека сега постојат шанси и можности за тоа. Американската државна секретарка Хилари Клинтон на крајот од својата посета на Атина, во интервју за грчката телевизија „Скај“ јасно кажа дека двете земји ќе добијат поддршка од Вашингтон, но до решение мора самите да дојдат. - Владата во Скопје треба да знае дека нема да може да напредува во евроинтеграциите с~ додека не го реши ова прашање за името, а од друга страна, очигледно е дека Грција мора да биде подготвена да прифати решение - вели Клинтон. Во интервјуто таа додава дека САД ги охрабруваат двете страни и тоа колку што можат „посилно“, ова прашање конечно да се тргне од дневниот ред. - Јасно рековме дека ги поддржуваме преговорите меѓу Скопје и Атина и ...
| | веќе видена | слични

Марија Котовска Заврши тридневната посета на Атина на шефот на американската дипломатија Хилари Клинтон. И додека дел од експертската заедница во Соединетите Американски Држави, меѓу кои и фондацијата Херитиџ, очекуваа Вашингтон да го притисне јужниот сосед во однос на наметнатото прашање со името а со оглед на огромната финансиска помош кој Грција повторно ја бара. Клинтон пак, на крајот на посетата, во интервју за телевизијата СКАЈ порача – јасно е дека Македонија нема да може да стане членка на Европската Унија се додека не биде решен овој проблем. Пораката до Атина пак беше - да покажела подготвеност за компромис. Јасно кажавме дека ние ги поддржуваме преговорите што се одвиваат меѓу Скопје и Атина, изјави Клинтон во интервјуто, додавајќи - Сметаме дека тие преговори нудат можност да се реши спорот. Терминологијата на шефот на американската дипломатија не се согласува со терминологијата користена во резолуцијата 817 на Обединетите Нации. Во неа, ниту еднаш не се споменува дека Македонија и ...
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон од Атина упати јасна порака до македонските власти. Вратите во Брисел се отвораат само со решение за името. Проблемот е тежок, но спорот мора да се реши. Нема однапред утврдени рокови, но американците сметаат дека доколку постои волја кај двете страни, решението е на повидок. „Ние јасно порачавме дека ги подржуваме преговорите кои се одвиваат меѓу Скопје и Атина. Ние мислиме дека постои шанса и знаете, Владата во Скопје треба да знае дека нема да може да се движи нанапред на својот пат кон ЕУ и кон НАТО се додека не го реши ова прашање, а Грција треба да покаже волја за да го прифати решението. Ние ги охрабруваме толку силно колку што можеме за ова прашање конечно да биде затворено, а дали тоа ќе се случи треба да почекаме и да видиме“, изјави Хилари Клинтон во интервју за грчката ТВ Скај. Со ваквата позиција, американците всушност ја отфрлаат идејата за изнаоѓање покус пат, односно можност Скопје и Атина спорот да го решаваат по принципот на Љубљана и Загреб, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сподели Македонија и Грција да го надминат спорот со името, побара американскиот државен секретар Хилари Клинтон во интервју за грчката телевизија СКАИ. Таа искажа поддршка од американска страна за преговорите меѓу Скопје и Атина. “Мислиме дека постои поволна можност“, изјави Клинтон во интервјуто снимено за време на време на престојот во Атина во недела. „Владата во Скопје треба да знае дека нема да биде во можност да се движи напред во европската интеграција се додека не се надмине ова. И очигледно, Грција треба да биде подготвена да прифати решение“, рече Клинтон. „Ние ги охрабривме најсилно што можеме за да ова прашање биде конечно надминато“, рече Клинтон во интервјуто за СКАИ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бремена жителка на Шри Ланка се саморазнесе откако локални полицајци влегоа во нејзиниот дом со цел да го претресат во врска со терористичките напади на ...
сите 514 | | | веќе видена

Реакциите за клетвите на Реисот Сулејман Реџепи не стивнуваат. Откако рече дека посакува да почине судијката која го потпиша решението за смена на поглаварот, ...
сите 396 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 361 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 163 | | | веќе видена

Од нив половина милион се во Велика Британија и 2,5 милиони во САД. Повеќе од 21 милион деца годишно не примаат таква вакцина, додава УНИЦЕФ. Во првите три ...
сите 128 | | | веќе видена

Хоспитализирани се осумгодишен вакциниран ученик од село Илинден од Скопје, невакцинирано едногодишно дете од Чаир, невакциниран 45-годишник од Студеничани и ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија и Грција блиску до решение но, не доволно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: