СМК очекува доследност на државното име Македонија

5 копии

Скопје – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) очекува новоименуваниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс да придонесе кон нормализацијата на односите меѓу Македонија и Грција со постигнување на договор за траен мир и добрососедство меѓу двете држави и за историско македонско-грчко помирување, се вели во соопштение на СМК. - СМК очекува САД и новоименуваниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс и натаму да останат доследни на својата одлука од 3 ноември 2004 година за признавање на државното име Македонија и за продлабочување на американско-македонското стратешкото партнерство. СМК смета дека токму САД треба да ги елиминираат сите симулации за дестабилизација на Македонија и притисоци врз институциите на власта во Македонија заради промена на нејзиното државно име.Промената на државното име Македонија ќе ја дестабилизира Македонија и регионот, бидејќи не е само политичко туку и безбедносно прашање. Истовремено, СМК уште еднаш укажува дека промената на државното име Македонија значи трајна ...
| | веќе видена | слични

СМК очекува САД и новоименуваниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс и натаму да останат доследни на својата одлука од 3 ноември 2004 година за признавање на државното име Македонија и за продлабочување на американско-македонското стратешкото партнерство. СМК смета дека токму САД треба да ги елиминираат сите симулации за дестабилизација на Македонија и притисоци врз институциите на власта во Македонија заради промена на нејзиното државно име. Промената на државното име ќе ја дестабилизира Македонија и регионот, бидејќи не е само политичко туку и безбедносно прашање, се вели во соопштението на СМК. Истовремено, СМК уште еднаш укажува дека промената на државното име Македонија значи трајна промена на името на македонскиот народ и на името на македонскиот јазик, бидејќи по меѓународно право националноста по автоматизам произлегува од името на државата и затоа бара итен и безусловен прекин на разговорите за промена на државното име Македонија. СМК ги поттикнува САД и новоименуваниот американски ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 72 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СМК очекува доследност на државното име Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: