Ирска спасена, должничката криза се уште врие во ЕУ

Европските политичари сметаат дека еврото ќе биде стабилно, но дури и тие велат дека се потребни структурни реформи. ММФ, исто така, бара реформи во пазарна насока, а некои аналитичари сметаат дека финансиите во еврозоната ќе бидат лом уште 5 години. Германија ќе одговори позитивно на барањето за помош на Ирска од Европската унија и од Меѓународниот монетарен фонд, што се очекува да биде во висина од 85 милијарди евра, изјави германската канцеларка - Ангела Меркел. - Стабилноста на еврозоната во целост мора да биде гарантирана - изјави Меркел, нагласувајќи дека еден од условите е Ирска да преземе соодветни чекори кои се во насока на стабилноста. Земјата, инаку, се наоѓа пред банкрот и единствениот спас е финансиската помош од европската каса за итни случаи е тешка 750 милијарди евра. Министрите за финансии на земјите од еврозоната генерално ја одобрија помошта за Ирска. На земјата и се потребни околу педесет милијарди евра, со цел да се избегне целосен колапс на банкарскиот систем. Ирскиот премиер ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За големите сметки Европската каса за итни случаи е тешка 750 милијарди евра - сума, што ретко кој може да си ја претстави. Со една третина од овие пари, значи со околу 250 милијарди евра, управува Меѓународниот монетарен фонд. Останатите 500 милијарди се во рацете на Европејците. Но, и тука има поделби, 60 милијарди се под раководство на Европската комисија и за нив се одговорни сите земји-членки на ЕУ. Останатите 440 милијарди, пак, се составени од придонесите само на 16-те земји-членки на еврозоната. „Обемот на средства, кои ни стојат на располагање е огромен. Со нив можат да се совладаат сите можни кризни слуачаи што можете да си ги замислите“, вели Клаус Реглинг. Тој раководи со 440 милијарди евра на земјите од еврозоната, како шеф на таканаречената Европска институција за финансиско стабилизирање, со седиште во Луксембург. И доколку структурата на европскиот фонд за спасување е комплицирана, ништо полесно не е ниту да се дојде до тие средства. Меѓутоа, Ирска веќе ги стори првите чекори, односно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Економисти од ММФ им препорачуваат на земјите од еврозоната да воведат некои аспекти од економијата на САД, односно да ја ограничат регулативата, да создадат приватни пензиски фондови и да ги доближат факултетите до претпријатијата Евентуалното заострување на кризата во Ирска ќе и' наштети на Велика Британија, чиј банкарски сектор е длабоко поврзан со ирскиот, но министерот за финансии на Велика Британија, Џорџ Озборн, постапи исправно што одлучи да му помогне на пријателот во неволја, коментира британскиот весник „Тајмс“. Сепак, тоа не значи дека Велика Британија е одговорна за ирската финансиска криза, која, според британскиот весник, е резултат на лошите одлуки што ги донесе Ирска во изминатиот период. Според Чарлс Грант од лондонскиот Центар за економски реформи, пакетот помош за Ирска сигурно нема да и' означи крај на кризата во еврозоната. - Во следните пет години еврозоната ќе биде во хаос. Кризата нема да може да се реши се' додека не се решат структурните проблеми во еврозоната - нагласува Чарлс ...
| | веќе видена | слични

Ирскиот премиер Брајан Коуен најави дека ќе распише предвремени парламентарни избори кон почетокот на наредната година, но само откако Владата ќе го усвои буџетот што ќе содржи строги мерки за штедење и ќе ги заврши преговорите со ЕУ и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за пакетот финансиска помош Како што пренесува Би-би-си, чекорот на Коуен следува откако помалиот коалициски партнер, Партијата на зелените, завчера побара одржување на изборите во јануари. Опозициските партии исто така вршат притисок врз непопуларниот премиер и бараат што е можно побрзо спроведување на предвремените избори. Коуен меѓутоа предупредил дека е од пресудно значење за земјата прво да биде усвоен новиот буџет и да биде постигнат договор за финансиската помош, пред Ирците да излезат на гласачките места. Ирска во неделата и формално побара финансиска помош за стабилизирање на проблематичните банки и за пополнување на големиот буџетски дефицит. ЕУ и ММФ го прифатија барањето на Даблин, а се очекува на земјата да и бидат доделени ...
| | веќе видена | слични

Ирскиот премиер Брајан Коуен најави одржување предвремени избори во Ирска во јануари в година, пренесува МИА. Лидерот на владејачката партија Фина фоил, рече дека ќе распише избори откако актуелната Влада ќе го усвои буџет на земјата за следната година во кој ќе има строги мерки за штедење. Буџетот мора да се усвои за да се добие пакетот помош од ЕУ и од Меѓународниот монетарен фонд во висина од околу 100 милијарди евра. Редовните парламентарни избори во земјата требаше да се одржат во првата половина од 2012 година. Најавата од Коуен доаѓа откако помладиот партнер во коалициската влада во Даблин, Партијата на зелените побара одржување избори во втората половина од јануари в година. Предвремени избори сака и главната опозициска партија Фине геил, која смета дека премиерот Коуен ја загубил довербата кај 80 проценти од гласачите. Ваквиот развој следува откако Владата во Даблин во неделата и формално побара меѓународна помош за да се спречи крах на ирскиот банкарски систем и за да се покрие големиот буџетски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ирска ќе добие 85 милијарди евра помош во наредните три години, одлучиле Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, објавила ирската јавна телевизија. За буџетскиот дефицит требало да бидат потрошени 48 милијарди, 20 за докапитализација на банките, речиси 20 за кризните состојби во банкарскиот сектор. Министерството за финансии на Ирска информирало пак дека сеуште се преговарало за износот на помошта.
| | веќе видена | слични

Ирска се наоѓа пред банкрот, единствениот спас е финансиската помош од европскиот „чадор за спасување“. Од каде доаѓаат парите за фондот за справување со финансиски кризи и со колку средства учествува Германија во него? Европската каса за итни случаи е тешка 750 милијарди евра - сума, што ретко кој може да си ја претстави. Со една третина од овие пари, значи со околу 250 милијарди евра, управува Меѓународниот монетарен фонд. Останатите 500 милијарди се во рацете на Европејците. Но, и тука има поделби, 60 милијарди се под раководство на Европската комисија и за нив се одговорни сите земји-членки на ЕУ. Останатите 440 милијарди, пак, се составени од придонесите само на 16-те земји-членки на еврозоната. „Обемот на средства, кои ни стојат на располагање е огромен. Со нив можат да се совладаат сите можни кризни слуачаи што можете да си ги замислите“, вели Клаус Реглинг. Тој раководи со 440 милијарди евра на земјите од еврозоната, како шеф на таканаречената Европска институција за финансиско стабилизирање, со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Заострувањето на кризата во Ирска може да и наштети на Велика Британија, чиј банкарски сектор е длабоко поврзан со ирскиот, така што министерот за финансии на Џорџ Озборн правилно постапи кога одлучи да му помогне на пријателот во неволја, пишува „Тајмс“. Тоа меѓутоа, не значи дека Британија е одговорна за ирската финансиска криза, која, заклучува британскиот весник, е резултат на погрешните одлуки кои ги носеше Ирска подолг период. „Тајмс“ ја пренесе и изјавата на Чарлс Грант од лондонскиот центар за економски реформи кој оцени дека пакетот помош кој и беше доделен на Ирска нема да значи и крај на кризата во еврозоната. „Во текот на следните пет години, еврозоната ќе биде во хаос. Кризата не може да се реши сè додека не се решат структурните проблеми во еврозоната“, изјави Грант.
| | веќе видена | слични

Како дел од финансиската помош за Ирска од ЕУ и ММФ и Словенија е подготвена да помогне. Имено, доколку Ирска побара помош, Словенија е подготвена да помогне со 250 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Лондон, 23 ноември – Еврозоната ќе биде во хаос и во следните пет години, тврди Чарлс Грант од лондонскиот Центар за економски реформи. „Во следните пет години, еврозоната ќе биде во хаос. Кризата нема да може да се реши се додека не се решат структурните проблеми во еврозоната“, рекол Грант за весникот „Тајмс“. Во исто време, весникот коментира дека евентуалното заострување на кризата во Ирска ќе и наштети на Велика Британија чиј банкарски сектор е длабоко поврзан со ирскиот. Затоа, добро и исправно било тоа што британскиот министер за финансии Џорџ Озборн одлучи да помогне на пријателот во неволја, коментира „Тајмс“. Сепак, тоа не значи дека Велика Британија е одговорна за ирската финансиска криза, која, според британскиот весник, е резултат на лошите одлуки. Британската Влада оправдано и помогна на Ирска, но јавноста со право ќе се прашува како министерот за финансии може да одвои милијарди евра за помош на ирските граѓани, кога тие пари ги зема од британскиот народ, пишува весникот „Гардијан“. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ирска спасена, должничката криза се уште врие во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: