Странците ја притискаат Грција да не ги блокира границите

Реакција на Меѓународната унија за патен транспорт Меѓународната унија за патен транспорт (ИРУ), со седиште во Женева, најголемата транспортна асоцијација во светот, изразува загриженост за случувањата на граничните премини на Грција, од кои најдиректно се оштетени Република Македонија и нејзината економија. Реагирајќи по дводневниот штрајкот на грчките цариници во почетокот на месецов, а кој деновиве добива своја реприза, притоа и тогаш и сега предизвикувајќи огромни штети за македонските компании, а особено за транспортните - првиот човек на ИРУ, Мартин Марми, нејзиниот генерален секретар вели дека ваквите случувања имаат негативно влијание врз меѓународната професионална транспортна заедница. Во своето писмо упатено до Стопанската интересна заедница за патен транспорт Македонија сообраќај АМЕРИТ, од каде до ИРУ се обратија по првата транспортна блокада на грчко-македонската граница, барајќи од него лична помош на повисоко ниво, Марми најавува дека ИРУ ќе продолжи со поднесување жалби до грчките ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Меѓународната унија за патен транспорт (ИРУ) во писмо до СИЗ Македонија сообраќај АМЕРИТ изразува загриженост за честите блокади на граничните премини со Грција, од кои најголема загуба има Македонија и најавува реакција до Европската комисија и Обединетите нации. Мартин Марми, генерален секретар на ИРУ, вели дека ваквите случувања имаат негативно влијание врз меѓународната транспортна заедница. Во писмото, тој вели дека ИРУ ќе продолжи со поднесување жалби до грчкaтa царинскa власт, грчката влада, како и до Европската комисија, барајќи од нив да направат сe што е во нивна можност за ослободување на патиштата од такви блокади. Секојдневните штрајкови, разните административни блокади и социјалните безредија во Грција сe повеќе одат на штета на македонското стопанство. Во Министерството за економија немаат прецизни податоци колку изнесува вкупната загуба на нашите фирми, кои се принудени да соработуваат со грчките институции и фирми поради близината на Солунското пристаниште и поврзаноста на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Адвокатот на Груевски, Димитар Дангов за ТВ21 рече дека нема сознание каде се наоѓа неговиот клиент. Тој не сакаше да даде изјава, но писмено ни одговори дека ...
сите 273 | | | веќе видена

Бегалец но и пратеник со добра плата е во моментов Никола Груевски. Иако полицијата го бара со потерница, поради изречената казна од две години, тој се уште го ...
сите 183 | | | веќе видена

Групацијата „Македонија блокира“ денеска до пратениците поднесе барање да не гласаат во понатамошната постапка за уставни зимени во Собранието. Најавија и дека ...
сите 101 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да ја смени секретарката за државна безбедност, Кирстјен Нилсен поради незадоволство од нејзината работа во ...
сите 78 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски. ВМРО-ДПМНЕ беше вчера под ...
сите 132 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Странците ја притискаат Грција да не ги блокира границите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: