Тереза Меј останува премиер и покрај изборниот дебакл

Утрото по драматичните британски избори и шокот од изборниот резултат, Тереза Меј, наспроти сите очекувања, најави дека ќе го задржи премиерското место и покрај тоа што не успеа да обезбеди парламентарно мнозинство на предвремените избори кои резултираа со зголемување на поддршката на опозиционите лабуристи. Меј не само што изјави дека нема намера да поднесе оставка туку веднаш почна да работи на формирање нова влада - коалирање со северноирските унионисти (ДУП), кои освоија десет пратеници. Според с` уште неофицијалните податоци, од 650 места во парламентот, конзервативците, кои досега имаа апсолутно мнозинство од 330 пратеници, освоија 315, односно 12 помалку од мај кога беа распишани изборите. Меј повика на предвремени избори во надеж да ја засили партијата, но и личниот мандат на само неколку дена пред да почнат преговорите за брегзит, кои почнаа на 19 јуни. Странските агенции сега пишуваат дека таквото коцкање на Меј ~ се удри од глава и од сите страни расте притисокот таа да замине од „Даунинг стрит ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новозибраниот ирски премиер Лео Варадкар,денеска, на одвоени средби, ќе се сретне со лидерите на двете главни политички партии во Северна Ирска – Демократската унионистичка партија (ДУП) на тамошните протестанти и на Сеирската републиканска и католичка Шин Феин, во обид да се надмине повеќемесечната северноирска политичка криза.Варадкар веќе се сретнал со лидерот на ДУП, Арлен Фостер, и на средбата станало збор за политичката криза во Северна Ирска, но и за Брагзит. Преговорите за Брегзит почнуваат во понеделник, а владата во Даблин, како и мнозинството Северноирци се загрижени за последиците што може да настанат за островот и за одржувањето на мировниот процес во покраината, воспоставен со спогодбата од Велики петок во 1998 година.Главната загриженост потекнува од можноста да се запре сегашната слободна комуникација на луѓето од Северна Ирска и од Република Ирска и меѓу нив одново да се воспостави граница и да се уреди царинска контрола, што би требало да биде нормална последица на излегувањето на Велика ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на сеирската, републиканска-католичка партија Шин Феин, Џери Адамс изјави дека британскиот премиер Тереза Меј го загрозува мировниот процес во Северна Ирска, со настојувањето да обезбеди договор за поддршка од северноирската Демократска унионистичка партија (ДУП) за својата малцинска влада.Адамс се сретна и разговараше со Меј околу ситуацијата што е создадена по предвремените парламентарни избори во Британија од 8 јуни, на кои британските конзервативци го загубија мнозинството во Парламентот.По средбата во Лондон, Адамс го повтори противењето на Шин Феин за правењето на еден ваков договор со ДУП, означувајќи го тоа како „закана и за кревкиот мир“ во Северна Ирска.Тој смета дека со договорот со ДУП , владата во Лондон ја губи позицијата на непристрасен и независен посредувач и контролор на мировниот процес, што ја има според одредбите на спогодбата од Велики петок во 1998 година, заедно со владата на Република Ирска.-Наместо да ги надгледува состојбите во Северна Ирска и да посредува во кризни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Мишел Барниер, главен преговарач на Европската комисија и Дејвид Дејвис, државен секретар на Велика Британија за излез од Европската унија, вчера се согласија да ги започнат преговорите според член 50 за излез на Обединетото Кралство од Унијата во понеделник на 19-ти јуни. Европската комисија денеска ја објави агендата за првите официјални преговори по подготвителните „разговори за разговори“ оваа недела на ниво на државна служба меѓу Еврокомисијата и Британија.Според Комисијата, отпочнувањето на преговорите на политичко ниво наредната недела ќе се фокусира на прашањата поврзани со правата на граѓаните, финансиското решавање, северно-ирската граница и други прашања за поделба, како дел од последователниот пристап кон разговорите.Двете страни, исто така, ќе разговараат за структурата на преговорите и за прашањата кои треба да се решат во текот на следните месеци. Европската комисија веќе му ги достави на Обединетото Кралство своите документи за правата на граѓаните и финансиското решение и ги објави двата ...
| | веќе видена | слични

Главниот преговарач на ЕУ во разговорите со Британија за Брегзит, Мишел Барние изјави дека малкумина се оние кои се на високи функции, кои им објаснуваат на Британците, што всушност значи напуштањето на Унијата и што тоа на крајот може да донесе.Во разговор за лондонскиот неделник „Економист“ Барние вели дека се загубени 2,5 месеци откако премиерот Тереза Меј го покрена членот 50 од Лисабонската спогода, покренувајќи го и формално процесот за раздружување.Преговорите, конечно, почнуваат в понеделник, 11 денови по предвремените парламентарно избори во Британија, што Меј неочекувано ги закажа, но на кој наместо да го зацврсти мнозинството, го загуби и она што го имаше, па сега ќе управува со малцинска влада.Барние одбива да ги коментира најновите состојби на политичката сцена во Британија, освен што вели дека сака на преговарачката маса да се најде британска делагација која има цврст мандат да преговара. Европската страна, според весникот, проценува дека во Лондон се уште нема јасни претстави, јавно ...
| | веќе видена | слични

Британскиот министер задолжен за излегувањето на неговата земја од ЕУ Дејвид Дејвис и преговарачкиот тим на Унијата соопштија дека ќе ги почнат преговорите за Брегзитот на 19 јуни. Се очекуваше преговорите да почнат во идната недела, но премиерката Тереза Меј која го загуби парламентарното мнозинство на вонредните избори пред една недела изрази сомневање во врска со очекуваниот датум. Сепак, вчера беше издадено соопштение дека овие преговори почнуваат според предвиденото.
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската унија и британската влада со заедничко соопштение објавија дека преговорите за излез на Британија од Унијата, ќе почнат во понеделник на 19 – ти јуни, пренесува Ројтерс. Државниот секретар за излез на Велика Британија од ЕУ, Дејвид Дејвис и главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, се договорија денеска за почнување на преговорите за Член 50 (од Лисабонскиот договор) на 19-ти јуни, стои во соопштението на владата во Лондон. Како што пренесува Ројтерс, од ЕУ е потврдено дека првиот состанок за Брегзит ќе биде одржан во понеделник.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Дејвид Дејвис, министерот одговарен за излезот од ЕУ, и главниот преговарач од страна на Европската комисија, Мишел Барние, денеска се договорија преговорите да почнат на 19 јуни", во заедничко коминике соопштија британското министерство и ЕК. Преговорите на Велика Британија со Европската Унија за напуштањето на земјата на заедницата ќе почнат во понеделник, на 19 јуни, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на британското Министерство за Брегзит. „Дејвид Дејвис, министерот одговарен за излезот од ЕУ, и главниот преговарач од страна на Европската комисија, Мишел Барние, денеска се договорија преговорите да почнат на 19 јуни", во заедничко коминике соопштија британското министерство и ЕК. Овој датум беше договорен пред предвремените парламентарни избори во Велика Британија, што се одржаа на 8 јуни. Ударот, што го претрпе британскиот премиер Тереза Меј, чија Конзерватива партија го загуби своето апсолутно мнозинство во Парламентот и која сега преговара за состав на нова малциснак влада, меѓутоа, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Преговорите на Велика Британија со Европската Унија за напуштањето на земјата на заедницата ќе почнат во понеделник, на 19 јуни, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на британското Министерство за Брегзит.„Дејвид Дејвис, министерот одговарен за излезот од ЕУ, и главниот преговарач од страна на Европската комисија, Мишел Барние, денеска се договорија преговорите да почнат на 19 јуни“, во заедничко коминике соопштија британското министерство и ЕК.Овој датум беше договорен пред предвремените парламентарни избори во Велика Британија, што се одржаа на 8 јуни.Ударот, што го претрпе британскиот премиер Тереза Меј, чија Конзерватива партија го загуби своето апсолутно мнозинство во Парламентот и која сега преговара за состав на нова малциснка влада, меѓутоа, појави стравувања дека редоследот може да биде и променет.Се очекува Велика Британија да ја напушти ЕУ на крајот на март 2019 година - две години откако Тереза Меј и официјално ја почна процедурата за излез на земјата од ЕУ, на 29 март годинава.
| | веќе видена | слични
6 копии

Говорот на кралицата Елизабета Втора, со кој по изборите, традиционално, се промовираат новиот состав на Парламентот и новата Влада е определен за 21 јуни, иако се уште не се завршени преговорите меѓу Конзервативната партија и Демократската унионистичка партија (ДУП) од Северна Ирска, за парламентарна подршка на малцинската влада на Тереза Меј. Новиот лидер во Долниот дом на Парламентот и член на Владата, Андреа Лидсом соопшти денеска дека ваква одлука е донесена во согласност со кралската Бакингамска Палата, без да се чека на договорот со ДУП. Претходно беше соопштено дека говорот на кралицата, што го има подготвено Владата и во кој се изнесуваат владините активности во текот на оваа парламентарна година, требаше да се одржи во понеделник, на 19 јуни. Преговорите со северноирската партија продолжуваат и денеска и во нив несе вклучени премиерот Меј и лидерот на ДУП Арлен Фостер, туку високи функционери на двете партии. Ториевците навестуваат дека договор ќе се постиге во следните 24 часови, што значи до утре ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тереза Меј останува премиер и покрај изборниот дебакл

Од:
До кого (е-маил):
Порака: