СМК очекува доследност на државното име Македонија

5 копии

Скопје – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) очекува новоименуваниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс да придонесе кон нормализацијата на односите меѓу Македонија и Грција со постигнување на договор за траен мир и добрососедство меѓу двете држави и за историско македонско-грчко помирување, се вели во соопштение на СМК. - СМК очекува САД и новоименуваниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс и натаму да останат доследни на својата одлука од 3 ноември 2004 година за признавање на државното име Македонија и за продлабочување на американско-македонското стратешкото партнерство. СМК смета дека токму САД треба да ги елиминираат сите симулации за дестабилизација на Македонија и притисоци врз институциите на власта во Македонија заради промена на нејзиното државно име.Промената на државното име Македонија ќе ја дестабилизира Македонија и регионот, бидејќи не е само политичко туку и безбедносно прашање. Истовремено, СМК уште еднаш укажува дека промената на државното име Македонија значи трајна ...
| | веќе видена | слични

СМК очекува САД и новоименуваниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс и натаму да останат доследни на својата одлука од 3 ноември 2004 година за признавање на државното име Македонија и за продлабочување на американско-македонското стратешкото партнерство. СМК смета дека токму САД треба да ги елиминираат сите симулации за дестабилизација на Македонија и притисоци врз институциите на власта во Македонија заради промена на нејзиното државно име. Промената на државното име ќе ја дестабилизира Македонија и регионот, бидејќи не е само политичко туку и безбедносно прашање, се вели во соопштението на СМК. Истовремено, СМК уште еднаш укажува дека промената на државното име Македонија значи трајна промена на името на македонскиот народ и на името на македонскиот јазик, бидејќи по меѓународно право националноста по автоматизам произлегува од името на државата и затоа бара итен и безусловен прекин на разговорите за промена на државното име Македонија. СМК ги поттикнува САД и новоименуваниот американски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 99 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 142 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СМК очекува доследност на државното име Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: