Странците ја притискаат Грција да не ги блокира границите

Реакција на Меѓународната унија за патен транспорт Меѓународната унија за патен транспорт (ИРУ), со седиште во Женева, најголемата транспортна асоцијација во светот, изразува загриженост за случувањата на граничните премини на Грција, од кои најдиректно се оштетени Република Македонија и нејзината економија. Реагирајќи по дводневниот штрајкот на грчките цариници во почетокот на месецов, а кој деновиве добива своја реприза, притоа и тогаш и сега предизвикувајќи огромни штети за македонските компании, а особено за транспортните - првиот човек на ИРУ, Мартин Марми, нејзиниот генерален секретар вели дека ваквите случувања имаат негативно влијание врз меѓународната професионална транспортна заедница. Во своето писмо упатено до Стопанската интересна заедница за патен транспорт Македонија сообраќај АМЕРИТ, од каде до ИРУ се обратија по првата транспортна блокада на грчко-македонската граница, барајќи од него лична помош на повисоко ниво, Марми најавува дека ИРУ ќе продолжи со поднесување жалби до грчките ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Меѓународната унија за патен транспорт (ИРУ) во писмо до СИЗ Македонија сообраќај АМЕРИТ изразува загриженост за честите блокади на граничните премини со Грција, од кои најголема загуба има Македонија и најавува реакција до Европската комисија и Обединетите нации. Мартин Марми, генерален секретар на ИРУ, вели дека ваквите случувања имаат негативно влијание врз меѓународната транспортна заедница. Во писмото, тој вели дека ИРУ ќе продолжи со поднесување жалби до грчкaтa царинскa власт, грчката влада, како и до Европската комисија, барајќи од нив да направат сe што е во нивна можност за ослободување на патиштата од такви блокади. Секојдневните штрајкови, разните административни блокади и социјалните безредија во Грција сe повеќе одат на штета на македонското стопанство. Во Министерството за економија немаат прецизни податоци колку изнесува вкупната загуба на нашите фирми, кои се принудени да соработуваат со грчките институции и фирми поради близината на Солунското пристаниште и поврзаноста на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Странците ја притискаат Грција да не ги блокира границите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: