Ирски пијалок кој го освои светот

Грчкиот филозоф Емпедокло тврдел дека светот е изграден од 4 елементи; вода, земја, воздух и оган, а Артур Гинис, творец на пивото кое го носи неговото презиме, повеќе од 250 години докажува дека за едно од најпродаваните пива доволни се четири „елементи’: вода, јачмен, хемљ и квасец. Артур Гинис на 31 декември 1759 година потпишал договор за зауп на старата пивара во Сент Џејмс Гејт и тоа на 9000 години. Така започнува приказната за најпознатото темно пиво. Буриња со Гинис се тркалаат по производната трака во Даблинската пивара повеќе од 250 години, но кога Артур Гинис го потпишал овој познат договор за закуп на пивницата и ветил дека во наредните 9000 години ќе плаќа по 45 фунти годишно, работите изгледале многу поинаку. Пиварата се простирала на површина од 1,5 хектари, имала млин, две колиби, бакарен казан и штала за 12 коњи. „Тоа што ние всушност го прославуваме е потпишување на договорот за закуп на Сент Џејмс Гејт пиварата на 1 декември 1759 година во Даблин. Не знаеме многу за животот на Артур ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 165 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 157 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 298 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска за ТВ21, во врска со случајот „Монструм“, на прашањето: Дали сега во ваква позиција може да ...
сите 155 | | | веќе видена

Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ирски пијалок кој го освои светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: